Vides fakti

Vides fakti

Vides fakti

Vides fakti

Vides fakti

Mūziķa Sējāna pirmais gads ar saules paneļiem – labi ražo enerģiju arī mākoņainā dienā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Aizvadītais gads Latvijā ir bijis "uzlecošās saules gads". Saules enerģija no pasakām un plāniem nonāca uz reālu ēku jumtiem.  Mūziķis Reinis Sējāns, kā arī veikalu tīkla "Lidl" pārstāvji Latvijas Televīzijas raidījumam "Vides fakti" stāstīja par savu pieredzi, izšķiroties par labu saules paneļu uzstādīšanai.

Runājot par saules enerģiju, bieži vien netiek nošķirti saules kolektori, paneļi un baterijas. Taču atšķirība ir liela – saules paneļi ir iekārtas, ar kurām saules gaismu var pārvērst elektroenerģijā. Savukārt saules kolektori vizuāli izskatās kā saules paneļi, bet to tehnoloģija ir atšķirīga un funkcionalitāte ierobežota. Saules kolektori ir domāti ūdens uzsildīšanai, kas tālāk ir vajadzīga siltumapgādei. Visbiežāk tas notiek mājsaimniecības ietvaros, bet ir arī gadījumi, kad to izmanto pašvaldībās, piemēram, "Salaspils siltums" daļu siltumenerģijas ražo tieši ar saules kolektoriem. Tikmēr saules baterijas ir akumulatori, kuros var uzkrāt enerģiju, kas saražota ar saules paneļiem.

Saules paneļi uz Latvijas jumtiem ir saauguši kā sēnes pēc lietus.

2022. gadā bija apstiprināts valsts programmas finansējums saules paneļu iegādei, un kopējais mājsaimniecību skaits, kas izmanto saules paneļus, nu sasniedzis gandrīz 11 tūkstošus. Lielākā daļa jeb 9000 mājsaimniecību paneļu uzstādīja tieši 2022. gadā. Kopējā jauda ir 80 megavati (MW), kas ir pietiekami, lai saulainā vasaras dienā varētu saražot elektroenerģiju, kas ir līdzvērtīga 10% no dienas elektroenerģijas patēriņa Latvijā. Viens no deviņiem tūkstošiem, kas šogad teicis jāvārdu elektrības ražošanai uz sava jumta, ir mūziķis un mājsaimnieks Reinis Sējāns.

"Kaut kā pilnīgi nejauši es pamanīju, ka man pazīstams cilvēks nodarbojas ar saules paneļiem. Es viņam uzrakstīju, un tas viss izrādījās ļoti vienkārši. Dažās dienās viss arī tapa," stāstīja Sējāns.

Paneļus uzstādījis uzņēmums "Solārā sistēma", un no idejas līdz gataviem paneļiem tomēr paiet mazliet ilgāks laiks –  nopietni ir jāizpēta potenciālā paneļu uzstādīšanas vieta un jāapdomā, kā tos uzlikt visdrošāk un kā panākt vislielāko atdevi.

Sējāns ir pārliecinājies, ka arī apmākušās dienās enerģija tiekot ražota, turklāt gana daudz.

"Protams, sākumā, kad tie tiek uzlikti, tad tu sēdi tajā aplikācijā un priecājies par katru mirkli, kad saulīte spīd spoži. Bet tad, kad aiziet mākonīts priekšā, ar interesi skaties, kas tad notiek. Un notiek ļoti daudz kas, jo tas starojums, ko saulīte dod, iet cauri visiem mākoņiem," viņš skaidroja.

Aprēķini rāda, ka ar paneļiem uz jumta gada griezumā ir gana, lai pietiktu gan siltumsūknim, gan ledusskapim, gan veļasmašīnai, gan visam pārējam. Vasarā saražotu stipri vairāk nekā vajag un ziemā tērētu to, kas vasarā palicis pāri.

Kā norādīja SIA "Elektrum" produktu attīstības daļas vadītājs Edgars Strods, Latvijā ir neto uzskaites sistēma, kas nodod tīklā saražotu saules enerģiju, kura netiek uzreiz izmantota. Tad, kad nepieciešams, to iespējams paņemt atpakaļ. Kaut kādā mērā neto uzskaites sistēma darbojoties kā virtuāla baterija.

Jautāts, vai ar iegūto enerģiju ir iespējams arī nopelnīt, Sējāns atbildēja noliedzoši, jo tik, cik spēj saražot viena mājsaimniecība, tik arī sanāk iztērēt. "Apjoms pilnībā atbilst tiem maniem tēriņiem, jo man nav gāzes, man nav citas apkures, tas ir viss – saules paneļi nodrošina visu mājas funkcionēšanu," viņš sacīja.

Uzņēmumu pieredze

Mājsaimniecību pamatuzdevums, protams, nav peļņa, taču mērķis nopelnīt ir uzņēmumiem. Arī tie šogad ne tikai skatījušies saules enerģijas virzienā, bet arī rīkojušies. "Latvijā arī uzņēmumu segmentā interese par saules paneļiem ir augusi. Šobrīd 560 uzņēmumos tiek izmantoti saules paneļi. Kopējā jauda – 300 MW," skaidroja Strods.

Viens no uzņēmumiem, kas uzstādījis paneļus, ir "Lidl". Kā stāsta "Lidl" korporatīvās sociālās atbildības vadītāja Latvijā un Igaunijā Antra Birzule, tad ar saules paneļiem vien veikala visām vajadzībām, protams, nepietiek.

Taču saulainā dienā pusi no nepieciešamā patēriņa saules paneļi tomēr ļaujot nodrošināt.

Ja mājokļa elektrības vajadzības gada griezumā var nosegt saules paneļi, tad ar veikalu ir sarežģītāk. Veikalā ļoti daudz elektrības patērē ledusskapji un saldētavas, maizes cepšanas krāsnis un ventilācijas iekārtas, kādu parastā mājsaimniecībā nav.

"Vidēji tiek plānots, ka 25–30 procentus mūsu elektrības patēriņa mēs spējam paši saražot mūsu pašpatēriņam," norādīja Birzule. Uzņēmumā, protams, pētīts un rēķināts, cik ilgā laikā šie ieguldījumi varētu atmaksāties, bet ar rēķināšanu vien diemžēl nepietiek.

Cik ātri atmaksāsies

"Es negribētu spekulēt ar šo skaitli, jo, ja tās ir cenas kā augustā, tad tie ir 4–5 gadi, ja tās ir cenas kā pirms pusotra, diviem gadiem, tie ir padsmit gadi. Ja tās ir šī brīža cenas, tad tie ir 8–9 gadi. Bet šeit es izvairītos pieturēties pie konkrētas vienības," stāstīja Birzule.

Jautāts, cik ātrā laikā mājsaimniecībās iespējams atpelnīt ieguldīto naudu, Sējāns norādīja, ka to pat īsti nav rēķinājis. "It kā cilvēkiem par to vajadzētu domāt, bet es, godīgi sakot, vispār par to nedomāju. Viens ir tas, ka elektrības cenas tiešām mainās ārprātīgi. Tik tikko tās bija 5–6 reizes lielākas, nekā ir tieši šobrīd. Es varētu pateikt – teorētiski nauda var atnākt atpakaļ 2–3 gados, bet praktiski visdrīzāk tas būs 6–7 gados," stāsta Sējāns.

Garantijas laiks saules paneļiem dažādiem uzņēmumiem var atšķirties. Jauniem paneļiem tie parasti ir, sākot no 12 gadiem. Bet tirgū ir arī lietoti saules paneļi ar krietni īsāku garantijas laiku. Katrā ziņā, lai par bojājumu varētu sūdzēties uzņēmumam, kurš uzstādījis paneļus, šim uzņēmumam ir jāpastāv ne tikai likšanas brīdī, bet arī pēc gadiem, kad varētu rasties kāda problēma. To, kurš uzņēmums izbeigs savu eksistenci, bet kurš dzīvos mūžīgi, mēs paredzēt nevaram. Tāpēc, izvēloties pakalpojuma sniedzēju, ieteicams rūpīgi pārdomāt, kam uzticēt šo darbu.

Rakstu sēriju līdzfinansē:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti