Melno stārķu Ozola un Zīles ligzdā pirmā ola

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Melno stārķu ligzdā, kurā putnu dzīvi iespējams vērot tiešraidē, ir uzradusies šogad pirmā ola, liecina Dabasdati.lv novērojumi.

Stārķu ģimene ligzdā atgriezās aprīļa sākumā. “Tā kā putni ar iepazīšanos nenodarbojās un pat īpaši daudz nesarunājās, ir diezgan droši, ka viņi viens otru pazīst, un tā kā arī mamma ligzdā ieradās kā savās mājās, nevis piesardzīgi kaut ko izpētot, ar lielu ticamību varam domāt, ka abi ir pērnie vecāki - Ozols un Zīle,” skaidro ornitologs Māris Strazds.

Pērn no mammas atlidošanas līdz pirmajai pārošanās reizei pagāja mazāk nekā pusstunda. Šoreiz tās bija 18 minūtes. “Tas kas atšķiras no pērnā gada, ir laika starpība starp abu ierašanos un to, ka, tētukaprāt, jau vajadzētu domāt par dēšanu, ko, visticamāk nozīmē viņa gulšanās ligzdā,” komentē ornitologs.

Mammu šobrīd ir viegli atšķirt: viņai uz labās kājas ir balts traips, kas gan var ātri pazust, un kreisais spārns ir drusku sapluinīts - uz muguras atstāv pāris spalvas, kas varētu būt aizlauztas. Iespējams, pa ceļam putnam ir bijis kāds konflikts.

Pirms divām dienām ornitologi apmeklēja septiņas ligzdas, no kurām apmēram pusē putniem būtu bijis jābūt. Bija tikai divās un, spriežot pēc mēslu daudzuma zem ligzdām, arī tikai pa vienam putnam. Tātad, salīdzinot ar pērno gadu, atgriešanās šogad ir vēlāka, norāda Strazds.

Putnu vērotājs arī norāda, ka šogad mežs ir stipri sausāks. Tā kā pērn vasaras otra puse un rudens bija ārkārtīgi sauss, var nākties piedzīvot "bada gadu", kad ir vissliktākās ligzdošanas sekmes. “Es protams, varu kļūdīties, jo tās ir tikai prognozes. (..)

Taču varbūt labāk ir pierast pie domas, ka šogad varētu nebūt labi un kļūdīties, nekā cerēt uz milzu sekmēm un aplauzties,” atzīst Strazds.

Latvijas Dabas fonds (LDF) un portāls Dabasdati.lv no 24.marta nodrošina iespēju sekot līdzi notikumiem melno stārķu ligzdā, pie kuras uzstādīta tiešraides kamera. Tiešsaistē vat vērot arī jūras ērgļa un vistu vanaga ligzdas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti