Medību suņa izvēle un apmācīšana – profesionāla mednieka ieteikumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kādu suni iegādāties medību vajadzībām, kuru šķirni izvēlēties un kā apmācīt? Kurās organizācijās vērsties medniekam, kurš vēl tikai domā par medību suņa iegādi? Profesionāls mednieks, Bavārijas asinspēdu suņa īpašnieks Zigmārs Zaķis dalījās savā pieredzē.

Latvijā medību procesu, termiņus un medījamās sugas regulē Ministru kabineta noteikumi. Ja mednieks vēlas medībās piedalīties ar suni, tam jābūt medību šķirnes sunim, par ko kalpo ieraksts suņa pasē. Sunim ir jābūt gan vakcinētam, gan čipotam.

Ar jautājumu par medību suņa iegādi Zaķis iesaka vērsties Latvijas Kinoloģiskajā Federācijā, kuras paspārnē darbojas dažādi klubi. Dodoties uz klubu, medniekam būs iespēja tikt pie suņu audzētāju kontaktiem, kuri palīdzēs izvēlēties pareizās šķirnes suni.

Mednieks pats ir izvēlējies Bavārijas asinspēdu dzinējsuni, kuram piemīt vidēji straujš temperaments. Tas ir piemērots individuālām medībām un ir kļuvis par labu palīgu medību procesā.

Uzsākot apmācību, mednieks īpašu vērību aicina pievērst pirmajām simt kucēna dienām.

 "(..) Visu, ko kucēns redz, viņš uztver ar izbrīnu, bez bailēm, bez piesardzības. Jau pēc simt dienām suņa atvērtais redzes lauks sāk aizvērties un viņš pret visu paliek uzmanīgs, piesardzīgs, un tad jau ir mazliet grūtāk," paskaidroja mednieks.

Suņa apmācībā tiek izmantotas dažādas metodes. Sākotnēji tiek ielikti paklausības pamati. Mednieks iesaka to darīt dabiskā lauka vidē, kā arī savlaicīgi pieradināt suni pie tehnikas trokšņiem, kad brauc traktors, kombains vai mašīna. Dodoties kādreiz uz pilsētu, suns jau būs pieradis pie dinamiskas vides.

Lai suni iemācītu atrast savainotu dzīvnieku, var izmantot apmācību metodi, kur mednieks izliek tā dēvēto asinspēdu. Noteiktā distancē tiek izpilinātas asinis, kas ir ievāktas no mežā nomedītiem dzīvniekiem. Vietā, kura imitē dzīvnieka šāviena vietu, asinis izpilina pavairāk. Sunim ir jāspēj izsekot līdz izliktās pēdas maršrutam.

Bet ko iesākt tad, ja suns neklausa?

Zigmārs smaidot sacīja: "Ar suņa neklausīšanu... tāpat, kā ar maziem bērniem. Arī mazi bērni neklausa, taču ir kaut kādi veidi, kā izraisīt interesi un koriģēt uzvedību. Vislabāk to iemācīs medniekam instruktors, kurš jau šos suņa niķus un stiķus pazīs pa gabalu un medniekam parādīs un ierādīs, ko un kā labāk darīt un kā attiekties pret dzīvnieku."

Runājot par medību suni pēddzini, tam ir sava īpatnība. Tas meklē savainotu medījumu, ejot vienmēr ar degunu pa zemi, tādējādi mēģinot sasmaržot tās pēdas, kur dzīvnieks pēc šāviena ir devies paslēpties.

Lai medību process būtu veiksmīgs, papildus var iegādāties GPS komplektu, kas palīdz precīzi noteikt suņa atrašanās vietu.

Mednieks uzsvēra, ka suņu apmācībā primāri strādā ar cilvēku, nevis ar suni.

"Cilvēki domā, ka aizies uz suņu skolu un tur iemācīs suni. Nē, suņu skolā strādās ar jums un novēros, kā jūs pēc tam iegūtās zināšanas izmantojiet darbā ar suni," viņš sacīja.

Ikdienā esot kopā ar suni medību procesā, Zigmārs Zaķis uzkrājis ievērojamu pieredzi un ir pārliecināts, ka īsts mednieks ir tikai tāds, kuram ir suns.

"Mednieks bez suņa nav mednieks. Mednieks bez suņa ir pusmednieks. Un tik labi, kā izdosies mežā medības kopā ar suni, tā vienatnē, es domāju, nebūs tas," viņš sprieda.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti