Mērīs radona gāzes koncentrāciju mājsaimniecībās un dzeramajā ūdenī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

2016.gada laikā Valsts vides dienesta (VVD) Radiācijas drošības centrs (RDC) organizēs radona gāzes koncentrācijas mērījumus aptuveni 500 Latvijas mājsaimniecībās, vēsta VVD pārstāve Jūlija Ņikitina. Savukārt radona koncentrācijas mērījumus dzeramajā ūdenī veiks VSIA “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” (LVĢMC). 

Viena no VVD funkcijām ir īstenot radiācijas drošības un kodoldrošības uzraudzību un kontroli Latvijas Republikā. Viena no LVĢMC funkcijām ir īstenot radioaktīvo vielu monitoringu dzeramajā ūdenī atbilstoši Vides monitoringa programmai. VVD RDC radona gāzes koncentrācijas mērījumus plāno veikt aptuveni 500 Latvijas mājsaimniecībās sešu līdz 10 mēnešu garumā. Iegūtie dati vides dienestam sniegs priekšstatu par radona koncentrāciju mājokļos. Paralēli LVĢMC veiks radona koncentrācijas mērījumus dzeramajā ūdenī un izstrādās informatīvu bukletu par radona gāzi.

Iegūtā informācija ļaus Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) sadarbībā ar citām institūcijām izstrādāt radona rīcības plānu, sniedzot ieteikumus gadījumos, ja radona gāzes satura līmenis pārsniedz pieļaujamo koncentrāciju dzīvojamās telpās. Plašāk par šiem projektiem VVD RDC un LVĢMC informēs februāra beigās.

Radiācijas drošības eksperti uzsver, ka ģeoloģiskā situācija Latvijā nerada pamatotas aizdomas par paaugstinātu radona koncentrāciju, taču šādi mērījumi ir nepieciešami katrai valstij, lai apzinātu faktisko situāciju un vajadzības gadījumā rīkotos.

Radona gāzes mērījumu veikšana mājsaimniecības notiks ar Starptautiskās atomenerģijas aģentūras (SAEA) atbalstu, savukārt dzeramā ūdens mērījumus un informatīvā bukleta izveidi atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fonds.

Darba grupā “Radona novērtējuma plāns un rīcības plāns” iesaistīti VARAM, VVD RDC, Labklājības ministrijas, Veselības ministrijas, Zemkopības ministrijas, Ekonomikas ministrijas, Veselības inspekcijas, VSIA “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” (LVĢMC), Latvijas Universitātes (LU), Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR”, Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta eksperti.

Radons ir gāze bez krāsas un smakas, kas ir 7,5 reizes smagāka par gaisu un šķīst ūdenī. Viens no galvenajiem radona gāzes avotiem ir zemes dzīles –  derīgie izrakteņi. Radons ir dabiskais starojuma avots, un tas veidojas neatkarīgi no cilvēka darbības. Radons sastopams dzeramā ūdens urbumos, kā arī ēkās. Tādēļ būtiski ir noskaidrot tā koncentrāciju, lai nepieciešamības gadījumā to samazinātu, jo tas palielinātā koncentrācijā var radīt risku cilvēka veselībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti