Zināmais nezināmajā

Pētnieks: Vainot sikspārņus Covid-19 izplatībā ir pārspīlēti un tendenciozi

Zināmais nezināmajā

Vasaras mākoņu "izrādes" debesīs

Miķelis Grīviņš pēta ogotāju un sēņotāju stratēģijas, viņu motivāciju iet mežā

Līvānu novadā atrod retu orhideju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jūnija pirmajā nedēļa Latvijas Dabas muzeja (LDM) botāniķes Lauma Miķelsone-Šibeika un Laura Grīnberga Līvānu novada Turku pagastā atrada Latvijā ļoti retu orhideju sugu - garlapu cefalantēru. Veidus, kā pētnieki dodas meklēt dabā augus, muzeja botāniķe atklāja Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā”.

Garlapu cefalantēra (Cephalanthera longifolia) sastopama skrajos, saulainos lapkoku mežos, krūmājos un meža pļavās. Orhideja zied maijā un jūnija sākumā.

Garlapu cefalantēra.
Garlapu cefalantēra.

Atrasto orhideju var apskatīt tikai attēlos, jo tas ir ļoti rets un aizsargājams augs, tāpēc pētnieces to tikai nofotografēja. Augam ir garas šauras lapas un uz kātiņa sarindojušies balti apaļi ziedi. Ieskatoties vērīgāk, ziedi atgādina resnus mazputniņus uz zara.

Botāniķe Miķelsone-Šibeika norādīja, ka pētnieki iet dabā meklēt augus pēc trim metodēm. Viena ir tāda, ka dodas uz konkrētu vietu, kur ir zināma atradne. Otra metode paredz, ka pētnieki vienkārši dodas nezināmā virzienā un vietā, cerot kaut ko uziet.  Trešā metode ir nejauša, kad, meklējot citus augus, atrod ko retu un interesantu.

Nevar apgalvot, ka šī suga Latvijā būtu izzudusi, jo jau agrāk dabas pētnieki šo augu ir uzgājuši, uzsvēra botāniķe. Taču tas ir noticis ļoti reti.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti