Panorāma

Aizdomas par Q drudzi

Panorāma

Aicina Likteņdārzam ziedot zemi

Lietuvā palaiž brīvībā lūsi

Lietuvā palaiž brīvībā lūsi

Lietuvā brīvībā palaista Kauņas zooloģiskajā dārzā dzimusi lūsene. Kaimiņvalstī lūšu ir mazāk nekā Latvijā. Lai pavairotu savvaļas populāciju, pēdējos gados izaudzināti un mežos izlaisti četri lielie kaķi.

Gadu vecā lūsene Fenikse kopš maija mitinājās īpašā adaptācijas voljērā, lai atradinātos no cilvēkiem, iemācītos pati sameklēt barību un apgūtu citas brīvai dzīvei vajadzīgās iemaņas. Tas lūšu meitenei izdevies ļoti labi. Fenikse esot iemanījusies tā slēpties, ka Kauņas zoodārza darbinieki diezgan ilgi nav varējuši dzīvnieku atrast. Brīvai dzīvei viņa izraudzīta, ņemot vērā arī vērīgo un nopietno raksturu.

"Kad mums ir jaundzimuši kaķēni, mēs varam viegli pateikt, kurš gribēs komunicēt ar cilvēku. Šī lūsene bija ļoti nopietna un gudra. Tāpēc domājam, ka viņai būs labāk brīvībā," sacīja Kauņas zooloģiskā dārza speciāliste Angele Grebļauskiene.

Kā domā speciālisti, jaunā lūsenīte lieliski papildinās Lietuvas lūšu genofondu. Šonedēļ Fenikse nogādāta kādā mežā, kur manīti vairāki lūšu pāri. Kauņas zooloģiskais dārzs jau vairākus gadus sekmīgi īsteno projektus apdraudēto sugu, tai skaitā arī lūšu skaita palielināšanai savvaļā. Pēdējos gados izaudzināti un brīvībā palaisti četri lūši.

"Kādā ciematā, kad lūsis sācis ķert vistas, kāds vīrs piezvanīja un teica - tur ir liels kaķis, - un ko lai viņš dara? Es teicu, lai viņš iet prom, lūsis nav bīstams," piebilst Marijampoles vides departamenta speciālists Jonas Lazauninks.

Lietuvā kopš 1979.gada lūšu medības ir aizliegtas. 2008.gadā Lietuvas mežos dzīvoja vien daži desmiti lūšu. Bet jaunākie dati liecina, ka šo skaisto, lielo plēsēju skaits sasniedzis 100. Latvijā, kur lūši mīt krietni kuplākā skaitā, to medības nav aizliegtas. Pērnajā medību sezonā Latvijā atļāva nomedīt 150 lūšus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti