Sadaļas Sadaļas

Līdzās mazajiem gulbjiem 7000 km garā lidojumā dodas dabas pētniece

Lielbritānijas vides aizsardzības organizācijas “Wildfowl and Wetland Trust” pārstāve Saša Denča 19.septembrī pacēlās debesīs ar motorizētu paraplānu, lai kopā ar mazajiem gulbjiem no to ligzdošanas vietām Krievijas polārajos apgabalos veiktu vairāk nekā 7000 kilometru (km) garu lidojumu pāri 11 valstīm, to vidū arī Latvijai, informēja Dabas aizsardzības pārvalde (DAP).

Turpmākās 10 nedēļas Saša Denča mēģinās pielāgoties gulbju dzīvesveidam un sekot ikgadējam šo putnu migrācijas ceļam, kas no tundras apgabaliem Krievijā vedīs pāri 11 valstīm līdz pat gulbju ziemošanas vietām Lielbritānijas ziemeļrietumos.

Dabas pētniece filmēs visu ceļojuma norisi un divreiz nedēļā piedzīvoto pārraidīs video dienasgrāmatās, kas būs skatāmas akcijas “Gulbju lidojums” tīmekļa vietnē. Tiekoties ar cilvēkiem, kuri katru rudeni šķērso gulbju migrācijas ceļus, Saša arī mēģinās noskaidrot, kāpēc pēdējo 20 gadu laikā ir tik strauji samazinājies to gulbju skaits, kas sasniedz ziemošanas vietas Lielbritānijā un citās valstīs.

Tāpat viņa aicinās iedzīvotājus parakstīt petīciju, tā parādot, cik daudz cilvēku gatavi palīdzēt mazajam gulbim. 1995.gadā Eiropā bija apmēram 29 000 mazo gulbju, 2010.gadā to skaits bija samazinājās līdz 18 100, un arī patlaban tas turpina sarukt.

Par potenciālajiem iemesliem mazo gulbju skaita sarukšanai uzskatāmas to nelikumīgās medības, mitrāju un līdz ar to piemērotu atpūtas vietu trūkums migrācijas ceļā, vietējo iedzīvotāju aktivitātes, polārlapsu uzbrukumi, elektrolīniju izplatība un klimata pārmaiņas. Tomēr, lai rūpīgāk izpētītu un izprastu patiesos iemeslus, kā arī pievērstu sabiedrības uzmanību šai problēmai, tiek īstenota šī starptautiskā akcija.

Mazais gulbis Latvijā neligzdo, taču regulāri šeit atpūšas un barojas ceļošanas laikā pavasaros un rudeņos.

Lai pievērstu šai problēmai arī Latvijas sabiedrības uzmanību, Dabas aizsardzības pārvalde aicina interesentus piedalīties radošo darbu konkursā “Iepazīsti lielo ceļotāju – mazo gulbi!”

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt