Dienas ziņas

Brīvības cīņām Ziemeļlatgalē – 100

Dienas ziņas

Valsts robežsardzei divi jauni helikopteri

Līgatnē izzāģē mizgraužu bojātos kokus

Līgatnes dabas takās izzāģē mizgraužu bojātos kokus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pēc aizvadītās siltās un garās vasaras daudzās egļu audzēs Latvijā atklājās egļu astoņzobu mizgraužu bojāti koki. Šis mežu kaitēklis postījumus nodarījis arī Līgatnes dabas takās, kur šobrīd izcērt nokaltušos kokus. Šobrīd grūti prognozēt, vai mizgrauža tālāku izplatību šeit izdosies ierobežot.

Līgatnes dabas takās šoziem dzirdama motorzāģu rūkoņa. Zāģeri šeit izzāģē nokaltušās egles, kuras cietušas no astoņzobu mizgraužu uzbrukuma. Dabas taku teritorijā augošajās eglēs šis kaitēklis strauji izplatījās pērnā gada pavasarī. Egles nelielās platībās nokaltušas vairākās vietās.

"Jau no pavasara uznāca siltais laiks - tas, kas mizgrauzim vajadzīgs, un kukaiņi aktivizējās, un tad sākās lielā invāzija," teica Līgatnes dabas taku vadītāja Inta Lange.

Līgatnes dabas takas atrodas Gaujas nacionālā parka teritorijā, tādēļ šeit ir vairāki saimnieciskās darbības ierobežojumi. Tomēr, ja kokus bojājis kaitēklis, kas var apdraudēt apkārtējo mežaudzi, ir svarīgi nokaltušos kokus nocirst un aizvest projām.

"Mēs skatāmies, ka tie koki ir bīstami apmeklētājiem un tāpēc veicam šo sanitāro cirti, kur savācam šos materiālus, lai tie neaiziet galīgi postā," stāstīja Dabas aizsardzības pārvaldes mažsaimniecības vadītājs Dzintars Ozols.

Līgatnes dabas takās vērtēja, ka šobrīd kaitēkļi vēl nav nodarījuši pārāk lielu skādi mežam. Parka ainavu neveido vienlaikus egļu audze, līdz ar to pēc mežistrādes šeit turpinās augt citu sugu koki.

"Bērzi, apses, mazi ozoliņi pa vidu, mūsu meža zāģētāji ir ļoti iejūtīgi pret apkārtējiem kokiem un saudzīgi zāģē egles, un citi koki paliek neskarti," klāstīja Lange.

Vai egļu astoņzobu mizgraužu izplatību Līgatnes dabas takās izdosies apkarot, būs atkarīgs no šī gada ziemas. "Var cerēt, ka februārī, martā kādu nedēļu būs -28 grādi, tad varbūt kāda daļa šo vabolīšu izsals," sprieda Ozols.

Nokaltušo koku izzāģēšana Līgatnes dabas takās turpināsies līdz martam. Tāpēc apmeklētāji aicināti būt piesardzīgi un ievērot izliktās brīdinājuma zīmes. Savukārt dabas taku iemītniekus motorzāģu rūkoņa netraucē. Dzīvnieki ir pieraduši pie dažādiem saimnieciskiem trokšņiem.

"Traktoru skaņa viņiem patīk, jo tas saistās ar to, ka ved barību. Bet nav jau tā, ka tie darbi notiek tieši pie voljeriem, dzīvnieku voljeri ir mazliet nostāk. Šis varbūt vairāk traucē apmeklētājiem nekā dzīvniekiem," sacīja Līgatnes dabas taku vadītāja.

Zāģeri sola, ka sestdien, 11. janvārī, kad lācene Ilzīte atzīmēs 19 gadu jubileju, motorzāģu rūkoņa dabas takās nebūs dzirdama un apmeklētāji netraucēti varēs izbaudīt svinību norisi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti