Līvānu iedzīvotāji gatavojas kārtējiem pavasara plūdiem

Pavasarī, sniegam un ledum kūstot, Līvānos plūdu draudus rada divas upes: Dubna un Daugava. Dubnas upe plūdu draudus vairs šobrīd nerada, tomēr grūti prognozēt, kāda situācija veidosies, kad ledus kusīs Daugavā. Lielus plūdus gan speciālisti Līvānos neprognozē. Visticamāk, ūdens appludinās jau ierastās pilsētas teritorijas pie upes.

Līvānu iedzīvotāji gatavojas kārtējiem pavasara plūdiemLāsma Zute

  Šobrīd Daugavu vēl klāj ledus kārta, savukārt Dubnas upē pilsētas teritorijā izveidojušies ledus sastrēgumi. Apdraudējumu tas šobrīd nerada, lai gan pirms apmēram divām nedēļām Līvānos,  Dubnas upē ūdens līmenim paaugstinoties, sāka applūst blakus esošā Līča iela. Lai paātrinātu ūdens noteci, tika plašāk atvērtas pilsētā esošās Mežrozītes hidroelektrostacijas (HES) slūžas. Pret applūšanu tika veidota barjera arī no smilšu maisiem. Laikam kļūstot vēsākam, situācija ātri vien stabilizējās.

  “Jau visi ūdeņi nāca Līvānos iekšā. Salīdzinot, kā bija, patreiz ir zems līmenis,” saka Edīte no Līvāniem, tomēr prognozē, ka ūdens līmenis vēl krietni celsies. “Būs šogad pali un lieli. Tas ir vēl pēc visām veco ļaužu prognozēm. No Daugavas no augšas nāks, jo tur ir daudz sniega. Tur ir daudz ledus. Vēl plūdīsim.”

  Blakus Dubnas upei Līča ielā dzīvo Aina un Vladislavs. Viņi pie Dubnas upes dzīvo jau 40 gadus, sieviete novērojusi, ka ūdens līmenis kļuvis lielāks tieši pēc hidroelektrostacijas uzcelšanas uz Dubnas upes, kas tika izbūvēts pirms apmēram divdesmit gadiem:

  “Agrāk tādu plūdu pagrabā nebija, kamēr nebija HES. Citi pelna naudu uz zaļo enerģiju, mēs smeļam pagrabu ārā. Mums applūst tur, tad vienu gadu bija tā iela applūdusi, tad mēs pa tādu stidziņu gājām, bet tad ātri nogāja ūdens. Šogad tie nav plūdi vēl.''

  Dubnas upē no Līvānu novada Rožupes pagasta līdz Līvānu pilsētai šajā vasarā tiks izpļautas niedres, tas gan mazinās plūdu risku tieši vasaras periodā.

  Lai plūdu nebūtu pavasarī, nepieciešams pilsētas teritorijā tīrīt un padziļināt Dubnas upes gultni.

  “Ubaglīcī, tur mums ir straujš līkums, kur veidojas sanesumi un sastājas ledus, un tur ir nepieciešama gultnes padziļināšana,” norāda Līvānu novada pašvaldības vides inženiere Gunita Vaivode.

  Dubnas upes gultnes tīrīšanai ir izstrādās jau tehniskais projekts, tomēr darbus līdz šim nav izdevies īstenot.

  “Sekojam Eiropas fondu programmu iespējām, šobrīd nav iespējas, kur mēs varētu šos darbus ielikt, kādā no projektu pieteikumiem, jo tas ir liels, dārgs un apjomīgs darbs”.

  Šajā pavasarī Līvānos plūdu draudus radīt var Daugava. Plūdus Daugavā nevarot prognozēt. Ledus kust var apmēram pēc nedēļas, divām. Tas atkarīgs no laika apstākļiem. Līvānos Daugavā ledus biezums ir apmēram līdz 30 cm, tomēr aiz Līvāniem ir liels vižņu sablīvējums.

  Daugava

  “Tagad meteo dienests ir veicis pētījumu Daugavas lejtecē no Līvāniem līdz Pļaviņām, tur ir sablīvējums, kas vietām ir līdz diviem metriem [biezs]; ja ledus sāk strauji kust un ūdens līmenis sāk celties, nav zināms, kā tas beigsies,” klāsta par atbildīgais par civilo aizsardzību Līvānu novadā Andris Kundziņš.

  Kā liecina pēdējās laika prognozes, līdz Lieldienām Latvijā gaiss vēl nekļūs būtiski siltāks, gaidāma arī snigšana. Taču, laikam kļūstot pavasarīgākam, aktuālāks kļūs jautājums par iespējamiem palu un plūdu draudiem.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Vide un dzīvnieki
  Dzīve & Stils
  Jaunākie
  Interesanti