4. studija

Kāpēc bārene nesaņem pienākošās sociālās garantijas?

4. studija

4. studija

Būrītis vai zārciņš? Kurš vainīgs, ja putnu būrītī nav dzīvības?

Mājoklis vai zārciņš? Kā jāizskatās piemērotam putnu būrim

Marts un aprīlis ir mēneši, kad mostas daba un no tuvākām un tālākām zemēm atgriežas gājputni. Ikviena putnu ģimene meklē sev piemērotu ligzdošanas vietu. Daudziem putniem, piemēram, zīlītēm un strazdiem, par mājvietu patīk izvēlēties koka būrīšus. Taču jāņem vērā vairāki priekšnoteikumi, lai uzbūvētu vai iegādātos būrīti, kurā putni jutīsies ērti un būs drošībā.

"Pats galvenais jebkuram putnu būrim ir - ieeja. Un atbilstoša ieeja ir ļoti nozīmīgs faktors. Jo vienkārši, ja ir pārāk maza ieeja, tad viņš netiek tur iekšā. Principā, nav nekādas starpības, vai ir apaļa, vai ir šāda te trijstūrveida, vai četrkantaina skreja. Galvenais – lai tā ir pietiekami liela," stāsta Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns. 

To, cik lielai jābūt ieejai jeb skrejai, nosaka putna suga, kam būrītis domāts. Rīgas Zooloģiskajā dārzā vienuviet apkopota informācija par to, kāda izmēra skreja un pats būrītis nepieciešams katrai putnu sugai. 

"Visvisādas tapiņas, visvisādi kociņi, kas tiek parasti, kopš seniem laikiem likti klāt priekšpusē, tas arī ne vienmēr labs ir, tas visbiežāk traucē. Jo tas ir smuki priekš kaķiem, lai viņš varētu atspiesties. Vēl, kas ir ieteicams, uzlikt virsū jumtam kaut kādu ūdensizturīgu materiālu, lai šis būris būtu ilgspēlējošāks. Būris ir jātaisa izjaucams, jo zīlīte, mazie zvirbuļi, dobumperētājputni netīra ligzdu. Un tas ir jādara cilvēkam. Parasti to dara vienu vai divas reizes gadā pēc ligzdošanas sezonas, vai agri pavasarī, marta sākumā, kad vēl nav sākusies ligzdošanas sezona," saka Lielklans. 

Būrīšus var būvēt no jebkāda koka dēļiem. Taču jābūt īpaši vērīgiem, lai izmantotie materiāli būtu raupji un negludi vismaz būrīša iekšpusē.

"Bet, pats, pats galvenākais un vissvarīgākais – visām būra iekšējām malām jābūt neēvelētām. Mazais putnelis, cik nu viņam tā spēka ir, tik arī ir, viņš grib tikt laukā no šī te būra, tad, kad viņš ir paaudzies. Ja visas šīs te iekšējās sienas ir, piemēram, nolīdzinātas, tad viņam vienkārši tās kājas slīd un viņš nevar ieķerties un tikt ārā. Šie būri, kas ir uzbūvēti no šādiem ēvelētiem dēļiem vai cietajiem, gludajiem materiāliem, viņi drīzāk kļūst putnam par kapavietu, nevis par viņa mājvietu," skaudrs ir Lielkalns. 

Zooloģiskajā dārzā skatāma varena ekspozīcija: būrīši zīlītēm, strazdiem, pūcēm, mušķērājiem, dzeguzei, pīlēm un pat sikspārņiem un susuriem, kuri mēdz putnu būrīšos ierīkot sev migu! Katrs no tiem ir ļoti atšķirīgs gan izmēru, gan sarežģītības un ērtību ziņā.

Tālāk LTV raidījums 4. studija devās uz zooveikaliem, lai noskaidrotu – vai tie atbilst visām prasībām?

Taču atklājās, ka putnu būrīšu klāsts ir samērā niecīgs, un tie visi ir ļoti līdzīgi. Šķiet, visi piemēroti zīlītēm vai strazdiem, taču par lielākiem putniem, piemēram, pūcēm vai gaigalām neviens nav padomājis. Žurnāliste nomērīja skrejas, un tās lielākoties izrādījās vien divus līdz trīs centimetrus platas.

Tātad – par mazu. Tāpat jāsecina, ka nav izpildīts galvenais priekšnoteikums – teju visu būrīšu iekšpuse ir pārāk gluda - tie būvēti no dekoratīviem dēļiem, kas priecē skatu, taču nav droši mazajiem putnēniem. Taču par vienu būrīšu veidotāji gan padomājuši – tie ir viegli iztīrāmi.

Galvenais trūkums, kuru raidījums atklāja, pētot būrīšu klāstu, bija tas, ka, lielākoties, būrīšu dēļi iekšienē bija gludi noēvelēti, tāpēc putniņiem būtu ļoti grūti no tiem izkļūt.

Lai gan putnu būrīši ir krāsaini, simpātiski un atgādina mazas leļļu mājiņas, aicinām būt sevišķi vērīgiem, izvēloties būrīti savam pagalmam. Ja veikalu piedāvājums liek šaubīties – labāk ņemt talkā jauniegūtās zināšanas un būvēt putnu mājvietu pašiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt