4. studija

Gatavojoties šovam «Mana dziesma»- komponists Imants Kalniņš

4. studija

Kāpēc «vau» maksā dārgāk par «гав»

Kā lietderīgi izmantot ozolzīles?

Ozolzīles ceļš - no biomasas enerģijas ražošanai līdz palīgam matemātikā

Šogad ir ražens zīļu gads, tāpēc tās lietderīgi var izmantot dažādos veidos. No zīļu iegūtās biomasas ražo enerģiju, bērnudārznieki tās izmanto matemātikā un veido mazus cilvēciņus, bet zoodārza iemītniekiem zīles ir liels kārums un vitamīnu avots.

„Rīgas meži”, kas pilsētā atbild par aptuveni 700 hektāru lielas platības apsaimniekošanu, speciāli ar ozolzīļu vākšanu neaizraujas.

„Tas būtu par daudz prasīts, ja mēs vēl atsevišķi zīles šķirotu,” atzina SIA "Rīgas meži" pārstāvis Edgars Vaikulis.

Tomēr zīles neiet zudībā, jo kopā ar savāktajām lapām, zariem, zāli un visiem citiem bioloģiskajiem atkritumiem kā biomasa tiek nodota Getliņos. Tur jaunu tehnoloģiju rezultātā biomasu pārvērš metāna gāzē, kas savukārt sadedzināšanas rezultātā saražo elektroenerģiju, ko pārdod „Latvenergo”.

„Tālāk enerģija nonāk kādas lauksaimniecības lampiņā, ja tā var teikt, savukārt šīs ražošanas rezultātā

iegūtais siltums tiek izmantots tomātu audzēšanai, tātad siltumnīcas sildīšanai,” stāstīja Vaikulis.

Bērnudārza "Čiekuriņš" audzinātāja  Gita Eisaka atzina, ka viņai ozolzīles asociējas ar Margaritas Stārastes grāmatu "Zīļuks" un zīļu cilvēciņu meistarošanu. Ap Miķeļdienu daudzi kilogrami zīļu bērnudārznieku  un sākumskolas bērnu rokās iegūst jaunu veidolu.

„No zīlēm taisām dažādus dzīvnieciņus, vērpjam krelles, kā arī zīles ļoti daudz izmantojam matemātikā. Īstenībā tas ir tāds fantāzijas lidojums. Cerams, ka mūsdienu mantas un rotaļlietas neatņems to burvību, kas piemita, lasot grāmatu „Zīļuks”,” stāstīja Eisaka.

Patlaban pilnā sparā rit ikgadējā akcija "Zoozīļuks", kurā skolēni aicināti sacensties ozolzīļu lasīšanā un vest tās uz Rīgas Zooloģisko dārzu.

Dzīvniekiem zīles ir liels kārums un vitamīnu avots.

Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns stāstīja, ka kāda klase zooloģiskajā dārzā nogādājusi 76,5 kilogramus zīļu.

„Nav jau zināms, varbūt viņi izdomās laika gaitā vēl salasīt. Tā kā akcija nav noslēgusies, tad viss notiek vēl pilnā sparā. Lielākās kravas mēs gaidām oktobra beigās. 21.oktobrī akcija beidzam un tad uz to laiku būs oi, oi, oi...” saka Lielkalns.

Līdz šim lielākais rekords pieder kādai klasei, kas salasījusi vairāk par 600 kilogramiem ozolzīļu. Tas ir aptuveni tik, cik svērtu viens polārlācis.

Uz zoodārzu nestajām zīlēm jābūt tīrām, sausām, bez piemaisījumiem. Ar grābekli lasītās noteikti neder, jo tur ir pārāk daudz piemaisījuma un pārāk maz labuma.

„Ēdāji mums ir daudz un dažādi. Pekariem, briežiem un takiniem ļoti garšo zīles. Kamielis noteikti dabūs savu porciju. Dažādiem grauzējiem ļoti garšo uz kārā zoba šādas  ozolzīles. Arī lācis saņems savu porciju, lai apveltos apaļīgāks un varētu priecīgāks iet ziemas guļā,” priecājās par zīlēm Lielkalns.

Ja zoodārzs nav pa ceļam, tad salasītās ozolzīles var pietaupīt lielajiem, Latvijā ziemojošajiem putniem, tādiem kā sīļi un lauku baloži, kas labprāt ar tām pamielotos pašā ziemas spelgonī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt