4. studija

Iztrupējuši vītoli apdraud pasažierus

4. studija

4. studija

Baltkrievijas sumbrs Latvijā uz palikšanu

No Baltkrievijas atklīdušais sumbrs kļuvis par Dagdas saimnieka Andra mājdzīvnieku

Pirms dažiem mēnešiem no Baltkrievijas Latvijā ieradās sumbrs, kurš Dagdā ienāca cēli un bez jebkādiem liekiem jautājumiem. Lopiņš kļuva drošs un iejūtas arī pagasta dzīvē, izbradājot un izēdot dārzus. Baltkrievu saimniekiem sumbru atpakaļ nevajadzēja, tā nu viņš tagad kļuva par vietēja zemnieka Andra mājdzīvnieku, vēstīja LTV raidījums “4.studija”.

“Skaties, tiešām, stāv gotiņa, un brūnā krāsā, tikai daudz lielāka auguma, zvērs neredzēts, kurš izrādās sumbrs bija,” par satikšanos ar baltkrievu sumbru stāstīja vietējais saimnieks Andris.

“Domājam, ka viņš traucēs gotiņām, padomājām - jāaizdzen prom un viss. It kā bija bail no mašīnas ārā kāpt, ar mašīnu aizdzinām līdz Baltkrievijas robežai, pārdesmit metru palika līdz robežai, domājām ar to beidzās,” stāstīja Andris.

Taču nedaudz vēlāk pie savām mājām Andris atkal ieraudzīja sumbru pie govīm. Izskatījās, sumbrs sev meklēja līgavu. Bet mūsējie buļļi spēra melnas zemes gaisā, ka konkurents ieradies.

“Stāvēja sumbrs vienā pusē, vaislas bullis otrā pusē raka briesmīgi zemi ar ragiem, viss melns bija no dusmām, domāja - kas te atnācis par konkurentu. Sumbrs neko, stāvēja savās domās un ostījās ar gotiņām,” stāstīja Andris.

Saimnieks novēroja, ka baltkrievu sumbram gan īpaši mūsu gotiņas nepatīk, bet gotiņām gan.  Nekas ļauns, ja no Baltkrievijas audzētavas savvaļas sumbrs būtu tikai lencis mūsu daiļavas, taču, sajutis brīvības garšu, lopiņš tīri labi iedzīvojās pagastu sabiedriskajā dzīvē.

“Viņš kļuva vēl drošāks, staigāja pa pagasta centru, iegriezās augļu dārzos, izbradāja dārzus, visu ēda nost,” atklāja Andris.  

Tomēr sirds astoņgadīgo sumbru, kurš pēc cilvēku gadu skaita sanāk jaunietis, vilka atpakaļ pie Andra ganāmpulka.

Uz mirkli sumbrs pat bija ielēcis pāri vadam pie govīm, bet teles vairāk ošņājās, apkārt skraidīja, “viņš neko, izdzinām ārā, tā bija vienīga reize”, stāstīja saimnieks.

Andris sazinājies ar Baltkrievijas sumbra saimniekiem, bet viņi lopiņu atpakaļ negrib, ja vien tas labprātīgi nešķērso robežu.

Sakārtot oficiālus pārvešanas papīrus esot gan dārgi, gan bezjēdzīgi, jo sumbrs kā savvaļas dzīvnieks tik un tā aizklīdīs, kur sirds sauc.

“Es atradu kontaktus, kur viņus audzē, viņi pateica, ka 40 izlaisti savvaļā, viens uz šejieni atklīda,” stāstīja saimnieks.  

Andris piedāvājis sumbru zooloģiskam dārzam, savvaļas dzīvnieku turētājiem, bet nabaga baltkrievu puiku nevienam nevajag.

Bijis piedāvājums lopiņu iemidzināt, bet Andra labā sirds to neizturēja, tāpēc viņš nopircis mežu un atstās sumbru ar Dabas aizsardzības pārvaldes atļauju savā teritorijā.

Labums no Baltkrievu sumbra Andrim nekāds, bet nokaut lopu viņš negrasās. Dzīves ilgums sumbram esot līdz pat 25 gadiem. Bet tagad baltkrievu sumbrs kļuvis par Andra draugu un mājdzīvnieku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti