Sadaļas Sadaļas

4. studija

Vai kurjeriem, kuri piegādā ēdienu, jāzina latviešu valoda?

700 pasaules brīnumi

700 pasaules brīnumi. Azerbaidžāna

Ierakstiet savas apkaimes putnu balsis un atsūtiet ornitologiem!

Ornitologi aicina ierakstīt un iesūtīt putnu dziesmas

Latvijas Ornitologu biedrība (LOB) aicina ikvienu līdz jūnija beigām ierakstīt un iesūtīt audio piecminūti ar putnu dziesmām.

Apkopojot datus trešajam Latvijas ligzdojošo putnu atlantam, biedrība aicina iedzīvotājus palīdzēt un iesaistīties nepieciešamo datu vākšanas procesā, iesūtot ornitologiem pašu ierakstītus putnu dziesmu audio ierakstus no visas Latvijas.

"Šī pasākuma mērķis ir, pirmkārt, jau mudināt iedzīvotājus vairāk ieklausīties dabā visapkārt. Otrs mērķis ir noskaidrot to bioloģiskās daudzveidības stāvokli, jo, iesaistot visus iedzīvotājus, nevis tikai to čupiņu ar profesionāliem ornitologiem – tādiem amatieriem, dabas vērotājiem kā es, lai labāk apzinātu putnu daudzveidības bagātību Latvijā," stāstīja biedrības Rīgas grupas pārstāve Dana Heiberga.

Skanīgie audio ieraksti tiks izmantoti vērienīgā piecu gadu projektā, kura mērķis ir konstatēt izplatību visām pie mums ligzdojošām putnu sugām.

"Tas, ko mēs šobrīd varam vērot gadu gaitā, ka, klimatam mainoties, arī Latvijā parādās arvien jaunas putnu sugas, kuras līdz tam bija vairāk raksturīgas mūsu kaimiņvalstīm vai nu dienvidos vai austrumos, piemēram, klusais ķauķis – tāda suga, kura līdz šim Latvijā bija reti sastopama, sastopama vairāk Latvijas austrumos, šobrīd jau ir nonākusi līdz Mangaļsalai," atzina Heiberga.

Tas, ka dzīvojat pilsētā, nebūt nenozīmē, ka nevarat piedalīties ar savu audio piecminūti, jo arī pilsētvidē var sastapt gana daudz un dažādu putnu. 

"Piemēram, šeit, Rīgā, Lielajos kapos, piecās minūtēs mēs varētu droši dzirdēt vairāk par desmit sugām, es pat teiktu, iespējams, pat divdesmit sugas. Jo, jā, šeit dažādi mazie dziedātājputni, šeit ligzdo vistu vanags, šeit ir arī dižraibais dzenis," stāstīja LOB pārstāve. 

Vērtīgākie ieraksti iegūstami pirmajās četrās stundās pēc saullēkta, kā arī divās stundās pirms saulrieta.

Un noteikti nav jāsatraucas par to, ka kādu no putniem ierakstā neatpazīst, jo to noteikšana tālāk jau būs ornitologu pārziņā.

Ir svarīgi, lai tie iedzīvotāji, it sevišķi, kas ir katrs savā dzīvesvietā, kam ir iespēja ikdienā vairāk ieklausīties tajās balsīs, kas viņiem ir apkārt, šo iespēju izmantotu. Tiešām veltīt piecas minūtes, veikt šo balss ierakstu un atsūtīt uz Latvijas Ornitoloģijas biedrību, lai tad speciālisti var paklausīties un attiecīgi no šī piecu minūšu fragmenta saprast, kādas sugas ir šajā vietā," norādīja Heiberga.

Savus putnu koncertu ierakstus jau pamanījušies iesūtīt vairāki ļaudis no dažādām Latvijas vietām. Skanīgie audio ieraksti jāiesūta uz e-pastu "[email protected]", kā vēstules tēmu norādot "Audiopiecminūte". Atbildi, kurā būs ornitologu atpazītas un uzskaitītas ierakstā dzirdamās putnu sugas, katrs sūtītājs saņems individuāli savā e-pastā, noslēdzoties aktīvajai putnu sezonai, kad visi dati būs apkopoti. Iesūtīšanas termiņš ir jūnija beigas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt