Zināmais nezināmajā

Kara tribunāli vēsturē

Zināmais nezināmajā

Pandēmijas arī kādreiz beidzas

Putnu migrācijas pētījumos Latvijas zinātnieki izmanto unikālu metodi

Ornitologs: Putniem kaitīgo svina munīciju medībās vajadzētu aizliegt pilnībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šobrīd ir spēkā aizliegums svina saturošu munīciju izmantot īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, taču to vajadzētu aizliegt pavisam, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” vērtēja Latvijas Dabas fonda padomes loceklis Jānis Ķuze.

Jau pirms vairākiem gadiem ornitologi vērsa uzmanību uz to, ka vajadzētu aizliegt svina munīcijas lietošanu medību laikā, jo ar svina skrotīm saindējas gan ūdens putni, tās noturot par barību, gan arī plēsīgie putni, kuri barojas ar kādu nomedītu dzīvnieku, kam kuņģī ir skrotis. 

Jautājums ir aktuāls vēl joprojām, un Ķuze uzsvēra, ka tas skar arī lielo dzīvnieku medības, jo nomedītajā dzīvniekā var nonākt liels daudzums sīku svina daļiņu, kas ar aci nav pamanāmas. 

“Vajadzētu nonākt pie pilnīgas svina munīcijas aizliegšanas, jo toksiskas ir ne tikai svina skrotis, kas tiek izmantotas putnu medībās.

Toksiska ir arī lielo dzīvnieku, pārnadžu medībās izmantotā munīcija, kas daudzos gadījumos joprojām satur svinu un nonāk dabā,” uzsvēra Ķuze. 

No svina skrotīm cieš ne tikai, piemēram, tādi ūdens putni kā pīles, kas skrotis notur par ēdienu, bet arī plēsīgie putni, piemēram, jūras ērgļi un klinšu ērgļi. Šie putni saindējas, uzturā lietojot gaļu, kas jau bijusi piesārņota ar svina munīciju.

“Latvijā jau daudzus gadus veicam atrasto jūras un klinšu ērgļu izmeklēšanu, un parastā kārtība, kas notiek, ir, ka putnam tiek veikta sekcija, lai saprastu, vai nav bijušas kādas traumas, vai nav redzamas šāvienu pēdas, un pēc tam tiek veiktas ķīmiskās analīzes,” stāstīja Ķuze. 

“Mums ir vismaz četri pieci gadījumi, kad laboratoriski pierādīta saindēšanās ar svinu, kas bijis putna nāves iemesls. Ir vēl virkne gadījumu, kad nāves iemesls bijis cits, bet tajā pašā laikā putna organismā ir konstatēta paaugstināta svina klātbūtne,” viņš norādīja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti