Dienas ziņas

Pavasara ziedu izstāde Dabas muzejā

Dienas ziņas

Lauku reģionos trūkst speciālistu inženierzinātnē

Iepazīstina ar dabai draudzīgu meliorāciju

Meliorāciju rosina padarīt par videi labvēlīgāku procesu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Līdz šim zemnieki meliorāciju uzskatīja tikai par iespēju novadīt no laukiem lieko ūdeni. Lai pasargātu Baltijas jūru no piesārņojuma, jāievieš tāda meliorācijas sistēma, kur saglabātos dzīvo organismu daudzveidība un notiktu ūdens pašattīrīšanās. Pirmos paraugus izveidojusi Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU). Šogad Eiropas finansētā projektā videi draudzīgo meliorācijas sistēmu divos objektos paredzēts izveidot arī Jelgavas novadā.

Par intensīvu lauksaimniecību Zemgalē pašlaik liecina ziedošie rapšu lauki, kas kopā ar citām kultūrām aizņem 39 % no reģiona platības.Tam gan ir arī sava negatīvā puse. No pārmērīgas nitrātu nokļūšanas notekūdeņu grāvjos jau 15% no visām Latvijā lauksaimniecībā izmantojamo zemju platībām konstatēta ūdens erozija. "Mēs kaut kādīgi  līdz šim par meliorācijas grāvjiem esam domājuši tikai kā par ūdens novadīšanu, bet par bioloģisko daudzveidību mēs pat nedomājam, jo saimniekošana ir galvenais," saka hidrobiologs Andris Urtāns.
 
Citāda aina gan paveras ūdens paraugos, ko hidrobiologs paņem vietā, kur LLU spēkiem pirms trim gadiem izbūvēts videi draudzīgas meliorācijas paraugs. "Te grāvī mēs esam ierīkojuši ūdens regulēšanas slieksni, kurā mēs mēģinām samazināt ūdens plūsmu un tādējādi attīrīt ūdeni. Ir virkne ķīmisko un bioloģisko procesu, kas pārvērš nevēlamās slāpekļa formas par vēlamākām formām, un tādējādi slāpeklis tiek izņemts ārā no ūdens sistēmas," saka LLU vides katedras vadošais pētnieks Ainis Lagzdiņš.

Ūdenslīmeņa regulēšanas sistēma ir tikai viens no veidiem. Mikroorganismiem labvēlīga vide saglabāsies arī meliorācijas sistēmā ar  kontrolētu drenāžu vai speciāli izveidotu mitrzemi. Zemnieki gan pagaidām ir nogaidoši. "Šis faktiski ir tikai dažu gadu demonstrējums, un šādi dambīši nebūtu piemērojami visās saimniecības, kaut gan  no ierīkošanas viedokļa tas ir viens no vienkāršākajiem. Neapšaubāmi no saimnieka šādu elementu izvietošana sistēmā prasīs papildu uzmanību," norāda ''Zemnieku saeimas'' eksperte Iveta Grudovska.

Pagaidām dabai draudzīgā meliorācijas sistēma vēl nav obligāta, bet saņemot no Lauku Atbalsta dienesta finansējumu meliorācijas sistēmas atjaunošanai riskam pakļautajos apgabalos, pie kādiem pieskaitāma arī Zemgale, tā jau ir obligāta prasība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti