Ķepa uz sirds

Vai atrasts vecākais kaķis Latvijā? – Kitija no Tinģeres nosvin 21 dzimšanas dienu!

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Kas ir Čikitons, kuram muzikālo pavadījumu nodrošina pats Juris Kulakovs?

Muzikālais Kulakovu ģimenes mīlulis – papagailis Čikitons

Laurai Kulakovai vienmēr ir bijuši visdažādākie mājdzīvnieki, izņemot putnus. Tomēr, kā Laura atklāja LTV raidījumā "Ķepa uz sirds", nu jau vairākus mēnešus par ģimenes mīluli kļuvis aras šķirnes papagailis Čikitons, un Lauras dzīvesbiedrs mūziķis Juris Kulakovs jau paguvis atklāt Čikitonā muzikālas dotības.

Laura stāstīja, ka tikai tad, kad Čikitons pārvests mājās, internetā izlasījusi, ka tieši ar šīs šķirnes papagaiļiem tikt galā ir ļoti sarežģīts uzdevums.

"Tieši šie aras tipa putni nebrīvē sākti turēt samērā nesen. Līdz ar to daudz dabisko instinktu viņiem ir saglabājušies. Putniem vispār ir daudz dabisko instinktu, šai šķirnei īpaši izteikti," zināja stāstīt Čikitona saimniece Laura.

Pieredzējusī suņu un kaķu saimniece atzina, ka, kopš mājās ienācis papagailis, viņa saskārusies ar pilnīgi citu pasauli.

Ja ierasto četrkājaino mīluļu izpausmes un reakcijas cilvēkam ir saprotamas, tad papagailim ir pilnīgi cits domāšanas un uztveres veids, kas jāapgūst no jauna.

"Nekad nebiju domājusi, ka papagailis ir tik gudrs putns. Es zināju, ka viņi ir gudri. Man ir bijusi epizodiska saskarsme ar papagaiļiem, ko citi tur mājās. Tomēr nebiju domājusi, ka tas ir tik gudrs putns, [..] man liekas, ka viņš ir gudrāks par suni," atzina Laura Kulakova.

Tā kā putns ir ļoti sabiedrisks, tam daudz nepieciešama komunikācija un plašs rotaļlietu klāsts. Citādi Čikitonam kļūst garlaicīgi un prāts nesas uz dažādām izdarībām.

Laura ir apņēmības pilna un pamazām tuvojas savam mērķim – kā visi papagaiļu saimnieki, viņa grib iemācīt Čikitonam runāt cilvēku valodā. "Es mēģinu radīt viņam asociācijas: konkrēti vārdi ar konkrētām lietām vai parādībām, vai uzvedībām," papagaiļa apmācības procesu raksturoja Laura.

Otrkārt, saimniece cenšas attīstīt tās papagaiļa prasmes, kas svarīgas viņa paša drošībai – lai Čikitons atsauktos uz savu vārdu. Tāpat saimniecei svarīgi iemācīt putnam ļauties paņemt sevi uz rokas: "Šobrīd mēs vēl nevaram [..] paņemt uz rokas un aiznest tur, kur vajag," stāstīja Laura.

Čikitons ļoti ātri mācās un visu saprot, taču raksturs viņam ir spītīgs. Viņš zina, ko grib, un izdarīs tieši to, ko viņam neļauj darīt.

Saimniece uzskata, ja Čikitons būtu cilvēks, viņš noteikti būtu radoša personība. Ne velti putnam patīkot sēdēt un klausīties mūziku, kas skan fonā, kamēr Laura strādā. Turklāt Čikitons ne tikai klausās mūziku, bet arī dzied līdzi pats, un Lauras dzīvesbiedrs mūziķis Juris Kulakovs pamanījis Čikitonā muzikālas dotības.

"Viņš dzied līdzi, un Juris ar savu muzikālo dzirdi ir uzķēris viņa skaņas, kādās toņkārtās tās ir," sacīja Laura.

Kā kompanjons papagailis ir piemērots jebkuram ģimenes modelim – arī tad, ja mājās ir mazi bērni. Galvenais, lai saimnieki pret putnu izturas atbildīgi – kā pret dzīvu būtni, nevis rotaļlietu.

Lai putns justos labi, viņš pēc iespējas mazāk jātur būrī. Turklāt Latvijas klimata apstākļos eksotisko dzīvnieku barošanai ir ļoti būtiska nozīme.

"Nepietiek ar veikalā nopirkto sēklu maisījumu. Ne tuvu. Varētu pat teikt, ka tas ir pēdējais, ko vajadzētu putnam barot. Pārsvarā ir dažāda veida dārzeņi. Diedzējumi, augļi, lapiņas. Visādi salātiņi," papagaiļa ēdienkarti atklāja saimniece.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt