Dienas ziņas

Zēna interese par ugunsdzēsības depo

Dienas ziņas

«Marsa parkā» sāk zāģēt kokus

Līgatnes upē atjaunots zivju ceļš

Līgatnes upē atjaunots zivju ceļš

Laši, taimiņi, alatas un foreles rudenī nārsta laikā nespēj pārvarēt cilvēku radītos upju aizsprostus –  hidroelektrostacijas un slūžas. Tagad zivīm atbrīvots viens no šādiem ceļiem Līgatnes upē. Tur izveidots koka konstrukcijas zivju ceļš.

Lašveidīgo zivis nārsta laikā masveidā migrē uz nārstošanai piemērotu vidi upē. Daudzviet to šķērslis ir aizsprosti un slūžas, kas senāk sacelti elektroenerģijas iegūšanai un tagad palikuši novārtā.

“Rezultātā mēs esam noslīcinājuši dambjos ļoti daudz savas bioloģiskās daudzveidībās. Un mūsdienās neviens nestāsta, cik vērtīgas ir upes ar straujteci,” norādīja biologs Māris Olte.  

Tādēļ Līgatnes upē atjaunots zivju ceļš, kas palīdzēs taimiņiem, lašiem, strauta forelēm un alatām tikt pār Anfabrikas slūžām. Pirms septiņiem gadiem tur jau tika izveidots zivju ceļš, taču tas ilgi nespēja kalpot un bija nepieciešama pārbūve.  

“Ja nav pareizi sataisītas salaiduma vietas, agrāk vai vēlāk tās izspiež, jo spiediens ir noturīgs, pastāvīgs un ceļš ir no koka. Pavasara ūdens vai neveiksmīgi ieceļojis baļķis var izspiest, salauzt,” skaidroja Olte.

Lai ceļš būtu funkcionāls, tā izbūves procesā jāņem vērā vairāki parametri – sprosta augstums un upes dabīgais kritums.  Zivju ceļa kopgarums ir apmēram 200 metri. Tas sadalīts vairākos šķēršļos, veidojot baseinus. Laiks, kurā zivis pavaic šo ceļu, ir atšķirīgs – no septiņām minūtēm līdz pat trim stundām.

“Ir viens vissvarīgākais lielums - kritums zivju ceļā nedrīkstētu pārsniegt 6%,” norādīja Līgatnes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins (''Jaunā Vienotība'').

Latvijā zivju ceļu ir maz, tādējādi krietni atpaliekot no citām valstīm, norādīja Olte. Piemēram, kaimiņvalstī Igaunijā par Eiropas Zivsaimniecības fonda līdzekļiem gada laikā izveido apmēram 25 zivju ceļus. Latvijā šādi zivju ceļi tiek veidoti retāk, jo, iespējams, sarežģī birokrātiskais process.

Zivju ceļa izbūve šobrīd notiek arī Rīvas upē Ventspils novada Jūrkalnes pagastā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt