Mīļu «Instagram» bilžu nebūs, suns un kaķis mācās viens otru ignorēt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pirms suns Bite ieradās mājās no patversmes, divas reizes noorganizējām viņa un mūsu kaķa Dzērves tikšanos. Kaķi novietojām uz galda un barojām abus ar vistu – suni, lai viņš kaķi liktu mierā, bet kaķi, lai viņš tiktu pāri lielajām bailēm. Tieši tāpat rīkojāmies arī pirmajā vakarā, kad Bite ieradās mājās pavisam. Ir pagājuši tieši divi mēneši, un abi diezgan nepārprotami ir ceļā uz abpusēju vienaldzību.

Iepriekš par Biti: 

Sākumā abiem dzīvniekiem kopā būt ļaujam tikai istabā un visu laiku viņus uzpasējam. Vai suns nelien pie kaķa, vai kaķis nesēž vietā, kurā viņam nebūtu kur sprukt? Kādu brīdi pat domājam, vai neesam kaķim sabojājuši dzīvi, vai nebūs tā, ka viņš turpmāk pat uz grīdas uzkāpt nevarēs.

Ārā abus kopā nelaižam. Ņemot vērā, ka šim sunim ļoti gribas skriet pakaļ maziem dzīvnieciņiem, kuri no viņa bēg, izvairāmies radīt situāciju, kurā kaķim rastos vēlēšanās mukt uz tuvāko krūmu. Ļoti nogurdinoši ir rūpēties, lai suns neizsprūk pagalmā, kad tur pastaigājas kaķis, un otrādi. 

Ārā pirmo reizi kopā – pēc piecām dienām

Bite mājas ir mazāk nekā nedēļu. Pamostamies no rīta, jo kaķis baksta savu barotāju. Kad sākam kustēties, pienāk arī suns un ielien gultā. Kaķis brīnumainā kārtā nesāk šņākt. Abi pieklājīgi saošņājas un suns ieslīgst miegā. Kaķis izmanto iespēju un rūpīgāk izošņā suņa ausis. Šķiet, ka viss būs kārtībā!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Bite un Kaķa kungs (@bite.un.dzerve) on Jul 31, 2019 at 11:15am PDT

 

Šajā pašā dienā suns un kaķis pirmo reizi ir kopā ārā – abi guļ uz terases drošā attālumā viens no otra. Vēlāk ir otrs priecīgais brīdis – esam ar suni pagalmā, trenējam kāruma neaiztikšanu. Kaķis ir izgājis ārā un uzmanīgi riņķo mums apkārt. Ar katru apli nokļūst arvien tuvāk un tuvāk. Nosēžas 5 metru attālumā un skatās. Suns viņu pamana. Katru reizi kad Bite pagriež galvu atpakaļ uz manu pusi, dodu viņai kārumu. Kaķis vēlreiz apiet riņķi un nosēžas pusotra metra attālumā no suņa. Turpinu sunim dot kārumus, bet kaķis tikmēr relaksēti vāļājas pa zemi.

Ja rūpīgi ieskatās, aiz rozēm var ieraudzīt suni un kaķi
Ja rūpīgi ieskatās, aiz rozēm var ieraudzīt suni un kaķi

Šīs dienas vakarā gan abi sper soli citā virzienā. Suns ļoti priecīgs un grib spēlēties, nejauši uzskrien virsū kaķim. Kaķis nošņācas tā, ka suns aiznesas prom. Tā, viņasprāt, ir rotaļa – Bite luncina asti un grasās skriet atpakaļ pie kaķa. Saprotu, ka šis pasākums ir jāizbeidz, tādēļ paķeru tenisa bumbiņu, ar kuru suns dažkārt spēlējas, skrienu prom no kaķa un saucu suni. Bite par kaķi aizmirst un skrien man pakaļ. Kaķis pa to laiku tiek savākts un ienests istabā. Izskatās nokaitināts – mums šķiet, ka viņam apnicis tikt staipītam apkārt un nesaprot, kādēļ neļaujam viņam mierīgi sēdēt viņa pagalmā.

Garlaicības brīžos kaķis tiek iedzīts zem mašīnas

Apmēram mēnesi ārā ļaujam abiem kopā atrasties tikai mūsu uzraudzībā. Pamanām, ka suns uz kaķi rej pavisam citādi, nekā uz garāmgājējiem. Rejot uz kaķi viņa spalgi pieprasa spēlēšanos. Kaķis rotaļā neiesaistās, un Bite to nevar izturēt.

Labi sapratīs tie, kas bijuši klāt, kad suns pirmo reizi mūžā saticis ezi – suns saprot, ka ezi aiztikt nav laba doma, bet aiziet prom arī nevar, jo durstīgais radījums ir pārāk interesants.

Šajās reizēs viss parasti beidzas ar to, ka kaķis iebēg kādā drošā vietā, piemēram, zem mašīnas vai neprasmīgi noslēpjas krūmā. Suņa sajūsmu tas tikai vairo. 

Mēs cenšamies lasīt suņa un kaķa ķermeņa valodu un viņus izšķirt, vēl pirms spēle ir sākusies. Tomēr ar laiku Biti "savākt" no notikuma vietas kļūst grūtāk. Viens iemesls varētu būt kaķa iesaistīšanās. Viņš nav nekāds drebelis. Dzērve sagaida īsto brīdi un šņācot metas sunim virsū. Suns joprojām ir sajūsmā – beidzot kaķis spēlē spēli, kuru viņa saprot!

Pamanām arī to, ka suns kaķim piesienas, kad ir garlaikots vai niķīgā noskaņojumā. Ja ir bijusi skriet un nomierinājusies, tad kaķi viņa neaiztiks.

Ja suns nevar sagaidīt, kad beidzot sāksim kaut ko darīt, vai kaķis gadījies pa ceļam īpaši aizrautīgas spēles brīdī, tad kaķim būs negribot jāiesaistās.

Suns un kaķis paliek mājās vienā istabā

Kad abi dodamies prom uz darbu, suns paliek istabā, bet kaķis dzīvojas pa pagalmu. Lietainās dienās, kad kaķa kungam ārā iet negribas, atstājam viņu otrā istabā un aizveram durvis. Bail, ka notiks kaut kāds pārpratums un nebūs neviena, kas to novērš.

Aptuveni pēc mēneša mums kļuvis skaidrs, ka viss būs kārtībā un abi var palikt kopā. Kaķis ir sapratis, ka suns rej nevis uz viņu, bet uz cilvēkiem un suņiem, kas iet gar māju. Turklāt šīs stundas abi tik un tā visdrīzāk pavadīs guļot. 

Ja nu tomēr sākas kaut kas nelāgs, kaķa kumodes priekšā pirmajā reizē tiek novietotas krēslu barikādes, lai suns tik viegli netiek klāt. Stūrī uz kamīna nolikta planšete, lai "Facabook" live varam redzēt, ko viņi abi tur dara. Viss veiksmīgi uzstellēts, bilde skaidra, tomēr brīdī, kad tiek aizslēgtas durvis, tiešraide apstājas.

Nezinu, kas notika tālāk, jo video tā arī neatdzīvojās. Pieļauju, ka abi noskatījās, kā auto aizbrauc un aizmiga.

Pievakarē atslēdzam durvis un abi ir dzīvi. Suns priecīgi lec pa pagalmu, bet kaķis, Bitei neredzot, noslēpjas bedrē un lec viņai virsū no slēpņa. Suns, protams, sajūsmā.

Bite policejo kaķa staigāšanu pa galdu

Tagad, pēc diviem mēnešiem, esam nonākuši līdz tam, ka suns un kaķis bez pieskatīšanas kopā dzīvojas gan pagalmā, gan istabā. Pēc skaņas atšķiram, kad Bite nevis tēlo sargsuni, bet neveiksmīgi aicina spēlēties kaķi. Tad nāku viņai klāt ar kārumu un prasu, lai apsēžas vai apguļas. 

Kinoloģe arī ierādīja, kā labāk "pārslēgt" suņa uzmanību uz kaut ko citu. Kad Bite apsēdusies, saku "meklē" un aizmetu prom kārumus, kurus turu plaukstā. Suns dodas ēst. Kamēr visu atrod, kaķis jau aizmirsies. Kad viņa atkal pienāk man klāt, tad atkal var paprasīt apgulties un dot signālu "brīvs"'. Tas gan ne vienmēr strādā, citreiz Bite spēli pēc kāda brīža grib atsākt, un atkal darām to pašu, mēģinām iesaistīt viņu citā spēlē vai ievedam viņu istabā. 

Tieši tāpat rīkojamies, kad suns nolemj kaķi brīdināt, ka staigāt pa galdu nav atļauts. Ja kaķis uzlec uz galda un mēs kaut mazliet, kaut nedaudz izrādām neapmierinātību vai, Dievs pasarg, mēģinām pabīdīt prom savu ēdiena šķīvi vai nosargāt iesākto tekstu datora ekrānā, suns lec kājās un spalgā balsī rej. Mēģina aizdzīt kaķi prom. Iespējams, viņa domā, ka mums kaut kā palīdz.

Tagad, vēl pirms kaut kas noticis, preventīvi sakām "labs kaķis", noglaudām kaķi, cenšamies vispār nereaģēt uz viņa lodāšanu. Ja nu tomēr suns sāk riet, ķeram kārumus un noguldām viņu turpat blakus uz grīdas.

Reiz gan es, sev par pilnīgu pārsteigumu, rīkojos pavisam citādi. Sajuku prātā. Nezinu, kas man uznāca, bet sāku saukt vārdus, kurus sunim nekad neesmu mācījusi. Teicu "nē", "nedrīkst", "eu"! Pilnīgi bezjēdzīgi mēģināju ielīst sunim priekšā un notvert viņas uzmanību. Nekādu panākumu, protams. 

Visu atlikušo vakaru domāju, kāpēc tik dīvaini un dumji uzvedos. Jutos pilnīgi izgāzusies.

Un tā nav vienīgā situācija, kurā zaudēju savaldīšanos vai nezināju, ko darīt. Par tām nākamreiz uzrakstīšu. Lai nešķiet, ka viss te tik rožaini.

Iespējams, suns un kaķis par labākajiem draugiem nekļūs

Kopumā suns Bite negaidīti labi saprotas ar kaķi. Viņš toties ir drāmas karalis. Dažkārt novicina savu nagaino kāju arī tad, kad suns vienkārši mēģina paiet garām. Suns reiz pat uz dīvāna uzkāpa, lai nevajadzētu iet kaķim garām un viņu satraukt.

Šobrīd reālākais kaķa un suņa nākotnes attiecību scenārijs šķiet abpusēja ignorēšana. "Ja jau jādzīvo kopā, tad dzīvosim." Bet var jau būt, ka viss izvērtīsies citādi. Kaķis dažkārt dārzā mērķtiecīgi apguļas ļoti tuvu sunim. 

Abi var mierīgi čučēt uz viena dīvāna. Vienu nakti pamanīju, ka suns, pēc pusotra mēneša kopā dzīvošanas, laižoties miegā pieslīdēja blakus kaķim. 

Kaķis nesteidzīgi pievienojas rīta pastaigā
Kaķis nesteidzīgi pievienojas rīta pastaigā

Kaķis arī pasācis nākt mums līdzi pastaigās. Kamēr Bite sēž un gaida, kad saukšu viņu ārā pa atvērtajiem vārtiem, kaķis jau pasteidzies priekšā un lēni izgāzelējas ārā no pagalma pirmais. Gabaliņu paejam, viņš nedaudz atpaliek. Kamēr Bite apstājusies, lai kaut ko paošņātu, kaķis mūs panāk un atkal ejam kopā. Bite pat mēdz apstāties un skatīties atpakaļ. Varbūt tiešām gaida kaķi. Citreiz viņš lielā ātrumā paskrien mums garām un uzskrien kokā.

Iespējams, kopīgi piedzīvojumi tomēr būs
Iespējams, kopīgi piedzīvojumi tomēr būs

Tas noteikti bija brīnišķīgs skats, kā mēs, sagaidījuši otru cilvēku no vilciena, četratā lēnām gājām mājās – divi ļaudis, suns pie pavadas un drusku apaļīgs kaķis, kas tenterē blakus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti