Mazas, taču ērtas - ielas kaķi sāk apdzīvot speciāli tiem būvētas mājiņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 2 mēnešiem.

Gan Rīgā, gan citās Latvijas pilsētās dažādas organizācijas palīdz ielas kaķiem. Lai tiem nebūtu jādzīvo ēku pagrabos vai pažobelēs, kaķiem uzbūvē mājiņas. Organizācija "Kaķīšu iela" un "Dzīvnieku SOS" norāda, ka šādi projekti notiek paralēli sterilizācijas iniciatīvām, lai ne tikai uzlabotu ielas kaķu dzīvi, bet arī pakāpeniski samazinātu klaiņojošu kaķu skaitu.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Pie Zemitāna tilta uz zemes stāv četrstūraina, putnu būrim līdzīga koka kaste, katram kaķim sava ieeja kastes priekšpusē. Kaste nav liela, bet četriem kaķiem vietas tur ir gana. Pie mājiņas noliktas tīras pastmasas bļodiņas. Nevienu kaķi gan nemana, taču siens mājiņā vēl silts, kāds no kaķiem te tikko vēl sēdējis.

Biedrības "Dzīvnieku SOS" pārstāve Laura Karnīte stāsta, ka Rīgā un ārpus galvaspilsētas biedrība ir uzbūvējusi aptuveni 60 kaķu mājas.

Tomēr viņi nav vienīgie – ir vairākas organizācijas, kas sadarbībā ar dažādiem labdarības fondiem būvē kaķu mājas, lai dzīvniekiem nav jādzīvo dzīvokļu māju pagrabos un arī ziemā varētu paslēpties no aukstuma.

“Tieši mūsu organizācijai “Dzīvnieku SOS” ir princips: uzstādot mājiņas, cilvēkiem, kas kaķīšus baro un par viņiem rūpējas, tas ir jādara atbildīgi un pareizi. Pirmais nosacījums – sterilizācija, kaķīši obligāti ir jāsterilizē. Otrais nosacījums - lai barošanas vieta tiktu uzturēta tīra un kārtīga, un trešais uzstādījums - jābūt pēc iespējas saskaņojumiem ar visām ieinteresētajām pusēm, ka visi piekrīt, ka šī mājiņa šajā vietā tiek uzstādīta," stāsta Karnīte. "Ja viss tiek izpildīts, tad risks, ka mājiņas tiek izdemolētas vai aizvāktas, vai ir netīrība, maksimāli samazinās, līdz ar to arī nav iedzīvotājiem prentenziju pret mājiņām. Visi uz to lietu uzreiz skatās pozitīvi," klāsta Karnīte.

Jau vairāk nekā 10 gadus dažādas organizācijas un pašvaldības realizē ielas kaķu sterilizācijas projektus, taču Karnīte skaidro, ka tam īsti nav jēgas, ja kaķiem nav droša patvēruma.

Tagad situācija ir uzlabojusies – vairākas organizācijas būvē kaķu mājiņas, un tā tiek palīdzēts gan kaķiem, gan cilvēkiem – vieta ir sakopta, kaķi neslimo un ir sterilizēti, kas nozīmē, ka to nekļūst vairāk.

“Šis mājiņu projekts, mūsuprāt, ir ļoti veiksmīgs, jo ar to mēs risinām konfliksituācijas. Tas finālā noved pie tā, ka cilvēks saprot “O, jā, redz, šitā arī var!” un tie kaķi vairs nevienam netraucē," viņa norāda.

Svjatoslavs Mihailovs ir organizācijas “Kaķīšu iela” vadītājs un idejas autors. Viņš kopš 2015. gada kopā ar brīvprātīgajiem būvē krāsainas mājiņas, kas izskatās pēc leļļu mājām –  katra citāda, piemēram, viena ir dzeltena un divstāvīga.

Savukārt mājiņa pie Latvijas Nacionālās operas un baleta ēkas ir zila ar nelielu terasi, kur kaķi var vērot garāmgājējus, kas pastaigājas gar Rīgas kanālu. Mājiņā pat ir vieta, kur kaķi var asināt nagus, tiem skaistos tīros trauciņos ieliets ūdens. Vieta patiešām ir ekskluzīva – dzīvot Operas skvērā nevar kurš katrs.

“Projekts sākās nejauši. Es "Facebook" ieraudzīju, ka Jūrmalā - Bulduros, kāpu zonā, 12 kaķēniem nav kur dzīvot. Mēs sanācām kopā vairāki cilvēki, salikām savus līdzekļus un uzcēlām kaķēniem māju. Pēc tam pēkšņi uzmeklējām vēl vienu vietu, kur nepieciešama tāda mājiņa, tad vēl vienu vietu. Tā viss aizgāja," norāda Mihailovs.

Ielas kaķi ir arī citās Latvijas pilsētas, tādēļ Svjatoslavs ar saviem palīgiem mājas ved arī uz Jūrmalu, Madonu, Saulkrastiem, Siguldu un citām vietām.

Vietējie esot atsaucīgi un priecīgi, ka ir šāds projekts.

“Mēs mājiņas būvejam tajās vietās, kur situācija ir kritiski zema. Piemēram, pagrabi slēgti vai jau ir kaut kādas kastes uzliktas briesmīgā izskatā. Tāpēc kastes vietā mēs uzliekam skaistu māju un nevienam nekad nav bijušas pretenzijas, tieši otrādi," viņš stāsta.

Tomēr kaķu māju būvētājs stāsta, ka saskaņošana ar pašvaldību vai citām atbildīgajām iestādēm ir ļoti laikietilpīga.

“Šādu projektu saskaņošana ir ļoti sarežģīta, pat nereāla. Piemēram, ja tas ir saistīts ar privāto zemi, tad problēmu nav, taču, ja tā ir daudzīvokļu māja, tad tā ir ļoti liela problēma," saka Mihailovs. "Ir nepieciešama 51% dzīvokļa īpašnieku “par” balss un, lai savāktu šos parakstus... tas ir nereāli. Maksimums, ko es esmu savācis, ir 31% parakstu, un tie jau ir griesti. Rupji sakot, lai uzbūvētu kaķu mājiņu un uzbūvētu Operu, dokumentācija ir vienāda," saka dzīvnieku aizstāvis.

Arī Svjatoslavs, tāpat kā Laura Karnīte no "Dzīvnieku SOS" uzsver, ka kaķu mājas palīdz samazināt ielas kaķu daudzumu – tajās pārsvarā tiek ielaisti sterilizēti dzīvnieki, un pamazām situācija sakārtojas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti