Dienas ziņas

Šogad lielākajā daļā maršrutu – pagaidu risinājumi

Dienas ziņas

Valdība precizē spēkā esošos Covid-19 ierobežojumus

Joprojām mēslo mežos

Mežos izmesto atkritumu apjoms nemazinās; Brocēnu novadā uzsākta administratīvā lietvedība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

No mežā atstātām pudelēm līdz pat atkritumu kaudzēm. Tāda ir ikdiena, ar kuru jebkurā gadalaikā sastopas gan privāto mežu īpašnieki, gan VAS “Latvijas Valsts meži” (LVM). Par spīti dažādām izglītojošām akcijām un iespējām atkritumus šķirot mežos izmesto sadzīves atkritumu apjoms nemazinās. Brocēnu novadā ir sākta administratīvā lietvedība par trim piemēslotām vietām. 

Ziemassvētku rīts meža īpašnieku Māri Bērziņu no Brocēnu novada nepatīkami pārsteidza. Apsekojot savu mežu, viņš ieraudzīja, ka kaimiņa meža ceļš aizbērts ar atkritumu kaudzēm. Dažādi plastmasas iepakojumi, čeku ruļļi, pavadzīmes sakrauti maisos vai tāpat izbārstīti. Viņš nekavējoties par to ziņojis pašvaldības policijai un Valsts vides dienestam (VVD), kas informāciju pārsūtīja Brocēnu novada pašvaldībai. Kopā ar policiju apsekotas vēl vietas, kur nereti cilvēki mēdz piegružot, un tur pavēries baiss skats.

Žurnāliste Ieva Benefelde sacīja: “Tā vietā, lai jau atlasītas plastmasas pudeles nogādātu kādā no atkritumu šķiršanas poligoniem, tās atvestas šeit, meža vidū un izgāztas karjerā, mēs te saskaitījām vismaz 12 plastmasas pudeļu kaudzes.”

Kopumā tika atklātas trīs vietas – divi privātīpašumi, viens pašvaldībai piederošs īpašums, kur bija izbērti vienādas izcelsmes atkritumi aptuveni 200 kubikmetru apjomā, kas iegūti no veikaliem vai sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem, lielākā daļa tādi, kas nododami pārstrādei bez maksas turpat Brocēnu novadā. 

Ar aktīvu meža īpašnieka palīdzību šobrīd noskaidrota gan vieta, no kuras atkritumi izvesti, gan tie, kas to darījuši. Ir uzsākta administratīvā lietvedība. 

Šī situācija atklāj kopainu, kāda Latvijas mežos nav retums. Uzņēmumā “Latvijas Valsts meži”, kuru pārraudzībā ir puse Latvijā esošo mežu, tas ir 1,4 miljoni hektāru, atklāja, ka mazinājies mežos izmesto lielgabarīta un industriālo atkritumu apjoms, bet no mājsaimniecībām nākušo – ir tendence pieaugt. 

Par pērno gadu statistika vēl nav apkopota, bet vēl gadu iepriekš tie bija ap 6000 kubikmetri nelegāli izmestu atkritumu. Pēdējos divos gados piemēsloto vietu sakārtošanai tērēti ap 120 000 eiro gadā.

”Latvijas Valsts mežu” pārstāvis Tomass Kotovičs skaidroja: “Viens – tā ir sabiedrības izglītošana,  otra lieta ir turpināt attīstīt likumdošanu, un LVM ir ļoti liels prieks, ka cīņa, ko sākām pirms vairāk nekā 10 gadiem, lai Latvijā beidzot tiktu ieviests visām Latvijā plastmasas pudelēm depozīts, ne tikai alus pudelēm, tā beidzot ir vainagojusies panākumiem, un zinām, ka tas depozīts tuvojas. Trešā lieta, kas jāturpina attīstīt, noteikumi mājsaimniecībām”

Tikmēr Bērziņš norādīja: “Skumji, protams, īpašniekam ir jāatbild par savu teritoriju, jākontrolē, redzot pārkāpumus, tie jānovērš. Institūcijās jāvēršas ir, bet nu diezgan bezcerīgi kaut ko panākt īpašniekam vienam pašam atsevišķi. Šajā gadījumā tas beigsies ar to, ka tas vainīgais būs, no viņa neko piedzīt nevarēs un beigās īpašnieks savāks.” 

Fiziskai personai par šādu nodarījumu piemērojams sods no 50 līdz 750 eiro, juridiskai personai no 250 līdz 1500 eiro. Kotovičs uzsvēra, ka ir gadījumi, kad izdodas atkritumu izmetēju identificēt, tad pats pārkāpējs arī izdarīto novērš. Arī šai situācijā piemēslotāji to solījuši izdarīt  līdz nedēļas beigām. Ja tas netiks izdarīts, tad iztērētie līdzekļi tiks piedzīti no vainīgajiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti