Dienas ziņas

A. Kaimiņš zaudē frakcijas priekšsēdētāja biedra amatu

Dienas ziņas

Mākslinieku meistarklašu cikls Latvijas skolās

Durbes ezera līmenis – kritiski zems

Līdakām bagātajā Durbes ezerā copmaņiem sezonas sākumā niecīgi lomi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Durbes ezers ir viens no lielākajiem un līdakām bagātākais Lejaskurzemē.  Diemžēl trešdien, 1. maijā, makšķerēšanas sezonas sākums sagādāja vilšanos ar neraksturīgi zemu ūdens līmeni un niecīgiem zivju lomiem. Kā iemesli šādai situācijai tiek minēts ieilgušais sausums un ezera iztekupes atjaunošana, ko veic Zemkopības ministrija (ZM), lai mazinātu plūdu riskus lauksaimniecības zemēm.

Uz līdaku copi Durbes ezerā makšķernieki ieradušies jau piecos sešos no rīta. Parasti ap pusdienlaiku laivās bijuši bagāti lomi, bet šoreiz jāsamierinās ar pieticīgu guvumu. "Nav [vajadzīgais ūdens] līmenis un ir duļķains, tas arī vienīgais faktors," sacīja makšķernieks Arturs Ivanovskis no Durbes.

Ezers mūk projām, tas atkāpjas no krastiem – atzīst makšķernieki. Šobrīd ūdens līmenis esot krities vismaz par pusotru metru, kas raksturīgi vasaras vidum, nevis pavasarim.

Kā skaidrojums tam – ilgstošais sausums un zemais gruntsūdeņu līmenis. Tiek minēta arī uzsāktā ezera iztekupes Durbes atjaunošana. To veic ZM un tā nāk par labu lauksaimniekiem un meliorācijas sistēmām, samazinot plūdu riskus, taču šobrīd acīmredzami ezera ūdens pāri akmeņu krāvumam iztek upē.

"Tur vēl paies kādus 100 metrus uz priekšu, mēs pat netuvojamies tam aizsprostam. Tā upes tīrīšana nav tā lielākā problēma. Tam īpašniekam par to aizsprostu ir jārūpējas," skaidroja VSIA "Zemkopības ministrijas Nekustamie īpašumi" Kurzemes reģiona meliorācijas nodaļas vadītājs Uldis Mednis.

Ezera ūdens līmenis pēc Durbes upes regulēšanas krities jau arī iepriekš 20. gadsimta 30. un 60. gados. Savulaik jau bijis izstrādāts projekts par pārgāzes izbūvi, kas diemžēl nav īstenots.

Durbes ezers pieder valstij, taču tā apsaimniekotājs pēdējos 20 gadus  ir sabiedriskā vides pārvalde "Durbe", kas kopā ar pašvaldību vairākkārtīgi atdūrusies pret birokrātiskajām prasībām, lai izveidotu nelielu hidrotehnisko būvi.

"Tiks tūlīt izstrādāts "Nature" teritorijas apsaimniekošanas plāns, tad mēs ceram tā ietvaros šo jautājumu aktualizēt un ietvert jaunajā apsaimniekošanas plānā," skaidroja sabiedriskās vides pārvaldes "Durbe" valdes priekšsēdētāja Santa Brāle.

Durbes novada pašvaldības vides sabiedriskais inspektors Jānis Burģis norādīja: "Jātaisa kāda pārgāze, to ezeru vajag regulēt. Ar akmeņiem visvienkāršāk un lētāk vai arī ar kādu hidrobūvi, ko var regulēt un pieturēt ūdeni tā, lai necieš lauksaimnieki un meliorācijas sistēmas, kolektori neapplūst, bet to visu var noregulēt."

Durbes ezera platība ir 670 hektāru, tā vidējais dziļums ap pusotru metru, bet maksimālais nedaudz virs diviem metriem. Ezera ziemeļaustrumu daļa iekļauta dabas liegumā "Durbes ezera pļavas", ezerā arī "Nature 2000" teritorija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti