Rīta Panorāma

Eiropā un ASV atkal paaugstina procenta likmes

Rīta Panorāma

Intervija ar ĀM Konsulārā departamenta direktori Agnesi Saliņu

Mitrāju dienā atgādina par šo biotopu nozīmi

Mitrāju dienā atgādina par šo biotopu nozīmi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Vakar visā pasaulē un pie mums Latvijā atzīmēja Starptautisko mitrāju, tai skaitā purvu, dienu. Tās mērķis ir atgādināt par šī biotopa nozīmi ekoloģiskā līdzsvara un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā.

"Šajā dienā tiek sveikti mitrāji. Tā ir dabai nozīmīga vieta. Ir ļoti daudz sugu, kas atkarīgas no ūdens, bet vienlaikus tā ir nomierinoša, mierīga vieta, kuru arī mēs varam apmeklēt un pavadīt tur laiku. Mitrāju labums ir milzīgs," skaidroja parka "Wicken Fen" uzraugs Adžajs Tegala.

Nozīmīgā Britu salu mitraine "Wicken Fe" atrodas netālu no Kembridžas. Kādreiz tā bija milzīga ekosistēma, taču auglīgās augsnes dēļ lielas platības ir nosusinātas un dabiskā stāvoklī izdevies saglabāt tikai apmēram 250 hektārus. Šķiet, ka rezervātos visiem procesiem būtu jānorit dabiski, taču zinātnieki sapratuši, ka dabas vērtību un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai nepieciešama arī iejaukšanās. Teritorijas tiek appļautas, lai saglabātu retas augu sugas, un tām tiek pievadīts ūdens. Ne mazāk svarīgā ir klimata izmaiņu veicinoša oglekļa uzkrāšanās kūdrā, kas veidojas pārpurvotās vietās. Diemžēl pēdējo 50 gadu laikā pasaulē iznīcināti vairāk nekā 35% šādu teritoriju, un tās sarūk trīsreiz straujāk nekā meži.

Tāpēc šā gada moto ir "Laiks atjaunot mitrājus". Purvi un cita veida mitraines ir arī neatņemama Latvija dabas daļa, un, piemēram, Lubānas mitrājs ir unikāls pat pasaules mērogā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti