Dienas ziņas

Valmierā skatāma A.Endziņa personālizstāde

Dienas ziņas

No Karostas kanāla izsmeļ piesārņotos nogulumus

Limbažos tīra vēsturisku dzirnavu ezeru

Limbažos tīra vēsturisku dzirnavu ezeru

Limbažu Mazezers, iespējams, ir viena no vissenākajām mākslīgajām ūdenstilpēm Ziemeļvidzemē, kas viduslaikos tika uzpludināts dzirnavu vajadzībām. Mūsdienās ezers gan vairāk atgādina necilu aizaugošu dīķīti, tāpēc nu sākta ūdenstilpes tīrīšana. Pirmais darbs ir ūdens nolaišana, un vienlaikus jāgādā arī par zivju pārvietošanu uz citu ūdenskrātuvi. 

Nu jau ūdens no Mazezera pāris dienas ir plūdis prom, un skatam atklājas ne tikai biezais dūņu slānis, kas krājies vairāku gadsimtu garumā, bet arī pārsteidzoši lielais iemītnieku skaits. Zivis pamazām tiek smeltas ārā, un darbu veicēji stāsta, ka tas jādara vairākos posmos. "Viņām tas pirmais šoks, kad pazūd ūdens, viņas paliek uzmanīgas, viņas ierokas dūņās un gaida, kas notiks. Tāpēc ūdens līmeni mēs vēlreiz ceļam augšā, viņas nomierinās, pienāk atkal tuvāk klāt. Viņas arī saprot, ka tur būs ūdens, būs kaut kāda brīvība un viņas padodas," stāsta Limbažu pašvaldības aģentūras “ALDA” direktors Jānis Remess.

No Mazezera zivis ved uz tuvējo Dūņezeru, kur turpmāk mājos daži patiešām prāvi eksemplāri, arī vairāk nekā 11 kilogramus smagā karpa. Vietējie makšķernieki atceras, kā savulaik zivis laiduši Mazezerā un nu cer, ka pēc tīrīšanas darbiem par to atkal tiks gādāts. "Iztīrīs, un, ja būs uz priekšdienām tāda doma, kā es domāju, ka uzpludinās un ielaidīs zivis, tad būs labi, jo šīs dūņas nav labas, viņu ir par daudz. Nu, līnim ir laba," spriež limbažnieks Valdis.

Plānots, ka ar laiku Mazezera apkārtne tiks arī labiekārtota, atdodot tam kādreizējo iecienītas atpūtas vietas statusu. Limbažu muzejā atrodamas fotogrāfijas, kurās redzama arī nu jau nojauktā dzirnavu ēka. To cēla 13.gadsimta otrajā pusē, līdz ar Rīgas arhibīskapa pili.

"Paralēli pils būvniecībai noritēja arī šo mākslīgo uzpludinājumu izveide. Mums pilsētā ir vairākas ūdenstilpju kaskādes un šī ir viena no tām, kuras galā bija dzirnavas," vēsturiskos aspektus skaidro Limbažu muzeja galvenais speciālists Gundars Plešs.

Pilsētas vēstures pētnieki cer, ka ezeriņa tīrīšana varētu vainagoties arī ar kādiem seniem atradumiem. "Varbūt kāds sarūsējis bruņinieks parādīsies, jo viduslaikos un arī jaunākos laikos karadarbība ap Limbažiem bijusi diezgan spēcīga. Tā kā var būt visādi pārsteigumi, kad sāks stumt ārā dūņu slāni," pieļauj muzeja pārstāvis Gundars Plešs.

Taču vispirms ezeram būs kārtīgi jānožūst. Domājams, ka tas varētu prasīt vēl visu nākamo vasaru, un tikai tad uz tā varēs uzbraukt ar tehniku un veikt gan dūņu izvākšanu, gan niedru nopļaušanu un citus plānotos darbus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti