Dienas ziņas

Liepājā bunkuros atrod pusotru tonnu ķīmiskas vielas

Dienas ziņas

No gripas miruši jau septiņi cilvēki

Atrod Latvijā vēl neredzētu sēni

Mērsraga mežos atrod Latvijā vēl neredzētu sēni

Latvijā, tāpat kā pasaulē, sēņu ir daudz vairāk nekā augu, taču mikologu ir maz, tāpēc daļa sēņu līdz šim nav pētniekiem zināmas un aprakstītas. Un nereti jaunu sēņu atklāšanā palīdz tieši iedzīvotāji, kas ziņo par saviem neparastajiem atradumiem. Tā Latvijai jaunu un vizuāli skaistu sugu Mērsraga iecirknī izdevies atrast ''Latvijas Valsts mežu'' (LVM) Ziemeļkurzemes plānotājai.

Jaunās sēnes atrašana, veicot meža inventarizāciju, patiesībā bija veiksmīga nejaušība – es varēju arī pagriezties desmit soļus pa labi vai kreisi un sēni nekad neieraudzīt, saka Ieva Kukle-Ozoliņa. Mērsraga iecirknī uz egļu skuju nobirām viņa ieraudzīja bēšīgas krāsas adatainu sēni.

"Ļoti skaista. Centos pēc iespējas labāk nofotografēt, lai saglabātu to skaistumu. Nu, šobrīd viņa vairs nav tik pievilcīga," stāsta sēnes atradēja.

Pirmo reizi sēni Ieva Kukle-Ozoliņa ieraudzīja oktobra beigās, taču tā saglabājusies joprojām, bet nu jau vairāk līdzinās slapjas vates pikucim. Tomēr izskatās, ka tā turpina aug - trīs mazi pudurīši nu savienojušies vienā lielā, un netālu pamanām jaunu, pavisam nelielu veidojumu. Sākumā sēnes atradēja meklējusi informāciju internetā, taču, neko neatradusi, sazinājās ar Dabas muzeju, un izrādījās, ka tā ir Latvijai jauna suga.

"Latīniskais nosaukums ir 'Pterula multifida', nu, un latviski viņa pagaidām mums ir “Daudzzaru pterula”, jo neko labāku pagaidām vēl neesam izdomājuši," atklāj Latvijas Dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele.

Sākumā Ieva Kukle-Ozoliņa pieticīgi negribēja atradumu publiskot, tāpēc ''Latvijas Valsts meži'' par atradumu uzzināja vien gada nogalē. Un, parādot neparasto atradumu sociālajos tīklos, vairāki cilvēki komentēja, ka šādu sēni manījuši jau vairākās vietās Latvijā.

"Varbūt, ka ir kaut kas ļoti līdzīgs, varbūt, ka arī tas pats. Es nemaz neizslēdzu iespēju, ka tas varbūt nemaz nav retums īstenībā," saka mikoloģe Dāniele.

Mikologi ziņas par jauniem atradumiem saņemot ļoti bieži, tāpēc viss nemaz neizskanot publiski. Visbiežāk atradumu ir aktīvajā sēņu sezonā, bet cilvēki konsultējas arī ziemā. Turklāt neparasti atradumi ir ne tikai mežos un pļavās, bet arī, piemēram, puķupodos.

"Bieži vien sanāk tā, ka tos interesantākos ieguvumus mēs iegūstam tieši no amatieriem," atzīst Dāniele.

"Mani jau vispār piesaista kaut kas tāds neparasts. Man labāk uzmanību piesaista šādas sēnes nekā baravikas un apšubekas. Ja man prasa, kur ir labākās sēņu vietas, es nemaz nezinu, kaut gan man ikdiena paiet mežā," - tā Ieva Kukle-Ozoliņa.

'Pterula multifida' Eiropā neesot retums. Bet, tā kā Ievas Kukles-Ozoliņas atrastā sēne ir pirmais fiksētais atradums Latvijas mežos, tās fotogrāfija iekļauta topošajā sēņu grāmatā, kas tiks izdota jau pavasarī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt