4. studija

Ūdens skaitītājus drīkstēs mainīt pēc ārkārtējas situācijas beigām

4. studija

Brīdinošās lentas neatbrīvo no atbildības par netīrītajiem jumtiem

Jūras pastaigu cienītāji un suņu īpašnieki, sargiet ronēnus!

Martā jūras piekrastē parādīsies ronēni. Kā jāuzvedas cilvēkam?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Martā jūras piekrastē būs sastopami savvaļā dzimuši roņu mazuļi, kuriem cilvēku izrādītā lielā interese gadu no gada rada briesmas. Tāpat liktenīga ronēniem var būt tikšanās ar suņiem, kas izvesti pastaigā bez pavadas, atgādināja Rīgas Zooloģiskā dārza runasvīrs Māris Lielkalns.

Rīgas Zooloģiskajā dārzā roņu ģimenei, mammai Kristai un tētim Puikam, nupat sagaidīts pieaugums. Tas liecina, ka drīz arī savvaļā dzims mazie ronēni.

Lielkalns stāstīja, ka roņu mazulis pasaulē nāk apmēram 10 kilogramus smags: “Tad viņš sāk augt un apaļojas pa dienām, jo četru nedēļu vecumā viņš kļūst krietni resnāks un var sasniegt 40–50 kilogramus.”

Roņu mātes pienā ir aptuveni 40 procentu tauku. “Iedomājieties, kas tas ir par kārtīgu, biezu krējumu, ko viņš nolaiza no mammas vēdera. Izrādās, ka zīdekļu mammai nav. Tad, kad mazulis grib sākt ēst, tad viņš sāk bakstīt mammai vēderu, un tad tajā konkrētajā vietā sāk izdalīties piens,” stāstīja Lielkalns.

Apmēram četru nedēļu vecumā roņu māte no mazuļa atdalās – dodas savās gaitās, bet mazulis paliek krastā. Ronēna galvenais uzdevums ir nomainīt kuplo, balto bērna kažoku pret pieauguša roņa ietērpu.

Šis mazā roņa dzīvē ir ļoti bīstams laiks, jo viņam jācīnās par savu izdzīvošanu, lielākoties – cilvēku dēļ.

Latvijā roņu mazuļi piekrastē nonāk no Igaunijas neapdzīvotajām salām, kur mitinās roņu saimes. Labos laikapstākļos tie, pateicoties ziemeļu vējiem, nonāk mūsu valsts ūdeņos.

Pērn Zooloģiskajā dārzā glābti 25 cilvēku atrasti, nopietni cietuši roņu mazuļi, no kuriem daļa nav izdzīvojusi. Lielkalns stāstīja, ka ronēni bija vaļā palaistu vai klejojošu suņu saplosīti.

 

Pēc šādiem kodumiem galvenā problēma ir tā, ka ronēniem slikti dzīst brūces. “Pagājušajā gadā bija dažs labs ar izkostām acīm, sakostiem galvaskausiem, tāpat uz ķermeņa bija diezgan lielas, dziļas brūces, kodumi,” norādīja Lielkalns.

Roņu laiks jūras piekrastē sāksies martā un turpināsies arī aprīlī. Ieraugot roņu mazuli, speciālisti aicina to nebakstīt, nestumt atpakaļ ūdenī. Labāk neaiztikt vispār. Tāpat svarīgi ir pieturēt savu suni, lai ronēns neciestu. Par atradumu var informēt Dabas aizsardzības pārvaldi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti