Panorāma

Trešajam vilnim gatavo visu "A" korpusu un pusi "Gaiļezera"

Panorāma

Eiropadomē meklē vakcīnas

Medņiem tuvojas riesta laiks

Medņi riesta laikā kļūst kareivīgi un var pat mesties virsū cilvēkiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Medņi riesta laikā, meklējot partneri, kļūst kareivīgi un mēdz uzbrukt. Kaisles pārņemts, tas var sāpīgi ieknābt un iesist, tāpēc tos dēvē arī par trakajiem medņiem. Riesti ik gadu notiek vienā un tajā pašā vietā, tomēr gadās, ka šie īpaši sargājamie putni ieklīst arī apdzīvotās vietās. Dabas aizsardzības eksperti uzsver – tas tāpēc, ka sarūk medņu ierastā dzīves telpa.

Interesantu situāciju piedzīvojis aculiecinieks Jānis Apsītis – masīvais putns iznācis no mežmalas uz Ventspils–Kolkas ceļa netālu no Lielirbes. Mednis pievērsis uzmanību automašīnai un neatlaidīgi sekojis cilvēkam. Tas neizbijies pat no kravas automašīnas, kura apstājusies, jo putns nemaz nedomājis atstāt braucamo joslu.

Medņu gailis apskrējis apkārt smagajam auto un vairākas reizes ieknābis piekabes āķim.

Martā, kad gaiss iesilst un biežāk spīd saule, medņiem sākas riests. “Kārtība ir tāda, ka līgavas nāk pie viņa. Medņu riesti gadu no gada notiek vienās un tajās pašās vietā. Tēviņi skaisti dzied. Tad vienā brīdī pie viņiem nāk medņu mammas un izvēlas to, kas atbilst mātītes prasībām. Tie ir mitriķi spēka gados,” stāstīja Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts Vilnis Skuja.

Šai laikā pār lielo putnu valda hormoni. Tas ir kā apdullis, un tam ir vēlme kauties. Vilnis Skuja norādīja, ka šai laikā putna testosterona līmenis organismā ir pat 5 reizes augstāks par parasto, un tie pasauli sāk redzēt vienveidīgu. Masīvajam putnam ir ļoti stipri spārni un muskuļi, un tas var sāpīgi ieknābt un iesist.

Katrs priekšmets, kas kustas, putnam šķiet kā sāncensis, un tas metas ar to noskaidrot attiecības.

Nereti gadās, ka medņi ieklīst apdzīvotās vietās. To var izprovocēt kādi notikumi putna ierastajā riesta teritorijā.  

“Vairums ornitologu uzskata, ka tas ir sakarā ar to, ka ir izjaukta viņu ierastā dzīves vide. Tas nenozīmē, ka viņa mežs ir nocirsts kailcirtē. Varbūt riesta tuvumā zāģē mežu, varbūt būvē kādu ceļu. Tas viss izraisa mednī vajadzību lidot un meklēt mātīti citur, nevis gaidīt, kā ierasts,” uzsvēra eksperts.

Riestojošs meža skaistulis ir ļoti apdraudēts, jo putns var nepamanīt briesmas.

Kā uzsvēra Vilnis Skuja, medni nevajadzētu kaitināt. Ja tas ielidojis apdzīvotā vietā, to varētu mēģināt notvert un aizvest izlaist mežā, lai to neapdraud cilvēki, suņi un automašīnas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti