Noklausies 10 Latvijas pļavas putnu vīterus!

Dabiskajās pļavās, kurās sastopama viena trešā daļa no visas Latvijas augu valsts, mīt arī krietni vairāk putnu sugu nekā citās pļavās, norāda Latvijas Dabas fonda (LDF) pārstāve Liene-Brizga Kalniņa. Iepazīsti šo Latvijas dabas vērtību, noklausoties desmit Latvijas pļavas putnu dziesmas, ko ierakstījis ornitologs, pieredzējis putnu dziesmu ierakstītājs Edmunds Račinskis!

PUTNU DZIESMAS:

  1. Grieze.
  2. Ķīvīte.
  3. Mērkaziņa.
  4. Ķikuts.
  5. Dzeltenā cielava.
  6. Lakstīgala.
  7. Lukstu čakstīte.
  8. Krūmu ķauķis.
  9. Purva ķauķis.
  10. Mazais svilpis.

LDF šovasar aicina iepazīt Latvijas dabu, īpaši iedziļinoties dabisko pļavu norisēs, kur neatņemama sastāvdaļa ir arī putnu dziesmas. Daudzas no dabiskajās pļavās mītošajām putnu sugām ir aizsargājamas - arī Eiropā par lielu retumu kļuvusī grieze, kas ligzdošanai labprāt izvēlas tieši dabiskās pļavas.

No dabisko pļavu pastāvēšanas ir atkarīgas vairākas pļavas putnu sugas, taču dabiskās pļavas izzūd straujāk nekā jebkurš cits biotops Latvijā, un nu tās aizņem vien 0,7% no Latvijas teritorijas – pirms 100 gadiem tie bija 30%. Līdz ar to arī apdraudēti ir arī pļavu iemītnieki, tai skaitā – putni.

LDF albumā “Grupas “Pļavas putni” koncerts” dzirdamas Latvijas dabiskajās pļavās ierakstītas desmit putnu dziesmas. Te var dzirdēt mērkaziņas ritmizēšanu, lakstīgalas vīterošanu, ne ar ko citu nesajaucamo ķikuta dziesmu, kas birst kā stikla pērlītes, griezes meditatīvo griešanu. Tāpat var novērtēt, vai tiešām mazais svilpis svilpo “nice to meet you” (prieks iepazīties – angļu val.) , un kura dziesma šķiet tīkamāka – purva vai krūmu ķauķa, un kas tuvāks – lukstu čakstītes vai dzeltenās cielavas svilpošanas priekšnesums.

Pļavas putnu koncerts ļaus gan baudīt dabas skaņu daudzveidību, gan iemācīties pazīt putnu balsis un iepazīt putnus.

Ierakstu autors ir ornitologs, pieredzējis putnu dziesmu ierakstītājs Edmunds Račinskis.

Latvijas Dabas fonds un tā dabisko pļavu atjaunošanas projekts GrassLIFE līdz pat septembrim kampaņā “Daba neko nav atcēlusi” aicina ikvienu iepazīt Latvijas dabu, iedziļinoties dabiskās pļavas norisēs kā īpašos pasākumos. Viens no pasākumiem – koncerts “Pļavas putni” tagad pieejams arī LSM.lv.

Latvijas Dabas fonds aicina – arī tad, kad nav iespēju doties dabā, ir iespējams ar to satikties mūsu ierastajos komunikācijas kanālos. Klausies grupas “Pļavas putni” koncertu kā fonu darbā, skrējiena laikā vai baudot vakariņas ģimenes lokā – jo daba neko nav atcēlusi!

Vēl 26 putnu balsis un ornitologa Račinska stāstījumu par katru no dziesmām vari noklausīties šeit.

 

Grieze

 

 

Ķīvīte

ĶīvīteEdmunds Račinskis

 

 

Mērkaziņa

Mērkaziņa

MērkaziņaEdmunds Račinskis

 

 

Ķikuts

Ķikuts. Ilustratīvs attēls.

ĶikutsEdmunds Račinskis

 

 

Dzeltenā cielava

Dzeltenā cielava

Dzeltenā cielavaEdmunds Račinskis

 

 

Lakstīgala

LakstīgalaEdmunds Račinskis

 

 

Lukstu čakstīte

Lukstu čakstīte

Lukstu čakstīteEdmunds Račinskis

 

 

Krūmu ķauķis

Krūmu ķauķisEdmunds Račinskis

 

Upes ķauķis. Ilustratīvs attēls.

 

Purva ķauķis

Purva ķauķisEdmunds Račinskis

 

 

Mazais svilpis

Mazais sviplis

Mazais svilpisEdmunds Račinskis
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt