Pēcpusdiena

Premjers, veselības ministre un Lauku ģimenes ārstu asociācija paraksta vienošanos

Pēcpusdiena

Saeimas vēlēšanās pilsoņiem ar tikai eID karti balsošanai vajadzēs vēlētāja apliecību

No Antarktikas atdalījies milzu aisbergs

No Antarktīdas atdalījies viens no lielākajām jebkad reģistrētajām aisbergiem

No Antarktikas Larsena šelfa ir atdalījies viens no lielākajām jebkad reģistrētajām aisbergiem 6000 kvadrātkilometru platībā. Tā tālāko ceļu un ietekmi uz ūdens līmeni okeānos tālāk uzraudzīs zinātnieki, Latvijas Radio norādīja Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes pētnieks, ģeoloģijas doktors Kristaps Lamsters.

Jau vairāk nekā desmit gadus zinātnieki paredzēja šo notikumu, jo rūpīgi sekoja tam, kā veidojas plaisa Larsena šelfā. Ledus gabals atdalījies, sairstot tā sauktajam Larsena C šelfa ledājam.

Zinātniekus šobrīd galvenokārt interesē, kas ar ledus gabalu notiks tālāk – vai nu šelfa ledājs degradēsies un sairs pavisam vai atjaunosies, skaidroja Lamsters. Tam izzūdot pavisam, pasaules okeānu līmenis gan nemainīsies, bet tas var veicināt turpmāku šelfa ledāju iršanu. 

Ja šie ledāji sairst pavisam, tad ledus lielplūsmas, kas ledājiem ļauj nokļūt okeānā, pieaugs un veicinās aisbergu veidošanos. To uzreiz gan nevarot saistīt ar globālo sasilšanu, norādīja pētnieks. Šie procesi norisinās dabiski, bet globālā sasilšana, protams, veicina ledāju sairšanu.

Turpmāk zinātnieki ar pieejamajām tehnoloģijām sekos tam, kas notiks ar milzīgo ledāju. Nākotni esot grūti prognozēt, jo ledājs var palikt nekustīgs vēl gadu desmitiem vai, uzsākot straujāku kustību, sairt, stāstīja Lamsters.

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti