Liepājā vienreizējo trauku lietošanas mazināšanai sāk iniciatīvu «Nepērc lieku, nāc ar savu!»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

"Nepērc lieku, nāc ar savu!" – šādu iniciatīvu ierosinājusi Liepājas pašvaldība, lai mazinātu vienreizlietojamo trauku izmantošanu. Pašvaldība iesaistījusi vairāk nekā 20 ēdināšanas uzņēmumus – restorānus un kafejnīcas. Pēc pandēmijas cilvēki vairāk sākuši ēst ārpus mājas, taču līdzņemšanas princips, izmantojot vienreizlietojamos traukus, saglabājas, arvien radot atkritumus, kas netiek pārstrādāti un nonāk atkritumu poligonos.

Liepājā vienreizējo trauku izmantošanas mazināšanai sāk iniciatīvu «Nepērc lieku, nāc ar savu!»
00:00 / 05:38
Lejuplādēt

Ir pusdienlaiks, un vienā no Liepājas iecienītākajām ēdināšanas vietām sāk ieplūst to ļaužu rindas, kuri vēlas ātri paēst pusdienas. Lielākā daļa ēd uz vietas, taču glīti sakrautā kaudzīte ar vienreizlietojamiem traukiem blakus ceptiem kartupeļiem un dārzeņiem apliecina, ka cilvēki ņem ēdienu arī uz mājām vai darba vietām. Ēdienu koncertzāles kafejnīcā izsniedz Marta.

Viņa saka, ka par līdzi ņemamajiem piederumiem ir jāmaksā klāt 35 centi.

Ja izmanto vienreizējos traukus katru darba dienu, sanāk, ka gada laikā var ietaupīt vairāk nekā 80 eiro, tik iespaidīgas ir izmaksas par vienreizlietojama trauka un piederumu ērtību.

"Ja nāk ar savu stikla trauku, bez piemaksas, sanāk lētāk. Cilvēki pievērsa uzmanību uzlīmēm, bet tie, kuri līdz šim nākuši ar saviem trauciņiem, tie arī nāk regulāri," stāsta Marta.

Latvijas Radio uzrunā vairākus vīriešus. Viens plāno šoreiz pusdienot uz vietas kafejnīcā, taču pārsvarā ņem ēdienu līdzņemšanai, otrs parasti pusdieno uz vietas.

"Es 99% ņemu līdzi. Diemžēl, pats noslinkoju. Varētu ņemt savu trauciņu, vēl man šķiet, ka varētu būt tāda kā aprite, kas ietu uz riņķi."

"Es pirmo reizi ņemu līdzi ēdienu, man vairāk patīk pusdienot uz vietas. Šoreiz laika ierobežojums. Iniciatīvas uzlīmes nepamanīju, ideja laba, bet [uzlīmēm] jābūt lielākām, grūti ieraudzīt."

Savukārt kāda sieviete līdzi paņem ēdienu gan sev, gan vēl citiem:

"Es nebiju pamanījusi, ka var ņemt savu trauciņu. Es strādāju divos darbos, reizēm nākas pārbraucienā līdzņemšanai, bet cenšos to regulāri nedarīt. Ja man būtu ērti trauciņi, es ņemtu. Es nezināju, tiešām, varbūt, ka tas būtu apgrūtinājums darbiniekiem, bet izrādās, ka ne."

Ēdinātāji uzsver, ka svarīgi, lai trauciņš ir tīrs un piemērots. Restorāna "Upe" vadītājs Dans Jansons stāsta, kāda ir situācija: "Mums vairāk nākas izmantot vienreizlietojamās krūzītes, bet cilvēki paši iesaistās, nākot ar savām krūzēm, bet tie ir mūsu pastāvīgie klienti. Viesnīcas restorāns atšķiras no citiem restorāniem, jo cilvēki mainās, pārējie parasti ēd uz vietas. Visbiežāk vienreizlietojamos traukus dodam visiem, kuri ātrāk izbrauc vai vēlāk ierodas. Meklējam dažādus ekoloģiskus risinājumus ar koka nazīšiem un dakšiņām."

Taču šāds risinājums noteikti nav lēts, arī ēdināšanas uzņēmumiem tie nav izdevīgi, turklāt galu galā visi šie iepakojumi tomēr nonāk atkritumu poligonā, uzsver Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas vides aizsardzības vecākā speciāliste Diāna Stendzeniece.

"Ir būtiski atcerēties, ka vienreiz lietojams trauciņš ir un paliek vienreiz lietojams. Ja trauciņš tiek patērēts 10 minūšu garumā, pēc tam nonāk miskastē, nav pat īsti svarīgi, no kāda materiāla tas ir veidots. Sabiedrībā pastāv mīts, ka, ja trauciņš ir no bioloģiskiem materiāliem vai uz tā ir rakstīts, ka pārstrādājams, tad tas nozīmē, ka videi draudzīgāks, bet tā tomēr nav. Trauki nonāk nešķirojamo atkritumu konteineros, diemžēl nonāk atkritumu poligonos un netiek pārstrādāti," stāsta Stendzeniece.

Lai mazinātu patēriņu, Liepājas pašvaldība ir uzsākusi iniciatīvu "Nepērc lieku, nāc ar savu!", tāpēc ēdināšanās iestādēs ir vērts pievērst uzmanību krāsainām uzlīmēm un informācijai, kas aicina izvēlēties savus daudzreiz lietojamos traukus gan kafijai, gan pusdienām.

"Lai iedzīvotāji pievērš uzmanību saviem paradumiem attiecībā uz līdzņemšanas ēdienu: karstie dzērieni – kafija, tēja, pusdienas, kas tiek ņemtas uz ofisiem. Uzrunājām sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumus, jo katru gadu pieaug pieprasījums pēc ēdiena līdzņemšanas pakalpojumiem, to mums parādīja arī Covid-19 laiks, tas nozīmē, ka pieaug izmešanas kultūra, jo vienreizlietojamo trauku patēriņš ir ļoti liels," saka pašvaldības pārstāve.

Liepājai jāizpilda ir Zilā karoga pludmales kritērijus, tāpēc īpaša uzmanība jāpievērš daudz plašāka mēroga problēmām un mērķis ir tīrāka jūra.

"Mēs esam Zilā karoga pašvaldība, mums tomēr ir jāizpilda vides aizsardzības kritēriji. Mēs redzam, ka jūras piesārņojums ir ļoti liels ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē. 80% no jūru piesārņojošiem atkritumiem ir vienreizlietojamie trauki. To parāda dažādi Eiropas Komisijas vides pētījumi, arī kampaņas "Mana jūra" monitoringā to redzam. Mēs ejam uz tīro jūru ne tikai lokālā mērogā, bet arī globāli. Tūrisms, ēdināšana, rekreācijas sektors ir tie avoti, no kurienes šie vienreizlietojamie priekšmeti nonāk vidē," atzīmē Stendzeniece.

Liepāja šobrīd tūrisma centrā iedzīvotājiem piedāvās arī suvenīrus – traukus tieši ēdienam, līdz šim jau bija pieejamas gan pudeles ūdenim, gan termosa krūzes, piemēram, kafijai. Plānots, ka iniciatīva drīzumā kļūs vēl redzamāka arī sociālajos tīklos, lai pievērstu iedzīvotāju uzmanību vienreizlietojamo trauku problēmām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti