Lūznavas muižā top sikspārņu izziņas skola

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 10 mēnešiem.

Lūznavas muižā un tās parka teritorijā turpinās „Sikspārņu izziņas dzīvās skolas” izveide. Muižas bēniņos apmeklētājus gaidīs izstāde par 16 Latvijā mītošo sikspārņu sugām, bet parkā varēs ne tikai dienā, bet arī nakts laikā izzināt sikspārņu dzīvi, sadzirdēt un arī ieraudzīt šo reto dzīvnieku lidojumu. 

Lūznavas muižā top sikspārņu izziņas skola
00:00 / 04:20
Lejuplādēt

Kāpjot pa koka kāpnēm uz Lūznavas muižas bēniņiem sikspārņus lūkoties, muižas projektu vadītāja Inga Žirgule Latvijas Radio atklāja, ka pašus sikspārņus, kas ziemā guļ, ieraudzīt neizdosies, toties viņu esamības apliecinājumus gan.

„Sikspārni vispār ļoti grūti pamanīt. Mēs varam nojaust un redzēt pēdas, ka viņi šeit ir. Toties sikspārni var sadzirdēt un pat saskatīt vakarā vai naktī, kad viņš lido uz savām barošanās vietām. Pēc ēkas pārbūves sikspārņi bieži vien pamet savas dzīvesvietas. Mums pārsteidzošākā ziņa no pētniekiem bija tā, ka mūsu muižā sikspārņi ir palikuši, un tas liecina, ka mēs ne tik ļoti iejaucamies viņu sadzīvē,” klāstīja Žirgule.

Muižas bēniņi līdz šim gandrīz netika izmantoti. Arī tagad, kad te tiek ierīkota izstāde par 16 Latvijā mītošajām sikspārņu sugām, ir piedomāts pie tā, lai retos zīdītājus neaizbaidītu.

„Bēniņos (..) tiks izvietota izstāde par 16 Latvijā mītošo sugu sikspārņiem. Te bērni un arī pieaugušie varēs atrast tādu īsu un konkrētu informāciju. Ar sprīdīti izmērīt, cik tad tas sikspārnītis ir liels vai mazs, jo kad mēs skatāmies fotogrāfijā, tas izskatās pēc tāda dinozaura, bet īstenībā tas ir pavisam neliels dzīvnieks, ko grūti ieraudzīt,” pastāstīja Žirgule.

Lūznavas muižas un arī apkārtējās ēkās sikspārņi uz dzīvi apmetušies jau sen. Tāpēc arī tika nolemts, attīstot šo dabas tēmu, iesniegt Latvijas Vides fondā projektu par „Sikspārņu izziņas dzīvās skolas” izveidošanu. Projekts tika atbalstīts, un jau uz vasaras pusi Lūznavas muižā varēs vērot un iepazīt sikspārņu dzīvi.

Žirgule norādīja: „Projekta ietvaros mēs veidojam saturu mācību stundai gan bērniem līdz 12 gadiem, gan pieaugušajiem. Te varēs apgūt zināšanas par sikspārni, viņa ieradumiem, par sugām. Varēs iet gan dienas, gan nakts izziņas stundā, jo mums ir iegādāti ultraskaņas detektori, ar kuru palīdzību var ne tikai paklausīties, bet sadzirdēt arī atšķirību šinīs skaņās, ko rada dažādas sikspārņu sugas. Izveidojām āra klases infrastruktūru, kur gandrīz 40 skolēni vai pieaugušie šo stundu varēs klausīties āra klasē.”

Lūznavas muiža atrodas Rāznas Nacionālā dabas parka teritorijā. Tāpēc Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Regīna Indriķe uzsvēra, ka Lūznavas muižas realizējamais projekts par sikspārņiem ir arī sava veida ieguldījums vienīgā Latvijā mītoša lidojošā zīdītāja saglabāšanā.

„Rāznas Nacionālā parka teritorijā sastopams gan pigmejsikspārnis, kas ir viens no mazākajiem sikspārņiem, gan Natūza sikspārnis, gan vakarsikspārnis, ziemeļu sikspārnis. Tā ka būtībā ļoti daudzas sugas no tām, kas ir Latvijā, mīt arī Rāznas Nacionālā parka teritorijā.

Manuprāt, “Sikspārņu izziņas dzīvās skolas” izveide, projekts, ko realizē Lūznavas muiža, Dabas koncertzāle, tādi publiski pasākumi kā „Sikspārņu nakts”, ir veids, kā var uzrunāt ikvienu iedzīvotāju gan par sugas ekoloģiju, gan par aizsardzības pasākumiem,” atzīmēja Indriķe.
Savukārt Lūznavas muižas pārvaldniece Iveta Balčūne atzina, ka „Sikspārņu izziņas dzīvā skola” būs ne tikai vēl viens interesants pasākums tūristiem un muižas apmeklētājiem, bet arī iespēja veicināt sabiedrības informētību par sikspārņiem, to dzīvesveidu, lomu un nozīmi dabas procesos.

„Bieži vien klīst dažādi stereotipi, leģendas par sikspārni, tāpēc mēs gribam savu dabas varoni – sikspārni – parādīt citā gaismā. Parādīt, kā viņš dzīvo, kāds ir viņa dzīves ritms un dzīves gaita,” sacīja Balčūne.

Vērot un klausīties Lūznavas muižā mītošos sikspārņus varēs doties jau šīs vasaras sākumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti