Rīta Panorāma

Nīderlande atvainojas par verdzības laikmetu

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Eglītes zāģēšana. Kur un kādu atļauts?

Mežkopis: Izraugoties valsts mežā eglīti, svarīgi neatstāt asu celmu

Ik gadu uzņēmums "Latvijas Valsts meži" (LVM) savā teritorijā pirms Ziemassvētkiem ļauj ikvienai ģimenei nozāģēt vienu eglīti, tomēr arī to nevar darīt pavirši. Kā izraudzīties egli, Latvijas Televīzijai (LTV) skaidroja LVM mežkopis Monvīds Strautiņš.

Ar Strautiņu LTV tikās Tomes pusē. Viņš norādīja, ka nav vienas receptes, kur meklēt labāko un skaistāko egli. Var gadīties atrast šosejas malā, var arī nākties brist iekšā dziļi meža biezoknī.

"Atkarībā no tā, kādu  vajag. Ja tādu, kas 2–3 gados izaugusi, tad ir cerība, ka kāda kuplāka ir no mazajām, kas ir ceļmalās. Ja cilvēki meklē tādu, kas ir divi metri un lielāku, tā pāris gados neizaugs. Viņai desmit un padsmit gadus vajag," viņš skaidroja.

No ceļa malas atrast egli šobrīd ir grūti. Biezā sniega sega maskē koka patieso izskatu.

"Jā. Ziemā ir tas prieks. Viens ir, kā pa gabalu izskatās, pieej klāt un konstatē, ka te ir divas. Nederēs," skaidroja mežkopis.

No katras eglītes jānobirdina sniega sega. Plāns ātri ieskriet mežā un atrast eglīti šogad nestrādās. Kad beidzot izdevies atrast īsto, tad ir svarīgi to pareizi nozāģēt. Nedrīkst zāģēt egli, kas garāka par trīs metriem, un tādu, kuras celms ir resnāks par 12 centimetriem.

"Ja izvēlamies eglīti un apakša mums neder, bet augša varētu derēt, nezāģējam tikai derīgo posmu. Zāģējam maksimāli tuvu pie zemes. Kad nozāģēta, tad izvēlamies to daļu. Neatstājam celmu. Cērtot paliek ass celms uz kura var savainoties gan meža dzīvnieki, gan citi eglīšu meklētāji. Tāpēc labāk izmantojam zāģi," norādīja Strautiņš.

Nederīgos apakšējos zarus var atstāt turpat mežā. Katrai Latvijas ģimenei Latvijas valsts mežu teritorijā pirms svētkiem atļauts nozāģēt vienu eglīti.

Mežkopis ieteica: "Nezāģējam citu īpašnieku mežos bez saskaņojuma, dabas teritorijās, kas atzīmētas ar ozollapu, parkos un īpaši uzsveru – jaunaudzēs. Jebkādu koku jaunaudzēs, gan priežu, gan egļu, gan melnalkšņu un bērzu."

Savukārt uzņēmumā "Rīgas meži" atgādināja, ka arī mežam ir acis. "Informācija par šādiem gadījumiem tiek nodota tiesībsargājošām institūcijām. Mēs šajā laikā ļoti rūpīgi pieskatām savus mežus. Ne velti mums daudzās vietās ir barjeras, un ne velti mums ir daudz videonovērošanas kameru. Mēs sargājam un sekojam līdzi tam, kas notiek mūsu mežos," sacīja uzņēmuma pārstāve Ieva Bērziņa.

Piemēram, rīdziniekiem jāņem vērā, ka valsts mežu teritorija sākas aptuveni 40–50 kilometru attālumā no galvaspilsētas. Valsts mežu teritoriju iespējams atpazīt pēc dzeltenām zīmēm ar uzņēmuma logo un pēc kvartālu numuriem. Telefonā ar ielādēt mobilo lietotni "LVM Geo". Ar tās palīdzību uzreiz būs saprotams, kādā teritorijā atrodaties.

"Mans ieteikums ir atbraukt uz mežu, izrotāt eglīti, nosvinēt, un eglīte paliek mežā. Rotas pēc svinēšanas neatstājam eglītē, – izpušķojot ar āboliem, burkāniem meža zvēriem, neparēķinām to, ka meža putniņiem tajos diegos ir iespēja sapīties," sacīja Strautiņš.

Ziemassvētku ceļvedis

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti