Latvijas Universitātes pētniece atklāj jaunu ūdensaugu sugu Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta Hidrobioloģijas laboratorijas pētniece Laura Grīnberga, augusta vidū apsekojot ezerus uz Latvijas un Lietuvas robežas, atklāja jaunu ūdensaugu sugu Latvijā – Caldesia parnassifolia, informēja Bioloģijas institūtā.

Atradne ir uzskatāma par šīs sugas izplatības areāla tālāko ziemeļu punktu. Caldesia parnassifolia konstatēta aizsargājamo ainavu apvidū "Augšzeme" Medumu pagastā, aizaugušā ezera piekrastē, aptuveni viena metra dziļumā.

Caldesia parnassifolia ir cirveņu dzimtas suga, kas sastopama seklos ezeros un dīķos, kā arī purvainās vietās. Lai gan tai ir plašs izplatības areāls – sastopama Āfrikā, Āzijā, Austrālijā un Eiropā –, reģionos, kur ir veikti pētījumi par tās izplatību (Eiropā un Ziemeļāfrikā), tā tiek uzskatīta par apdraudētu.

Eiropā Caldesia parnassifolia ir reta un īpaši aizsargājama, iekļauta Biotopu direktīvas un Bernes konvencijas īpaši aizsargājamo sugu sarakstos. Suga tiek uzskatīta par izzudušu Austrijā, Bulgārijā, Horvātijā, Serbijā, Slovēnijā un Šveicē un ir kritiski apdraudēta Polijā.

Caldesia parnassifolia starp dzeltenās lēpes lapām.
Caldesia parnassifolia starp dzeltenās lēpes lapām.

Lietuvas dienvidu daļā līdz 2015. gadam bija zināmas trīs šīs sugas atradnes, par vienu no tām ir ziņas kopš 19. gadsimta sākuma. Divreiz suga atrasta 20. gadsimta vidū.

Lietuvas botāniķe Zofija Sinkevičiene 2015. gadā ezerā, kas atrodas netālu no Baltkrievijas un Latvijas robežām, konstatēja jaunu Caldesia parnassifolia atradni, kas līdz šim bija tālākais ziemeļu punkts sugas izplatības areālā.

Palīdzību sugas noteikšanā sniedza Zofija Sinkevičiene un Uvis Suško.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti