Ar jauninājumiem cer veicināt izpratni par plastmasas piesārņojumu, tās kaitīgo ietekmi uz vidi un izpratni par plastmasu kā videi bīstamu atkritumu, kas rada augsnes piesārņojumu un siltuma akumulāciju augsnē un ūdeņos.
Iedzīvotājus aicinās talkā šķirot, atdalot plastmasu no citiem atkritumiem.
Tāpēc talku vietām tiks piešķirti zilas un baltas krāsas maisi. Zilie tiks paredzēti plastmasai, baltie – citiem atkritumiem.
Akcija ļaušot saprast, cik dabā ir plastmasas atkritumu un kā rast adekvātāko risinājumu, sadarbojoties ar pašvaldībām un citām institūcijām.
Aicina iedzīvotājus iesaistīties interaktīvajā piesārņoto vietu reģistrēšanas kartē www.talkas.lv sadaļā “Kartes”, kas tiks atvērta līdz ar sniega nokušanu. Talkas vietu reģistrācija sāksies mēnesi pirms talkas – 27. martā.
Tāpat šogad īpaši aicina skolu un augstskolu jauniešus dalīties ar idejām, kā samazināt piesārņojumu un kāds iepakojums būtu tas, kas aizstātu plastmasas iepakojumu. Mudina arī doties atkritumu “medībās” un, izmantojot aplikāciju “Vides SOS”, sūtīt informāciju par piesārņotajām vietām, kā arī par bīstamākajiem, interesantākajiem gadījumiem, monitoringa nolūkos paralēli sūtīt uz [email protected] informāciju, lai sekotu līdzi situācijai.
10 gadu garumā Lielajā Talkā kopumā ir piedalījušies aptuveni 500 000 dalībnieku, un talkojuši latvieši ir arī citās pasaules valstīs. Atkritumu daudzums ir vairāk nekā par pusi samazinājies, salīdzinot ar 2008.gadu, un pērk talkā tas bija samazinājies uz pusi, salīdzinot ar 2017.gadu. Daudzviet pašvaldību teritorijās vairs nav atrodami atkritumi, tāpēc talkas vietās tiek organizētas apkārtnes labiekārtošanas un koku stādīšanas talkas, norāda Lielās Talkas rīkotāji.