Mini zoodārzā «Pie tēvoča Garika» mīt vairāk nekā 50 eksotisku dzīvnieku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Jelgavas pusē atrodas mini zoodārzs "Pie tēvoča Garika", kur par mīluļiem sauc ķenguru un degunlāci. Viktorijas Zaicevas ģimenes saimniecībā mīt vairāk nekā 50 eksotisku dzīvnieku.

Laikā, kad saimniecībā bijuši tikai truši un seski, Viktorija Zaiceva strādāja uzņēmumā "Pasažieru vilciens", bet darbu diemžēl zaudēja. Tas esot bijis liktenis, jo nu viņa varēja uz pilnu slodzi pievērsties savam vaļaspriekam – dzīvniekiem.

"Man jau sen gribējās iet prom no darba prom, lai vairāk būtu pa mājām un dārzu," Latvijas Televīzijas raidījumam "Ķepa uz sirds" pastāstīja Viktorija Zaiceva: "Pa dārzu nesanāk, jo dzīvnieki prasa ļoti daudz laika. Tagad jau dārza vairāk nav!"

Dzirdams, ka kāds mīlulis skaļi iebļaujas. "Tas ir mūsu āzītis Ansītis. Šādi viņš izklaidē mūsu apmeklētājus," skaidro Viktorija un piebilst, ka tā viņš uzvedas tikai, kad ir saimnieks: "Man viņš tik skaļi neuzvedas."

Sākot no iekoptā dīķīša un mājas, beidzot ar voljēriem dzīvniekiem - viss šajā saimniecībā ir darināts pašu rokām.

"Te ir mūsu putnu māja. Kādreiz te bija siltumnīca, bet tagad viss ir atdots dzīvniekiem," rāda Viktorija: "Mammītes putniem nav košas, skaistas. Viss košums tiek tētiem, jo

mammām brīvā dabā ir jāperē olas, jāslēpjas no plēsējiem. Tad daba to košumu nedeva, lai viņas būtu neredzamas."

Vieni no krāšņākajiem putniem ir pāvi. Tie atbraukuši no lauku sētas Kuldīgas pusē, kur dzīvojuši brīvā dabā.

"Pašreiz pāvi maina astes. Tā tik smuka un koša viņam tagad nav. Astes pāviem košas ir ziemā," zina stāstīt Viktorija: "Asti viņi izplēš, kad viņi ar mammītēm, tad viņiem ir tāda kā deja. Viņi astes atver un slēpj visu savu smukumu aiz savas astes. Tā mammīte pieiet, bet viņš griežas ar aizmuguri pie viņas."

Bez dažādiem putniem mini zoodārzā mīt arī Francijas punduraitas, Patagonijas maras, ap 40 trušu, nutrijas, jenots Jančuks, vāveres un pundurcūkas.

Visi šeit ir pa pāriem, bet gadu vecais ķengurs Kens gan vēl ir vientuļš.

"Mēs ļoti gribētu savam ķenguram meiteni. To mēs visvairāk gribētu, jo citreiz cilvēki atbrauc un saka, ka izskatās skumīgs un laikam viņam vajag draudzeni. Varbūt, ka arī vajag," prāto Viktorija Zaiceva: "Tad viņiem ir jautrāk, var viens ar otru paspēlēties. Protams, viņiem ir arī interesantāk, ja ir pa pārīšiem."

Savukārt murkšķi šeit dzīvo, nevis lai prognozētu laikapstākļus, bet gan priekam. To, ka tuvojas aukstums, viņi parāda ar ataudzētajiem tauciņiem.Līdzko būs mīnusi, Ģertrūde un Boļevārs dosies ziemas miegā.

"Dabā viņi dzīvo alās. Šeit viņiem ieliekam sienu, nosiltinām. Viņi uztaisa sev midziņas un čuč. Dzīvnieki ir dzīvnieki, viņi paši taisa, kā viņiem vajag. Cilvēkiem nevajag jaukties tajā procesā," ziemas periodu raksturo Viktorija: "Viņus Krievijā tur dzīvokļos. Viņš visus ģimenes locekļus uzskata par savu saimi. Ja nāk ciemiņi, tad viņš sāk aizsargāt un tad jau labāk viņus kaut kur paslēpt, jo dzīvnieks ir spēcīgs."

Viktorija uzskata, ka dzīvniekam, pat nebrīvē esot, jādzīvo pēc iespējas tuvāk dabai. Viņa dzīvnieku dabiskajos procesos nejaucas un māca to arī citiem.

"Tomēr dzīvniekam ir jābūt vairāk pie dabas, tie paši seski mums dzīvo laukā, mums viņi nedzīvo iekšā mājās. Es parasti cenšos bērniem izskaidrot, ka ķengurs nav piemērots dzīvoklim, par viņu ir jārūpējas. Ka dzīvnieks nav tikai, lai viņu pačubinātu, ka viņš ir jāpabaro, aiz viņa viss jāsavāc, un tad jau bērni sāk arī domāt," par atbildību dzīvnieku turēšanā stāsta Viktorija.

Jaunākais mini zoo loceklis ir degunlācis Čaplins. Izrādās, degunlāči ļoti ātri pierod pie cilvēkiem, tomēr viņi nav rotaļlietas un dzīvei dzīvoklī vai mājā nav piemēroti.

"Dzīvnieks tikai trīs nedēļas pie mums, bet ļoti miermīlīgs. Labprāt iet pie sievietēm. Es domāju, ka tas tāpēc, ka saimniece bija sieviete. Mums bieži apmeklētājas, kas nebaidās, ņem viņu arī rociņās un viņam patīk. Viņš nāk pie manis uz rokām gulēt, tad viņš ir jāpakasa, ar viņu ir jāparunā," degunlāča uzvedību skaidro Viktorija: "Rūpēšanās par dzīvniekiem paņem daudz laika, jo katram vajag uzmanību un arī nedaudz palutināšanas. Parunāšanās un mīļošanās ar dzīvniekiem rāda piemēru arī citiem ģimenē - bērniem un vīram."

Viņa uzskata, ka no dzīvniekiem var gūt ļoti daudz mīlestības un pozitīvas enerģijas: "Kad es strādāju ar cilvēkiem un es to visu izjutu, atbraucu mājās un varu šādi kontaktēties ar dzīvniekiem, tad tas visu negatīvo paņem projām."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti