Mobilā lietotne «Vides SOS» sevi attaisno - piecu mēnešu laikā fiksēti 330 pārkāpumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Mobilā lietotne "Vides SOS" darbojas jau piecus mēnešus, un kopš tā laika 330 iedzīvotāji Valsts vides dienestu (VVD) ir informējuši par dažādiem vides pārkāpumiem.

Pērn oktobrī ar plašu vērienu sabiedrībai tika atrādīta jaunā mobilo tālruņu lietotne "Vides SOS". Ar tās palīdzību viedtālruņu īpašnieki ļoti ērti var ziņot par dažādiem vides pārkāpumiem. Tas vienkārši ir jānofotografē, jāpievieno īss apraksts un jānosūta VVD.

Nekādu iesniegumu – ērti.

VVD stāsta, ka kopš lietotnes palaišanas tautās, inspektoriem darba ir kļuvis vairāk. "Kad jūs noziņojat par vides pārkāpumu, tad tas nonāk mūsu sistēmā. Operators izvērtē, vai tas atbilst potenciālam vides piesārņojumam," stāsta VVD pārstāve Jūlija Ņikitina. "Ir labi, ka šeit ir gan fotoattēls, gan koordinātas. Izvērtējam, cik ātri uz to nepieciešams reaģēt."

Pēc tam visa informācija tiek nosūtīta vides inspektoriem. LTV raidījums "Vides fakti" ar inspektori Evitu Muižnieci-Treiju devās risināt "Vides SOS" gadījumus. Dienas darba plānā inspektorei ir divi ziņojumi, kas nosūtīti ar mobilās lietotnes "Vides SOS" palīdzību.

"Šeit bija sūdzība par to, ka vidē tiek novadīti neattīrīti notekūdeņi," norāda VVD inspektore Evita Muižniece-Treija. "Tas nāk no šīs mājas. Šeit ir bedre, kurā notekūdeņi krājas un rada nepatīkamas smakas."

Objekts atrodas Rīgā, Ķīpsalā, Āzenes ielā 2. Smaka, kas tur valda, nav no tām patīkamākajām. "Aha, te ir kanalizācijas bedre, īstā. Iespējams, ka tā nav hermētiska un viss aiziet uz turieni. Iespējams, ka caurule ir izvilkta uz turieni. Vai nu tas ir apzināti izdarīts, vai vienkārši ir nolietojusies," vērtē VVD inspektore Muižniece-Treija.

Mājā atrodas astoņi dzīvokļi, raidījums "Vides fakti" aprunājās ar Viktoru - vienu no iemītniekiem, kurš rāda uz bedri: "Tālāk kanalizācija pārtek uz šo bedri. Šeit tek virtuves kanalizācija. Agrāk, kad viss bija kārtībā, te viss bija nosegts.

Ēku šobrīd apsaimnieko Rīgas Namu pārvaldnieks (RNP), kas nenoliedz, ka problēma ar kanalizāciju te pastāv. "Šī caurule, kas ir mājas teritorijā, izbūvēta vēsturiski," norāda RNP pārstāve Santa Vaļuma: "Grūti pateikt, kas to savā laikā ir izbūvējis, bet mēs, kā pārvaldnieks, nodrošinām šīs caurules ierīkošanu ar bloķēšanas mehānismu, lai virtuves kanalizācijas ūdeņi nenokļūtu teritorijā.

Diemžēl ik pa laikam bloķēšanas mehānismi tiek noplēsti nost. Mēs visu laiku šo mehānismu atjaunojam, lai noplūde nenotiktu."
 
Tomēr tā šī lieta cauri neies. Birokrātiskiem vārdiem sakot, VVD uzsācis administratīvo lietvedību un, visticamāk, dzīvokļu īpašniekiem nāksies maksāt soda naudu par vides piesārņošanu. 

Nākamais objekts, ko raidījums "Vides fakti" apmeklēja, ir Ziepniekkalns, kas daudzu gadu garumā diemžēl lēnām kļūst par nelegālu izgāztuvi.

Cilvēku stulbumam nav robežu - plastmasas pudeles var bez maksas izmest jebkurā dalīto atkritumu konteinerā, bet nē, atved uz Ziepniekkalnu pie mazdārziņiem un izmet.

Šeit ir viss, ko vien var iedomāties - būvgruži, ēdienu atliekas, burciņas, auto piederumi, apģērbi, un tas viss izmētāts daudzu hektāru platībā. "Par šo faktu mēs esam informējuši Rīgas pilsētas izpilddirekciju. Viņu sniegtā atbilde bija tāda, ka pagaidām nepietiek līdzekļu, lai visu teritoriju sakārtotu," norāda VVD inspektore Muižniece-Treija: "Nemitīgi iedzīvotāji saved jaunus atkritumus."

Pašvaldībai šeit būtu jānodrošina biežākas policijas patruļas, ja iespējams, jāuzstāda video novērošanas kameras, lai vainīgos varētu pieķert pie rokas.

Izrādās - tieši par izgāztiem atkritumiem visdažādākajās Latvijas vietās piecu mēnešu laikā iedzīvotāji visvairāk ziņojuši ar mobilās lietotnes palīdzību. Bijušas arī vēl satraucošākas lietas.

Tieši ar "Vides SOS" palīdzību VVD uzzināja par piesārņojumu Ādažos, Vējupē.

Upe ir aizsalusi, taču no krasta ļoti labi ir saskatāmi rozā pleķi uz ledus. "Mēs esam saņēmuši analīzes no Vējupes, un šobrīd mēs secinām, ka tā ir krāsa, kas tiek izmantota tipogrāfijā. Tā ir ar svina piejaukumu. Svina koncentrācija 10 reizes pārsniedz pieļaujamās normas, tomēr analīžu rezultāti neliecina par sliktu ūdens kvalitāti visā ūdenstilpē," norāda VVD pārstāve Jūlija Ņikitina.

Visticamāk, upē ir nogremdēta kāda muca. Kopā ar pašvaldību pieņemts lēmums gaidīt brīdi, kad nokusīs ledus un tad atrast un likvidēt piesārņojuma avotu.

"Vides SOS" ir pierādījis, ka tas ir vērtīgs rīks vides problēmu risināšanā, tādēļ tiek plānots to attīstīt un padarīt vēl ērtāku. "Mēs plānojam ievērojamus atjauninājumus. Ideja ir izveidot mobilajā lietotnē arī karti, lai cilvēki varētu redzēt, kādi ir ziņojumi un uzreiz redzēt savu ziņojumu, kad tas ir pieteikts. Mēs domājam arī izveidot navigāciju līdz punktam.

Ja cilvēks pats grib sakārtot šo vietu, tad viņš pats var atnākt sakārtot un atzīmēt, ka ir sakārtojis," stāsta mobilās lietotnes izstrādātājs Aleksejs Volkovs.

Lai gan sūdzēšanās bieži vien tiek uzskatīta par netikumu, ir vērts atbildīgās iestādes informēt par vides problēmām, citādi nekas nemainīsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti