Limbažos neizpratne par vietvaras izvēli klejojošos kaķus sterilizēt 110 km attālajā Ķekavā

Limbažu novada pašvaldība šī gada martā izsludināja iepirkumu klejojošo dzīvnieku ķeršanai, aprūpei un sterilizācijai. Uzvarēja biedrība "Dzīvnieku glābšanas dienests", kuras juridiskā adrese ir patversmē "Mežavairogi" Ķekavas pagastā. Vietējie dzīvnieku glābēji, kuri darbojas par saviem un ziedotāju līdzekļiem, par šādu iznākumu ir apbēdināti. Kāpēc pašvaldība krietnu finansējumu piešķīrusi biedrībai Ķekavā, kurai, lai nokļūtu līdz Limbažiem, ir jārēķinās ar pamatīgām degvielas izmaksām, skaidroja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Limbažu vietējo Dzīvnieku aizsardzības biedrību "Vidzemes ķepas" lielākoties finansē ziedotāji. "Es esmu ļoti pateicīga pašvaldībai par to, ka viņi atbalstīja mūsu biedrību NVO projektā un piešķīra 1500 eiro kaķu sterilizācijai. Liels, liels paldies, bet tā summa ir krietni par mazu, lai kaut ko izdarītu!" uzsvēra biedrības vadītāja Inga Plaude.

Šīs summas pietiks vien 35 vai 40 kaķu sterilizācijai, sprieda Plaude. Viņa jau divus gadus Limbažu novadā tur rūpi par ielas kaķu kolonijām.

Šogad vien programmas "Noķer, sterilizē, atlaid" ietvaros Inga noķērusi, aizvedusi uz veterināro klīniku Limbažos un pēc sterilizācijas vai kastrācijas operācijas atpakaļ ierastajā vidē nogādājusi vismaz 60 kaķu.

"Es savu darbu veicu brīvprātīgi, par to nesaņemu nekādu atalgojumu, tā ir mana degviela, mans brīvais laiks, manas saskrāpētās rokas," pauda Inga.

"Vidzemes veterinārā servisa" klīnikas veterinārārste Laura Hincenberga stāstīja, ka nākot pretī ar pakalpojuma cenām, lai "cena būtu ļoti adekvāta". Ingai tiekot piešķirta arī atlaide.

Martā Limbažu pašvaldība izsludināja iepirkumu klaiņojošo suņu, kaķu un bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušo vai cietušo savvaļas dzīvnieku izķeršanai, transportēšanai un aprūpei Limbažu novadā. Tas jau noslēdzies, bet kaislības ap šo pašvaldības finansējuma piešķiršanu arī kaķu sterilizācijas programmai nerimst – tas uzticēts biedrībai, kas no Limbažiem atrodas teju 110 kilometru attālumā.

Uzvarēja biedrība "Dzīvnieku glābšanas dienests", kurai ir sertificēta patversme Jūrmalā, apstiprināja Limbažu novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ilga Tiesnese.

Biedrības juridiskā adrese gan ir tāda pati kā patversmei "Mežavairogi", kura šajā iepirkumā nevarēja piedalīties nodokļu parāda dēļ.

Noķerot kaķi uz sterilizāciju, piemēram, Limbažos, tas jāved sterilizēt uz Ķekavu, norādīja  "Vidzemes ķepu" vadītāja.

"Ja cilvēks personiski piezvana pašvaldības policijai un tā izvērtē, ka jāved uz turieni, tad viņi aizved, un gada beigās ir šī atskaite, cik ir iztērēts," teica Hincenberga. "Pašvaldība atskaitās, un tad bija ļoti interesanti skaitļi, kad salīdzinājām, cik bija iztērēts un cik kaķu paņemti – tā summa bija 30-40% lielāka uz mazāku [kaķu] skaitu," teica Hincenberga. 

Pašvaldībā skaidroja, ka izvēlējušies pretendentu, kurš solījis pakalpojumu sniegt par zemāko cenu. Savukārt dzīvnieku patversmes "Mežavairogi" vadītāja Danuta Priede piebilda, ka iepirkumā varēja piedalīties ikviens gribētājs, kam ir ķērāja apliecība un līgums ar veterināro klīniku. Dzīvnieku aizstāvji pašvaldības iepirkuma rezultātus apstrīdējuši. Pagaidām gan rezultātu nav.

Dzīvnieku tiesību aizsardzības biedrības "Animal Rights Association [email protected]" valdes priekšsēdētāja Jeļena Rumjanceva par šo situāciju ir neizpratnē:

"Šeit viens cilvēks ir "melnajā sarakstā" ar savu biedrību, parādās tas pats cilvēks ar citu biedrību, un viņam iedod zaļo gaismu. Nu kā? Man tas nav saprotams."

"Biedrība jau ir nodibināta ļoti sen. Agrāk mēs strādājām kā dzīvnieku patversme "Mežavairogi", mēs sniedzām pilnu pakalpojuma paketi, bet tad, kad šo iepirkumu atcēla, tad nācās kaut kā risināt, jo mēs diemžēl bijām vienīgie pretendenti. Nekādas konkurences mums nebija, tāpēc Limbažu novadam bija risks palikt bez šīs bezsaimnieku dzīvnieku aprūpes vispār," skaidroja "Mežavairogu" vadītāja.

"Mēs domājām, ka pašvaldība kaut ko mainīs pēc tā, ka bija Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) liegums "Mežavairogiem" uzņemt kaķus, jo pēc būtības viņiem bija jāpārtrauc tas iepirkums, jo viņi nedrīkst tos kaķus uzņemt. Tagad sanāk tā, ja no mūsu novada ir jāuzņem kāds kaķis, tad reāli viņu uzņemt nevar, jo legāli viņu nav, kur vest," sacīja "Vidzemes ķepu" vadītāja.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterināro objektu uzraudzības daļas vadītāja Mairita Riekstiņa uzsvēra, ka aizliegums attiecas tikai uz dzīvnieku patversmē "Mežavairogi" uzņemtajiem dzīvniekiem, konkrēti – kaķiem.

"Kas attiecas uz biedrību, kura tiek iesaistīta programmā "Noķer, sterilizē atlaid", attiecībā uz kaķiem, tad šādai biedrībai ierobežojumi no PVD puses nav," apstiprināja Riekstiņa.

"Dzīvnieku glābšanas dienests" atbilstoši līgumam par viena kaķa sterilizāciju saņem 66 eiro. Aprīlī un jūnijā kopā 14 kaķu "ekskursija" uz veterināro klīniku Ķekavā pašvaldībai izmaksājusi teju 2400 eiro. Jūnijā no septiņiem kaķiem Limbažu novadā atgriezušies seši.

"Ja ir sakārtoti dokumenti par to, ka tas kaķis ir atgriezts, bet īstenībā tas nenotiek, ja jūs parēķināt, cik maksā ceļš tikai, tās ceļa izmaksas ir daudz lielākas nekā eitanāzija," atzina Rumjanceva.

Pašvaldība patlaban pēc dzīvnieku aizsardzības biedrības "Vidzemes ķepas" iniciatīvas nodevusi izsolei zemesgabalu ar apbūves tiesībām – patversmes izveidei. Ja iecere īstenosies, tad nebūs jāpiesaista pakalpojumu sniedzēji no citiem, tālākiem novadiem. Tikmēr biedrība "Dzīvnieku glābšanas dienests" ar raidījuma "4. studija" starpniecību vēlas uzrunāt katru, kas iesaistījies kaķu sterilizācijas programmā Limbažu novadā.

"Ja tas budžets ir piešķirts, tad varbūt to vajag izmantot, un mēs esam atvērti jebkāda veida sadarbībai un sarunām, jo būtiskākais ir, lai šie dzīvnieki tiek sterilizēti un palaisti atpakaļ savās ierastajās teritorijās," sacīja Priede.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti