Panorāma

Vardarbība ģimenē: kā lieku reiz netraumēt bērnus?

Panorāma

Jaunajā anatomikumā viss pa īstam

Uz COVID-19 pārbauda arī kaķus

Lauksaimniecības universitātes zinātnieki pēta Covid-19 izplatību kaķu populācijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ar Covid-19 slimo arī kaķi. Un slimo daudz īsāku laiku un atveseļojas ātrāk nekā cilvēks. Līdz šim pozitīvs kaķis Latvijā nav atrasts, taču atsevišķi testi ir uzrādījuši antivielas. Kaķis ir viens no populārākajiem un cilvēkam vistuvākajiem mājdzīvniekiem. Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Veterinārmedicīnas fakultātē pēta koronavīrusu izplatību kaķu populācijā, tostarp meklē arī  Covid-19 ierosinātāju.

Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes pētnieki sagatavo instrumentus un numurē mēģenes paraugu ņemšanai. Viņi ieradušies vienā no dzīvnieku patversmēm Rīgā, lai pārbaudītu 20 kaķus.

No katra ņaudētāja paņem trīs paraugus. Uztriepi no rīkles, kur meklē Covid-19 ierosinātāju. Fekāliju paraugu, jo vīruss iziet caur zarnu traktu. Un asinis - antivielu noteikšanai. 

Līdz šim pētījumā pārbaudīti 130 kaķi, tie galvenokārt ir dažādu patversmju iemītnieki, kā arī peļu ķērāji no Covid-19 pozitīvām mājsaimniecībām, kur cilvēki bija inficēti.  

"Pirmie secinājumi tādi, ka vairāki kaķi, kuriem ir atklājušās antivielas pret Sars Covid-2 jeb Covid-19 ierosinātāju. Tas nozīmē, ka šie kaķi ir bijuši saskarsmē ar vīrusu un ka kaķiem rodas imūnatbilde.  
Antivielu klātbūtne norāda uz to, ka kaķis, visticamāk, ir izslimojis Covid-19," stāsta LLU Veterinārmedicīnas fakultātes doktorante Gundega Mūrniece.

"Kaķi šo vīrusu, visticamāk, izdala ļoti īsu brīdi, jo pat tādos gadījumos, kur kontakts ar pozitīvu cilvēku ir bijis ļoti ciešs un kaķiem parādās klīniskās pazīmes - augšējo elpošanas ceļu iekaisumi, mums nav izdevies konstatēt šī Sars Cov-2 RNS kaķu elpošanas ceļu paraugos. Atsevišķos gadījumos ir izdevies konstatēt antivielas," skaidro LLU Veterinārmedicīnas fakultātes dekāns, profesors Kaspars Kovaļenko. "Bet lielākoties šī infekcija ir pašlimitējoša, tātad 2-3 dienas kaķim ir šādas klīniskās pazīmes, un pēc tam dzīvnieks diezgan strauji atveseļojas."

Kovaļenko uzsver, ka kaķis ir izturīgāks nekā cilvēks, iespējams, iedzimtās imunitātes dēļ vai arī citu ģenētisko faktoru dēļ, kurus zinātnieki grib noskaidrot šī pētījuma ietvaros.

Pētnieki norāda - pastāv risks, ka kaķi var kļūt par tā sauktajiem infekcijas rezervuāra dzīvniekiem. 

"Ja kaķis pozitīvs un ir jau ieguvis šo vīrusu, un vīruss ir pielāgojies šim konkrētajam kaķim, tad, nonākot patversmē, kur ir vairāki dzīvnieki, šis vīruss var sākt cirkulēt patversmes dzīvnieku vidū un potenciāli var izveidoties atsevišķos gadījumos kā jauns vīruss kaķiem kaķu populācijā. Un, protams, šis apdraudējums, ka atpakaļ šis vīruss var atgriezties no kaķu populācijas. Līdzīgi kā tas ir ar ūdelēm, bet ūdeles, kā mēs zinām, ir uzņēmīgākas nekā kaķi," turpina Kovaļenko.

Kaķis ir viens no populārākajiem mājdzīvniekiem Latvijā. Oficiālu datu par skaitu nav, jo kaķi nav obligāti jāreģistrē Lauksaimniecības datu centra mājas lapā. Taču no statistikas datiem var secināt, ka Latvijā 38 procentos mājsaimniecību ir vismaz viens kaķis. Tas ir otrs augstākais rādītājs Eiropā. 

"Kaķi atrodas ļoti ciešā kontaktā ar saviem saimniekiem. Viņi ir mājsaimniecības locekļi. Un tai skaitā viņi ir kā saikne mājsaimniecībai ar ārvidi. Respektīvi kaķis ir tāds primārais dzīvnieks, ko mēs gribam testēt," norāda LLU Veterinārmedicīnas fakultātes doktorante Gundega Mūrniece.

Pēc Pasaules dzīvnieku veselības organizācijas rekomendācijām būtu jātestē visas uzņēmīgās dzīvnieku sugas. Pagaidām nav zināms, vai notiks arī citu dzīvnieku testēšana. Pasaulē veikti pētījumi pierāda, ka uzņēmīgas pret Sars Cov-2, ir , piemēram, arī cūkas un liellopi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti