Mongolijā -30 grādu sals un pamatīgs gaisa piesārņojums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Kamēr Latvijā ziema ienāk tā visai negribīgi, citur ziemeļu puslodē jau vērojami aukstajam gadalaikam atbilstoši laikapstākļi. Cilvēki Mongolijā, lai sasildītos, nereti dedzina visu, kas pie rokas, tādējādi radot pamatīgu gaisa piesārņojumu.

Mongolijas galvaspilsēta Ulanbatora ir viena no piesārņotākajām pilsētām pasaulē. Pēdējās dienās šajā pilsētā gaisa temperatūra nokritusi zem -30 grādu atzīmes, savukārt gaisa piesārņojums sasniedzis kritiskus apmērus. Vairāk nekā puse no 1,3 miljoniem pilsētas iedzīvotāju balstās uz ogļu, plastmasas, gumijas un citu materiālu kurināšanu, lai sasildītos un pagatavotu ēdienu.

Daļa pilsētas iedzīvotāju dzīvo teltveida mājokļos bez apkures. Krāsnis šāda veida mitekļos ir galvenais piesārņojuma avots.

Iedzīvotāju radītais piesārņojums jau ir vairāk nekā piecas reizes lielāks nekā Pekinas smogs un vairāk nekā 35 reizes lielāks nekā Pasaules Veselības organizācijas noteiktais drošības limits.

Iedzīvotāji paļaujas, ka Mongolijas valdība nodrošinās katram iedzīvotājam maskas, lai būtu iespējams elpot tīrāku gaisu.

Piesārņojums ik gadu kļūst par galveno nāves iemeslu vairāk nekā 1200 mongoļiem, tostarp 120 bērniem. Mongolijas piesārņojums īpašu kaitējumu veselībai nodara bērniem, kuru organisms tikai attīstās.

"Desmit gadu laikā vairāk nekā divas reizes ir pieaudzis saslimšanu skaits ar dažādām elpceļu un sirds slimībām. Gaisa kvalitāte pasliktinās, tādēļ diemžēl nākotnē šo slimību skaits tikai pieaugs,"

sacīja Mongolijas Nacionālā veselības centra pārstāvis Congbātars Bjambā.

Mongolijā pastāv uzskats, ka galvenā piesārņojuma problēma ir pienācīgu mājokļu trūkums, kādēļ iedzīvotājiem jādzīvo teltveida mājokļos. Iedzīvotāji, kuri jau dzīvo mūsdienīgos mājokļos, pieprasa modernākas gaisa attīrīšanas tehnoloģijas un videi draudzīgāku apkuri. Tikmēr Ulanbatoras iedzīvotājiem jārēķinās, ka arī nākamajā ziemā neatņemams aksesuārs būs respiratora maska.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti