Panorāma

Senās uguns nakts Engurē pulcē skatītāju simtus

Panorāma

Aug interese par saules un vēja enerģijas ražošanu Latgalē

Lielākais zoodārzs Ukrainā caur kara dzirnām Mikolajivā

LTV reportāža: Mikolajivas zoodārzā cilvēki uz brīdi var gūt atslodzi no kara

Mikolajivas zoodārzs ar aptuveni 4000 dzīvnieku no aptuveni 400 sugām ir lielākais Ukrainā. Tajā ir arī retu augu kolekcija. Pērn zoodārzs atzīmēja 120 gadus kopš durvju atvēršanas, bet šoziem nonāca Krievijas sāktā kara krustugunīs un bija slēgts apmeklētājiem vairāk nekā četrus mēnešus. Vārtus tas atkal vēra tikai pirms dažām nedēļām, kaut drošības apsvērumu dēļ tikai nedēļas nogalēs.

"Ļoti daudz cilvēku mums saka, ka, atnākot uz zoodārzu, viņiem ir atslodze no kara. Te ir daba, sava atmosfēra, te viņi vairāk vai mazāk var novērst uzmanību no kara. Kas te atnāk, prom dodas ar lielisku noskaņojumu un pacilājumu, viņiem tas ir svarīgi," stāstīja Mikolajivas zooloģiskā dārza pārstāve Aleksandra Borkina.

Mikolajivas iedzīvotāja Katerīna pastāstīja: "Pēdējo pusgadu Mikolajiva cieš no kara. Palikām pilsētā, ar bērnu. Tādēļ atnācām atpūsties, lai kaut kā dažādotu ikdienu gan viņam, gan sev." 

Kolekcija ir liela – žirafes, nīlzirgi, baltie lāči, sniega leopardi un daudzi citi.

Zoodārza direktors Volodimirs Topčijs pastāstīja  – Krievijas iebrukuma laikā Mikolajivas zooloģiskā dārza teritorijā nokritušas astoņas raķetes vai to daļas. Par laimi, neviens dzīvnieks necieta.

"Tas ir no "Uragan" raķetes. Un tā baltā ir kasešbumba, kuru aizliedz starptautiskās konvencijas. No tām pa teritoriju izlido daudz mazkalibra bumbu, nogalina daudz cilvēku. Speciāli radītas, lai radītu lielus postījumus," stāstīja Topčijs.

Staigājot pa zoodārzu, ik pa brīdim tālumā dzirdama artilērijas dunoņa frontē – līdz tai aptuveni 30 kilometru. Pašā pilsētā iepriekšējā vakarā bija nokritušas sešas raķetes. 

"Šī ir pirmā raķete, kas nokrita zoodārza teritorijā – kara ceturtajā dienā. Te bija liela bedre, to visu salabojām. Bet raķeti atstājām tā, kā tā šeit atlidoja," norādīja Topčijs.

Raķetes dzinēja daļa, kas arī spēj nodarīt lielus postījumus, nokrita vien dažus metrus no tīģeru un balto lāču iežogojuma.

Viena no astoņām krievu raķetēm, kas trāpījusi Mikolajivas zoodārzā. Tagad redzama publiskai apskatei.

Zoodārzā savvaļā ārkārtīgi retā Amūras leoparda mazulis piedzima 8. martā, kad Mikolajivas pievārtē notika sīvas kaujas. Viena no retākajām kaķveidīgo sugām pasaulē, un vienīgais zoodārzs, kur tā atrodama Ukrainā. Eiropas programmas ietvaros notiek Amūras leopardu pavairošana.

Dodoties tālāk zoodārzā, direktors aizveda uz vēl vienu vietu, kur joprojām stāv raķetes paliekas.

 "Šī ir kasešbumba, kas nokrita šajā vietā zoodārzā. Par laimi, neviens necieta. Nokrita blakus bizona voljēram," norādīja Topčijs.

Zoodārzs iespējamam karam sāka gatavoties jau pērnā gada nogalē, kad Krievija savilka spēkus ap Ukrainu. Iebrukumam sākoties, zoodārzu slēdza un situācija bija smaga, krievi bija tikai dažu kilometru attālumā. Aukstums, bija problēmas ar ēdamo, pilsētnieki dzīvniekiem nesa burkānus un ābolus. Tad Mikoljivas zoodārzs nāca klajā ar iniciatīvu – aicināja cilvēkus internetā pirkt ieejas biļetes, kā ziedojumu. 

"Negaidīju, ka būs tik liela atsaucība. Cilvēki pirka biļetes Francijā un Vācijā, Latvijā un Igaunijā. Viņi teica – mēs saprotam, ka neapmeklēsim zoodārzu, bet tā ir mūsu finansiālā palīdzība Mikolajivas zoodārzam," stāstīja zoodārza vadītājs.

Pie žirafēm – Loganas un Nuru – direktors atminējās, ka liela problēma bija, kad pilsētā pavasarī mēnesi nebija ūdens. Tagad zoodārza teritorijā izveidoti divi dziļurubumi un ūdeni dzīvniekiem iegūst paši. Taču tagad tuvojas ziema, un zoodārzam palīdzība joprojām nepieciešama. 

"Nauda vienmēr vajadzīga. Jo naudai ir tāds ieradums – izbeigties. Un, ja cilvēki no Latvijas internetā nopirks biļetes uz Mikolajivas zoodārzu, lielāko zoodārzu Ukrainā, būsim ļoti pateicīgi. Jo tuvojas ziema, un mums tai jāgatavojas. Liels jums paldies," sacīja Topčijs.

Vairāk par Mikolajivas zoodārzu var lasīt tā mājaslapā šeit. Biļetes uz zoodārzu internetā iespējams nopirkt šeit. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti