Labrīt

EK apstrīdēs tiesā Vācijas ieviesto lielceļu nodevu citu valstu autovadītājiem

Labrīt

Medikamentu viltošana ES dalībvalstu ekonomikai rada ievērojamus zaudējumus

Zinātnieku naktī Papē varēs vērot putnu migrāciju

Naksnīgajās debesīs Papē varēs vērot putnu migrāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvijas Universitātes Papes Ornitoloģisko pētījumu centrā pašlaik notiek aktīva putnu gredzenošana, to būs iespējams skatīt arī nedēļas nogalē – 1. un 2. oktobrī Latvijā būs  Eiropas putnu vērošanas dienas. Bet vispirms - tradicionālā Zinātnieku nakts, kas pirmoreiz būs baudāma arī Papē.

Putni Papē visvairāk koncentrējas tieši rudens migrācijas laikā – te veidojas tāds kā pudeles kakla efekts, skaidro Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta vadošais pētnieks Oskars Keišs. Ar smalkiem jo smalkiem saucieniem Papes kāpu priedēs par savu klātbūtni ziņo mazākais Latvijas putniņš, vien dažus gramus vērtais zeltgalvītis, lido zilzīlītes, garastītes un citi putni.

„Putnu migrācija rudenī tiek pētīta un vērota tieši Papē, jo putni baidās šķērsot jūru. Savukārt, ja putni baidās šķērsot jūru, tad viņi lido gar Kurzemes piekrasti. Daži jau arī lido pāri jūrai,” stāsta Keišs.

Pirmo reizi Papes Ornitoloģisko pētījumu centrs, kur notiek putnu gredzenošana, sikspārņu un sparu migrācijas pētījumi, iesaistījies Zinātnieku nakts pasākumos.

„Mēs piedāvājam paraudzīties, kā tiek veiktas sikspārņu uzskaites ar ultraskaņas detektoru, jo migrē ne tikai putni, bet arī sikspārņi. Naktī sikspārņus tik labi nevar ieraudzīt, bet var dzirdēt, kā viņi lido garām, var dzirdēt ar īpašu aparātu, jo ultraskaņu cilvēks nedzird,” interesentiem iecerētās aktivitātes uzskaita Keišs.

Zinātnieku nakts naksnīgās debesis Papē neaicinās viss lūkoties zvaigznēs, bet gan vērot putnus, un Oskars Keišs atklāj, kā tas notiks:

„Vēl mēs varēsim paskatīties ar starmeti nakts debesīs un redzēt migrējošos putnus.

Varbūt cilvēki nezina, ka daudzi putni aizlido tieši naktī, īpaši mazie putni. Dienā, ja ņem vērā to putnu sugu skaitu, kas lido dienā, tad tā ir apmēram viena piektā daļa, pārējie migrē naktī – meža strazdu ģints, ķauķi lido naktī... Viņi lido arī dienā, bet lielos attālumus nolido tieši naktī.”

Sešos vakarā Papē sāksies Zinātnieku nakts, kas palīdzēs ieraudzīt to, ko parasti neredzam, vai ieklausīties tajā, ko nevaram ieraudzīt, saka Oskars Keišs. Īpaši iesakāms dabā braucējiem sekot līdzi laika apstākļiem, lai nav jāskatās debesīs cauri slapjiem. Kad Zinātnieku nakts noslēgsies, jau nākamajā rītā - 1. oktobrī - Papē sāksies Eiropas putnu vērošanas dienas.

„Visā Eiropā sestdien un svētdien ir putnu vērošanas dienas. Tas ir sarīkojums, kas pievērš sabiedrības uzmanību tam, ka putni ceļo un ir novērojami visur. Tajā piedalās arī Papes Ornitoloģisko pētījumu centrs. Cilvēki šajās dienās ir aicināti ziņot par novērotajiem putniem,” klāsta vadošais pētnieks.

Savukārt Papes Ornitoloģisko pētījumu centrā apmeklētāji varēs redzēt, kā putni tiek ķerti un, turot rokās, mērīti, nosvērti, gredzenoti un tad palaisti brīvībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti