Panorāma

Reveranss Valsts prezidenta kancelejai

Panorāma

Atjauno «Latvenergo» padomi

Latvijas lūši dodas uz Japānu

Lūši Hercogs un Lūsija dosies uz Japānu

Ceturtdien, 15. decembrī, plkst. 15.00 Rīgas Zooloģiskajā dārzā kopā ar lūšu draugiem Jēkabpils pilsētas pārstāvjiem teiks laba ceļa vārdus lūšu jauneklim Hercogam. Jau pavisam drīz nākošās nedēļas sākumā uz jaunām mājām Rīgas sadraudzības pilsētas Kobes Oji zooloģisko dārzu dosies mūsu jaunais lūšu tēviņš Hercogs un jaunkundze Lūsija, kas patlaban dzīvo zoodārza filiālē “Cīruļi”.

Lūšu saimei ceturtdien, 15.decembrī, pasniedza svētku maltīti – liellopu gaļas un paipalu olu torti. Bet abiem aizbraucējiem - divus gadus veciem lūsēniem - vēlēja vieglu lidojumu un veiksmīgu iedzīvošanos Kobē. Lūsijas vecāki ir leģendārais lūšu pāris Marģers un Margo, kuri savas dzīves 10 gados jau ir izaudzinājuši 19 pēcnācējus.

“Pirms diviem gadiem Jēkabpils lūšu rezidencē Rīgas Zooloģiskajā dārzā pilsētas aizbilstamajam lūsim devām stipru un skanīgu vārdu - Hercogs, par godu pilsētas dibinātajam hercogam Jēkabam. Dodoties uz jaunajām mājām Kobē, Japānā, kopā vēlēsim lūsim lidojumam labvēlīgu laiku un ātru adaptāciju jaunajā dzīves vietā," saka Jēkabpils domes priekšsēdētājs Leonīds Salcevičs:

Šobrīd Rīgas Zooloģiskajā dārzā mīt divas lūšu ģimenes (pa vienai Rīgā un filiālē “Cīruļos”). Kopš 2013. gada novembra par Rīgas Zooloģiskā dārza lūšu ģimenes draugiem, atbalstītājiem un aizbildņiem kļuva Jēkabpils pilsēta. Jau nākošā gada pavasarī (2014. gada 18. martā) Rīgas lūšu ģimenei Kamēlijai un Rubīnam piedzima pirmais mazulis. Lūšu puikam jēkabpilieši deva diženu vārdu – Hercogs. Pēc tam nākošajā gadā šim pārim pasaulē nāca rekordliels mazuļu skaits – divas kaķenītes Pērle un Ambera un runcis Jēkabs. Trīs pēcnācēji parasti dzimst visnotaļ reti.

Otrs aizceļojošais dzīvnieks ir Lūsija, kas dzimusi 2014. gada 31. maijā zoodārza filiālē “Cīruļi”. Viņas vecāki ir pieredzes bagātie Marģers un Margo, kuri savas dzīves laikā ir uzaudzinājuši 19 pēcnācējus.

Gan Hercogam, gan arī Lūsijai dzīslās rit īstenas Latvijas lūšu asinis, jo Rubīns, Marģers un Margo ir savulaik nebrīvē nonākuši no dabas, savukārt Kamēlija ir Marģera un Margo meita.

Tā kā lūši pie mums sekmīgi vairojas, tad viņu pēcnācēji ir devušies uz dažādiem citu zemju zooloģiskajiem dārziem. Tie dzīvo Helsinkos, Tallinā, Krakovā, Kauņā, Sosto zoodārzā Ungārijā, Santilanas zoodārzā Spānijā, Edinburgas zoodārzā, kā arī Līgatnes dabas takās. Pieci lūši ir nosūtīti uz Poliju, kur ar Pasaules dabas fonda (WWF) atbalstu tiek veikts šo savvaļas kaķu reintrodukcijas projekts. Tā kā mūsu lūši ir ģenētiski ļoti augstvērtīgi un Latvija atrodas salīdzinoši tuvu Polijai, tad projekta koordinatori ar lielu prieku saņem dzīvniekus no Rīgas zoodārza. Šim projektam viens tēviņš tika nosūtīts 2009. gadā, viena mātīte 2014. gadā, bet 2016. gadā - trīs dzīvnieki (Rīgas lūšiem 2015. gadā dzimusī meita Pērle, viens 2015. gadā zoodārzā no savvaļas nonākušais tēviņš, kā arī viena “Cīruļos” dzimusī mātīte).

 
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Japānas pilsēta Kobe ir Rīgas sadraudzības pilsēta. Un draudzība ir izveidojusies arī starp Rīgas un Kobes Oji zoodārziem. No Japānas gadu gaitā esam saņēmuši dažādus dzīvniekus – Japānas pērtiķus, Japānas dzērves un citus. Nu tālajam ceļam gatavodivus lūšus – Lūsiju un Hercogu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti