Mājas mīluļu dēļ apdraudēti Skotijas meža kaķi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lielbritānijas dabas sargātāji pievērsuši uzmanību kādai problēmai – Skotijas augstienēs apdraudēta vienīgā savvaļā dzīvojošā meža kaķu suga. Iemesls tam ir pārošanās ar noklīdušiem mājas kaķiem. Tāpēc uzsākta speciāla programma, kuras ietvaros meža kaķi tiek īpaši sargāti, kā arī tiek palielināts viņu skaits.

Skotijas meža kaķi mēdz dēvēt par kalniešu tīģeri – tas ir vienīgais savvaļas kaķveidīgais, kura dabiskās mājas meklējamas Lielbritānijā. Pašlaik šī suga tur ir vēl vairāk apdraudēta nekā daudzi pat visretākie kaķveidīgie. Zinātnieki uzskata, ka dabā varētu būt sastopami vairs tikai aptuveni simt Skotijas meža kaķu, lai gan patieso viņu skaitu noskaidrot ir diezgan grūti:

“Meža kaķi ir ļoti reti sastopami – viņi labi slēpjas un maskējas, viņu svītrainais kažoks labi saplūst ar apkārtējo vidi. Esmu bijis situācijās, kad meža kaķis no manis atrodas dažu metru attālumā, par ko ziņoja pirms tam viņam uzliktais radiolokators, taču es nekādi nespēju viņu saskatīt,” atzīst meža kaķu pētnieks Rū Kempbels.

Pētniekiem talkā nāk ne tikai radiolokatori, bet arī citas modernās tehnoloģijas, piemēram, mežos izvietotās kameras, kuru tuvumā meža kaķi tiek pievilināti ar paipalām, kas ir visiecienītākais meža kaķu medījums. Kopumā Skotijā izvietotas aptuveni 300 šādas kameras, lai sekotu līdzi savvaļas kaķiem, kas ir ļoti apdraudēta suga.

“Lielākā, taču ne vienīgā problēma, ir tā sauktā hibridizācija. Pirms kāda laika meža kaķi sāka pāroties ar mājas kaķiem, un pēc vairākām paaudzēm veidojās kaķi ar ļoti dažādām ģenētiskām saknēm, ievērojami samazinot tīrasiņu meža kaķu skaitu,” skaidro pētnieks.

Mēģinot saglabāt šo unikālo sugu, pētnieki ar kameru palīdzību identificē, vai savvaļā dzīvojošais kaķis ir uzskatāms par tīrasiņu meža kaķi, ja ne – viņš tiek notverts un sterilizēts.

“Mājas kaķi ir evolucionējuši paralēli meža kaķiem deviņtūkstoš gadus, kļūstot draudzīgāki pret cilvēkiem un dzīvojot tiem blakus. Meža kaķi tādi nav – cilvēki ir centušies viņus pieradināt un nekas nav sanācis. Viņi ir spēcīgāki un ar lielākām smadzenēm, jo viņiem jāprot izdzīvot un sevi pabarot savvaļā. Viņi ir diezgan atšķirīgi,” stāsta Kempbels.

Ņemot vērā niecīgo meža kaķu skaitu, Skotijā arī izveidots speciāls dabas parks, kur šie dzīvnieki tiek īpaši sargāti. Tur arī tiek realizēta meža kaķu audzēšanas programma ar mērķi pavairot šo reto sugu un pēc tam meža kaķus atkal palaist brīvā dabā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti