Lubānā kritiski zems ūdens līmenis; ziemā var slāpt zivis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vidējais ūdens līmenis ezerā tagad ir 80 cm, un tas ir minimāli pieļaujamais, taču, ja nesāksies lietavas, ziemā ezerā var sākt slāpt zivis, informēja Dabas aizsardzības pārvalde.

Ūdens līmenis Lubānā kritiski zems
00:00 / 00:30
Lejuplādēt

Veicot  pārbaudi dabas liegumā “Lubāna mitrājs” Lubāna ezerā, Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Latgales reģionālās administrācijas speciālisti konstatēja, ka ūdenstilpē ir pazemināts ūdens līmenis – ezerā tiek uzturēts minimālais pieļaujamais ūdens līmenis – 80 cm jeb 92,1m  virs jūras līmeņa.

Lubāna ezers atbilst Eiropas Savienības aizsargājamajam biotopam “Eitrofi ezeri ar iegrimušo ūdensaugu un peldaugu augāju”, un šāda ūdens līmeņa pazemināšana samazina biotopa platības un kvalitāti, kā arī pastāv zivju slāpšanas risks bargas ziemas gadījumā, ja ūdens līmenis rudens periodā nesāks palielināties.

Pēc DAP lūguma saņemts skaidrojums no valsts SIA “Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi”, kas pārvalda Lubāna ezera regulējošās hidromezglu slūžas, ka ezera ūdens līmenis tiek regulēts, ievērojot Lubāna ezera ekspluatācijas noteikumus, un ezera ūdens līmenis līdz minimāli pieļaujamajam nav samazinājies “Zemkopība ministrijas nekustamie īpašumi”  darbības rezultātā, bet to izraisījuši pastāvošie ārkārtējie ārējie apstākļi.

Siltā vasara veicināja ūdens iztvaikošanu

Pēc Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem 2021. gada jūnijs un jūlijs Latvijā bija siltākais novērojums vēsturē kopš 1924. gada. Kopējais nokrišņu daudzums jūnijā bija 44% zem mēneša normas (41,0 mm), bet jūlijā 24% zem mēneša normas (75,7 mm).

Šāda klimatiskā situācija veicināja pastiprinātu ūdens iztvaikošanu un attiecīgi ūdens līmeņa pazemināšanos Lubāna ezerā. Augustā  nokrišņu daudzums palielinājās, taču ezera līmenis nepaaugstinājās, jo palielināto mitruma daudzumu uzņēma zemes virskārta.

Tiek  prognozēts, ka, sākoties rudens lietavām, ūdens līmenis Lubāna ezerā pieaugs.

Kā norādīja Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas pārstāvis Dagnis Vasiļevskis:

"Nav teikts, ka šāds stāvoklis iestāsies. Taču ezers katru gadu arvien vairāk aizaug ar ūdensaugiem, kas ziemā zem ledus var sākt pūt, samazinot skābekļa daudzumu. Ja ūdens līmenis ir salīdzinoši zems, pastāv risks, ka var notikt zivju slāpšana, kas pēdējos gados, par laimi, netika konstatēta. Ceram, ka oktobra otrā puse tomēr būs lietaina un līmenis pamazām atjaunosies.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti