Rīta Panorāma

Intervija ar Kasparu Antesu, Dzintaru Čīču un Anatoliju Livču

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Aldu Sebri

LLU zinātnieki glābj izzūdošas govju šķirnes

Latvijas zinātnieki glābj izzūdošas govju šķirnes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Kad jūs pēdējo reizi redzējāt zilo govi, kas ir viens no Latvijas simboliem? Pēdējo gadu laikā to skaits ievērojami samazinājies. Iemesls pavisam vienkāršs – tās nedod tik daudz piena vai gaļas, cik citu šķirņu govis. Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultātē tiek pētīts, kā varētu atjaunot šo govju populāciju, izmantojot tādu procesu kā embriju transferenci.   

Latvijā šobrīd saglabājušas vien aptuveni 300 zilās govis, savukārt tradicionālas Latvijas brūnās – vien 150.  Šie cipari nozīmē, kā šo sugu tālāka pastāvēšana ir ļoti apdraudēta. Tāpēc Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes speciālisti ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu šobrīd īsteno projektu - ''Govju ģenētisko resursu saglabāšana, izmantojot embriju transferenci''.

Tā ir pavairošanas metode, kuras laikā vispirms no vērtīgās zilās vai Latvijas brūnās govs tiek izskalots embrijs.

 LLU Veterinārmedicīnas fakultātes zinātniskā asistente Baiba Grāvere stāstīja, ka var, “piemēram, Latvijas brūnās govs embriju ielikt jebkurā gaļas šķirnes dzīvniekā un piedzims tāda pati Latvijas brūnā. Tāpat Latvijas zilo mēs varam ielikt kaut vai Latvijas brūnajā vai otrādi, bet piedzims tieši tas indivīds, ko mēs ieliekam iekšā – tas, ko mēs esam izskalojuši”.

Embrijs, ko mēs pārnesam, ir dzīvs. Attīstība vienkārši notiek citā dzemdē, ne mātes dzemdē.

“Tu iegūsti no citas mātes (kaut vai ar sliktu ģenērisko resursu) ļoti augstvērtīgu mantinieku, pēcnācēju,” skaidroja veterinārārsts Toms Martinsons.

Skaidrs, ka govis nevar nepārtraukti būt stāvoklī un dzemdēt. Šī metode dod iespēju radīt daudz vairāk pēcnācēju, nekā tas būtu, ja viss process notiktu tā, kā dabā ierasts.

“Šādā veidā mēs no vienas gotiņas gadā iegūstam nevis vienu teliņu, bet, piemēram, 6-12. Kā nu paveicas,” stāstīja LLU Veterinārmedicīnas fakultātes vadošā pētniece Ilga Šematoviča.

Tādējādi nepieciešamības gadījumā iespējams samērā ātri atjaunot izzūdošas šķirnes populāciju. Izskaloto embriju var tūlīt pat ievadīt vai nu citā govī vai arī sasaldēt, uzglabāt neierobežoti ilgu laiku, pēc tam atkausēt un izmantot vēlāk, lai radītu pēcnācējus.

“No šīs gotiņas mēs veicām embrija izskalošanu. Pēc tam gotiņa tika apsēklota un, lūk, jūs varat redzēt viņas mantinieku,” Ilga Šematoviča norāda uz brašu teliņu.

Šādu pavairošanas metodi daudzās pasaules valstīs izmanto jau sen. Latvijā tā līdz šim pielietota reti. Izskatās, ka šādā veidā pie mums izdosies arī atjaunot Dānijas sarkanās govs populāciju, kas citur Eiropā ir pilnībā izzudusi. Pie mums vēl ir saglabājušies ģenētiski vērtīgi eksemplāri.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti