Dienas ziņas

Daļai Ukrainas bēgļu samazināsies atbalsts

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Mežu īpašnieki atsāk cīņu ar egļu astoņzobu mizgraužiem

Mežos atsākas cīņa ar egļu mizgraužiem; šogad daudz būšot Vidzemes un Sēlijas pusē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Līdz ar siltāku laiku mostas daba un arī kaitēkļi. Eksperti prognozē, ka šogad īpaši daudz egļu astoņzobu mizgraužu savairosies Vidzemes un Sēlijas pusē. Dienesti jau laikus pārbauda kokus un aicina to darīt arī privāto mežu īpašniekus.

Mazi cinīši gāž lielus vezumus. Tā, visdrīzāk negatīvā nozīmē, varētu sacīt par mizgraužiem. Aptuveni 3000 šādi kaitēkļi var nopostīt veselu egli.

Egļu astoņzobu mizgraužu atstātās pēdas.
Egļu astoņzobu mizgraužu atstātās pēdas.

Valsts mežu dienesta (VMD) eksperts meža aizsardzības jautājumos Vasilijs Kolačs rādīja: "Te viņš iegraužas iekšā un veido populācijas telpu, apmēram divu eiro lielumā."

Ne velti šīs sešus milimetrus īsās vaboles uzskata par visbīstamākajiem un agresīvākajiem kaitēkļiem eglēm. Tās vairojas ātri, tādēļ pat vienas vasaras laikā var sabojāt lielu egli.

"Zobi nav viņam jāmeklē mutē, bet viņam aizmugurē ir tāda kā iedobīte. Katrā pusē tādai kā ķerrai pa četriem zobiem. Tāpēc viņu sauc par astoņzobu mizgrauzi. Graužot pa iekšu, veidojas skaida un viņa ekskrementi, un viņš ar to ķerru stum ārā. Reizēm pilnīgi kokam apkārt tā kā milti sabiruši," skaidroja Kolačs.

Izskaust egļu astoņzobu mizgrauzi pilnībā esot gandrīz neiespējami. Tā tas ir ne tikai Latvijā, bet gandrīz visā Eirāzijā.

Postījumi, kādus kaitēkļi nodara, ir apgrūtinājums arī "Latvijas Valsts mežiem", kuru pārstāvis Vilmārs Katkovskis sacīja: "Bojā dzīvu koku, bojā sagatavotus kokmateriālus. Viņš ir arī tā saucamais karantīnas kaitēklis, kur dažās valstīs, piemēram, Lielbritānijā mēs nevaram šos kokmateriālus tirgot."

"Latvijas Valsts meži" katru mēnesi bojātajās audzēs izcērtot 80–100 tūkstošus kubikmetru koku. Tas esot ievērojams daudzums.

Dabiskais mizgrauža ienaidnieks ir ne tikai laikapstākļi, bet arī putni, taču tik daudz astoņzobu mizgraužus noēst putniem neesot pa spēkam. Vēl viens veids, kā cīnīties ar kaitēkli, ir ar feromonu slazdiem, kuros ir terpēni, ar kuriem pievilina kaitēkli. Šī egles viltus smarža no dzīvajiem kokiem pārvilina mizgraužus uz slazdu, kuru novieto tālāk no meža izcirstā vietā. 

Eksperts meža aizsardzības jautājumos Vasilijs Kolačs norādīja: "Lido, atduras pret kasti, te ir tās rievas, un iekrīt iekšā. Ārā viņš nevar izlidot. Tātad es beru glāzītē iekšā, un tūdaļ pateikšu cik [mizgraužu] te ir. 700!"

Ja mēneša laikā slazdā ielido ap 20 000 šo kukaiņu, tad situācija ar mizgraužu populāciju uzskatāma par bīstamu. Apsekojot slazdus, eksperts secinājis, ka šogad kukaiņu ir vairāk nekā pērn.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti