Makšķernieka stāsts: Cerībā noķert savu lielo samu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Šobrīd Latvijā lielākais oficiāli noķertais sams ir 84 kilogramus smags un 2,42 metrus garš, kas tika izvilkts 2010. gadā. Bet pavisam nesen kāds zvejnieks netīšām noķēra 2,20 metru garu samu murdā jeb cauruļveida tīklā, no kura zivs prom nevar tikt.  

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Noķert samu ar makšķeri nav tik viegli, nemaz nerunājot par lielajiem samiem, par kuriem dzird tikai leģendas. Makšķernieks Aivars savu mūža lomu vēl gaida, bet ir noķēris mazākus samus un zina stāstīt daudzus stāstus un leģendas par samiem.

“Ūdenslīdēji zem Pļaviņu Hidroelektrostacijas pēc paliem tīrīja no slūžām ārā kokus, baļķus, drazu, ko upe sanesusi ar paliem. Pēkšņi viens milzīgs baļķis sakustējās,” leģendu stāsta Aivars Mikožāns.

Viņš dzīvo Lielvārdē pie Daugavas. Makšķerēt sāka bērnībā. Ķer visu, bet nesen ir pievērsies zandartiem un samiem. Bet tas viss brīvajā laikā. Ikdienā viņš strādā par vecāko muitas uzraugu — bet arī tuvu pie zivīm, proti, ostā. “...un visi saprata, ka tas bija apmēram trīs līdz trīsarpus metru garš sams. Nu, tik milzīgs sams varētu svērt apmēram 150 kilogramus. Lielākais Latvijas rekords arī noķerts mūsu Ķeguma baseinā, bet ļoti tuvu pie Pļaviņu HES, praktiski zem HES,” savu stāstu turpina Aivars.

Viņam ir 42 gadi. Pirms dažām dienām viņš ir nogriezis savus garos cirtainos matus. Viņš savu lielo samu joprojām nav noķēris, bet stāsta, ka to Daugavā ir daudz. Lielākais, ko kāds izvilcis, svēra 60 kilogramus. Pats gan regulāri dabū daudz mazākus samus — ap 10 kilogramiem. Lai tos noķertu, viņš ir sācis izmantot kvoku. “Tātad kvoks ir tāds kā mūzikas instruments, ko jau ļoti sen, ja nemaldos, ir izdomājuši Krievijā,” saka Aivars. „Pārsvarā tiek gatavots no koka, no dažādiem metāliem, ar dažādu liekumu, dažādu pēdiņu lielumu. Viņš izdod tādas skaņas kā varde. Sitot to pa ūdeni, sams saprot, ka ir jāiet ēst un sāk meklēt pārtiku, tādējādi paliekot aktīvāks,” norāda makšķernieks.

Ar kvoku uzsit 3 - 4 reizes ar lielāku pauzi pa ūdeni un tad izmantojot eholotu, kurā var redzēt zivs kustību skatās, kad sams paliek aktīvāks un ceļas uz ēsmu, kura ir ielaista apmēram pus ūdenī. Cilvēks kvoka skaņas var dzirdēt 3 kilometru rādiusā. Un tā arī tas sams tiek ķerts, skaidro Aivars.

"Bija tāds interesants gadījums. Rīgas centrā, daudzstāvu mājā, dzīvoja viens pazīstams copes kolēģis un arī bija pats uztaisījis kvoku,” norāda Aivars. „Tajā naktī bija izdomājis vannā pamēģināt pakvokot. Nu, ar tādu lielu baudu viņš sita pa vannu, ka skanēja pa visu rajonu, un beigās viņam pašvaldības policija aizliedza nodarboties naktī ar tādām lietām,” viņš norāda.

Pats viņš personīgi nepazīstot nevienu, kas būtu noķēris lielo samu, bet ir dzirdējis dažādus nostāstus no citiem par to, kā ievelkot dzīvniekus ūdenī.

“Divus gadus atpakaļ Ikšķilē, peldinot suni - arī suns peldot, ar ķepām plikšķinot pa ūdeni, izdod līdzīgas skaņas, kā to dara ar kvoku - tas tika ievilkts zem ūdens un tā arī ar galiem. Vairāk viņu neatrada.” stāsta Aivars, kurš paturpinot atceras vēl vienu gadījumu savā ģimenē.

“Mēs visi esam no tādas kā makšķernieku dinastijas varētu teikt. Mans brālis zvejo un tēvs arī ļoti aktīvi zvejo,” pauž Aivars. „Tēvam jau ir pāri par 70 gadiem un viņš arī, kā jau pensijā būdams, ikdienā ļoti bieži atrodas uz ūdens, un arī pēdējā laikā pievērsies samu zvejai. Vienu reizi ķerot samus, pieķērās viņam varbūt mūža sams. Stundu cīnījās viņš ar viņu un beigās, pievelkot pie laivas samu, kas bija puslaivas garumā, sams pārrāva viņam auklu un pasveicināja ar asti, projām,” stāsta makšķernieks.

„Laiva bija apmēram piecus metrus gara. Sams varēja būt divi līdz 2,5 m garš. Atbraucot mājās, no nerviem, no uztraukuma, apsēžoties gultā, māte saprata, ka tēvam slikti palicis, un tajā paša dienā viņu ar ātro palīdzību ar infarktu aizveda uz slimnīcu (..) Sams nebeidz mūs visus pārsteigt. Visi lielākie mūža sapņu sami vēl joprojām dzīvo upē un vēl joprojām gaida katrs savu veiksmes stāstu.” ar mums dalījās pieredzē Aivars.

Samu Daugavā esot pietiekami, bet tikai izveicīgākajam izdosies noķert lielo samu. Tas kuram katram neatdosies, saka Aivars Mikožāns. Ja vēlies noķert savu lielo mūža samu, tad nekavējies, jo sezona ir sākusies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti