4. studija

Kāpēc veloceliņu starp Rīgu un Jūrmalu tīra nevis pašvaldības, bet privātpersona?

4. studija

Kāpēc TV «Ekonomiskā paka» skatītājiem nešķiet ekonomiska?

Kāpēc Aleksandra Grīna bulvāris atšķirībā no centra bulvāriem izskatās tik nožēlojami?

Nepabeigtais Aleksandra Grīna bulvāris Rīgā - necieņa pret izcilo rakstnieku

Aleksandra Grīna bulvāris Pārdaugavā nes zināmā rakstnieka vārdu, taču neatbilst bulvāra statusam, ko atzīst Rīgas dome (RD). Daļai ielas trūkst pienācīga ceļa seguma un apstādījumu, kā to prasa izpratne pret bulvāri un cieņa pret izcilo rakstnieku, kura darba "Dvēseļu putenis" ekranizēšanai atrasts pat valsts finansējums.

Pēc romāna “Dvēseļu putenis” motīviem patlaban tiek uzņemta filma, kurai valsts pat piešķīrusi finansējumu, taču Grīna bulvāra izskats gan demonstrē klaju necieņu pret Trīs Zvaigžņu ordeņu kavalieri.

"Viņš jau zārkā apgriezies otrādi," vērtē LTV raidījuma "4.studija" sastaptais Sergejs.

"Ielas nosaukums ar personas vārdu un uzvārdu liecina par ļoti ievērojamiem ieguldījumiem, bet sasaistīt ielas stāvokli ar faktu par vārda piešķiršanu nav korekti. Nevarētu teikt, ka šis bulvāris ir nolaists," pavēstīja Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāvis Uldis Freimentāls. "Grīna bulvāris iekārtots daļēji posmā, kurš izbūvēts normālā stāvoklī."

Bet Grīna bulvāra viena daļa izskatās nepabeigta, kas vedina domāt, ka rakstnieks tiek godināts tikai daļēji.

"Mainoties pilsētas attīstības plānam, mainījusies arī Aleksandra Grīna bulvāra nozīme. Ir izbūvētas blakus esošās ielas kā Hermaņa iela, Smiļģa iela, un šobrīd Grīna bulvāris ir mazas nozīmes iela, kā pievedceļš šīm teritorijām," nepabeigtā bulvāra statusu skaidro RD pašvaldības pārstāve Ilze Dimante.

Atliek vien minēt, ko Rīgas domē ar to domā - vai rakstnieks kļuvis mazāk nozīmīgs kā Aspazija vai Rainis, jo viņu vārdā nosauktie bulvāri gan atbilst bulvāra nosaukumam.

Pēc definīcijas bulvārim jābūt apzaļumotam, aprīkotam ar soliņiem, diezgan platam ceļa segumam, un bulvāris parasti tiek noslēgts ar kādu piemiņas zīmi.

"Galvenā vajadzība pēc bulvāriem bija protests no viduslaiku netīrības ar šaurām ielām, kas  bija netīrumu pilnas. Taču jaunās ielas bija cilvēces tehnoloģisko sasniegumu manifests," skaidro arhitekts Toms Kokins. "Tas bija reizē arī varas demonstrācijas paņēmiens, arhitektūra kā tāda, un bulvāri demonstrēja to, ka mēs esam vareni, mums ir platas ielas."

LTV uzrunātie rīdzinieki spēj nosaukt vairākus no galvaspilsētas bulvāriem: Aspazijas, Kronvalda, Raiņa, bijušais Padomju bulvāris, Brīvības bulvāris.

Rīgā ir desmit bulvāri, kas nosaukti izcilu cilvēku vārdos, bet, ja jau reiz iela tiek nosaukta par bulvāri, tad godam šis vārds arī jānes. "Bulvārī noteikti ir augstvērtīga tā laika arhitektūra. Tā ir prestiža vieta, tur bieži gribēja dzīvot," skaidro arhitekts Kokins. "Šī bija tā vieta, kur pilsētnieki varēja pastaigāties bez stresa, zinot, ka uz galvas nekritīs mēsli kā viduslaikos un mode mainījās - jo platmales bija vajadzīgas gadījumos, ja krīt mēsli, lai pasargātu apģērbu - un radās cilindriņi."

Aleksandra Grīna bulvārī, acīmredzot, atgriezušies viduslaiki, mēsli gan no gaisa nekrīt, taču par pilsētbūvniecības sasniegumiem arī nekas neliecina.

Tikmēr Rīgas domes amatpersonas lieliski pārzina bulvāra pazīmes. "Bulvāri ir domāti kā labiekārtotas teritorijas, kas domātas satiksmei, bet vairāk gājēju estētiski baudāma teritorija ar koku stādījumiem," pavēstīja RD būvvaldes pārstāvis Freimentāls.

Tāpēc, iespējams, jāmaina Grīna bulvāra statuss, ja reiz tas neatbilst bulvāra pazīmēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti