Rīta Panorāma

Koku zāģēšana jāsaskaņo ar būvvaldi

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Eviju Šmiti

Aplikācija "Vides SOS" – ērts veids kā ziņot par pārkāpumiem

Lietotne «Vides SOS» varētu palielināt sūdzību skaitu par pārkāpumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Kāds uzņēmums piesārņo apkārtējo vidi, mežā izgāztas mucas ar toksiskiem atkritumiem, vai, piemēram, upē izlikti nelikumīgi tīkli. Tikai retais cilvēks zinās, kam tieši ir jāzvana un jāsūdzas par šādiem gadījumiem. Nereti sarežģīti būs arī vides inspektoriem ieskaidrot, tieši kurā meža nostūrīti vai upes līkumā pārkāpums konstatēts. Tādēļ vides aizstāvji kopā ar valsts institūcijām nākuši klajā ar jaunu mobilā telefona aplikāciju “Vides SOS”. Ar tās palīdzību iedzīvotāji turpmāk ērti varēs informēt Valsts vides dienestu (VVD) par dažādiem pārkāpumiem pret vidi.

Jaunā mobilo telefonu lietotne “Vides SOS” darbojas ar mobilo datu un GPS signāla palīdzību. Konstatējot vides pārkāpumu, cilvēkam atliek to nobildēt un informācija ar aplikācijas palīdzību un koordinātām tiks nosūtīta VVD. Ideja par šādas mobilās lietotnes nepieciešamību radās Viesturam Sileniekam. "Bieži ir tā, ka tu redzi - ir mežs un ir atkritumi, ir upe, ir nelegālie tīkli. Es zinu, ka nedrīkst to vākt ārā, bet citi nezina un nezina ko darīt. Būtu gatavi ziņot, bet - kam zvanīt upes vidū? Otrkārt, ja es airēju, straume mani nes, mēģināt pa telefonu skaidrot kur un kā, mani jau sen zaros un kokos ienesīs. Es gribētu ātri – čik, čik un viss," to, kā radās ideja, skaidro mobilās lietotnes idejas autors Viesturs Silenieks.

Tagad vides inspektoriem atrast vietu, kur noticis pārkāpums, būs krietni vieglāk, jo to rīcībā būs precīzas GPS koordinātas. Pirms pārkāpums tiks publiskots mājaslapā "videssos.lv", vides dienesta darbinieki izvērtēs iesūtīto informāciju, lai tajā neparādītos, piemēram, izjokošanas gadījumi. "Ja ziņojums tiešām būs par pārkāpumiem pret vidi, tad tas tiks apstiprināts. Par to uzreiz iesniedzējs saņems e-pastā ziņu un pēc tam interaktīvajā kartē varēs sekot līdzi tam, kā mainās ziņojuma statuss," pavēstīja VVD ģenerāldirektore Inga Koļegova.

Tas nozīmē, ka pārkāpuma fiksētājs varēs sekot līdzi tam, kā lieta tiek risināta, līdz pārkāpums tiek novērsts. Lietotnes veidotāji atzīst, ka, iespējams, viņi ir pirmie pasaulē, kas izstrādājuši šādu ērtu rīku, kas vērsts uz sabiedrības iesaisti vides problēmu risināšanā.

Pat Cūkmenam ir skaidrs, ka šāda lieta strādās ļoti labi. "Diemžēl cilvēki ir neapzinīgi un ved uz mežiem visu kaut ko. Viņi domā, ka meži ir izgāztuve, bet tā nav. Katram ir savi atkritumi jānogādā tur, kur vajag, ne jau mežā. Nedrīkst mēslot mežā!" strikts ir Cūkmens.

Jaunā lietotne ir labs piemērs vides aktīvistu un valsts institūciju sadarbībai. Pērn VVD no iedzīvotājiem saņēma aptuveni 1200 iedzīvotāju sūdzības, no kurām viena ceturtā daļa tālākai risināšanai tika pārsūtīta citām atbildīgajām valsts iestādēm. Ar jaunās mobilās lietotnes palīdzību šis skaitlis varētu ievērojami pieaugt. Ne jau tāpēc, ka pārkāpumu būs vairāk, bet tādēļ, ka cilvēkiem būs vieglāk par tiem ziņot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti