Latvijas skolēni ekspedīcijā izzina dabu mežā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Jau otro gadu sesto klašu skolēniem visā Latvijā ir iespējams doties mežu ekspedīcijā, lai, esot dabā un veicot dažādus uzdevumus, labāk apgūtu skolā iegūtās teorētiskās zināšanas. Ekspedīciju saturs veidots atbilstoši sesto klašu dabaszinību mācību programmai. Izzinošie pārgājieni mežā notiek gan šajā nedēļā, gan nākamajā notiek Latgalē.

Latvijas skolēni ekspedīcijā izzina dabu mežā
00:00 / 04:23
Lejuplādēt

Viena no skolēnu grupām ieradusies mežā, lai dotos ekspedīcijā. Vieta Taudejāņos, netālu no Rēzeknes pilsētas. Katram skolēnam tiek izdalīta darba burtnīca un zīmulis. Veicot dažādus uzdevumus, darba burtnīca būs jāaizpilda.

“Šodien Jūs esat saimnieciskajā mežā. Ko tas nozīmē? Tas nozīmē, ka šī ir vieta, kur mēs kopjam un audzējam kokus, lai pēc tam savāktu koku ražu,” skolēnus ar ekspedīcijas norisi iepazīstina "Latvijas Valsts mežu" (LVM) Ziemeļlatgales reģiona mežkopis Dainis Rudzīts.

Meža ekspedīcija ir izglītojošs pārgājiens divu kilometru garumā, kurā ir 10 meža izziņas pieturas.

“Šajos punktos viņi labāk izpratīs dabu, dabas norises, procesus, arī pavisam praktiskus meža apsaimniekošanas paņēmienus, viņi, piemēram, iemācīsies, kā noteikt koka garumu nenozāģējot koku. Viņi iemācīsies, kā noteikt koka vecumu, kādi koksnes produkti ir, vai tabletēs ir koks, vai ziepju burbuļos ir koksnes produkts”, stāsta mežkopis.

Pirms došanās uz mežu klasēm bija nepieciešams apgūt skolā vienu mācību stundu par meža daudzveidīgo nozīmi, lai skolēni būtu labāk sagatavoti ekspedīcijas uzdevumiem.

Pirmajā punktā "Latvijas Valsts mežu" pārstāve Inese Slūka kopā ar skolēniem noteica koksnes produktus un uzzināja, ka arī medikamentā aspirīnā ir saistība ar koku.

“Aspirīnu ražo no vītola mizas. Vītola mizai ir pretsāpju iedarbība, senie indiāņi un ēģiptieši bija to atklājuši un izmantoja”, atklāj  Slūka.

 

Izpildot uzdevumu, skolēni dodas tālāk uz nākamo izziņas pieturu, sekojot zaļajiem punktiem, kas ved pa meža iemītām takām. Skolnieks Žanis stāsta, ka viņam un viņa klasei dots uzdevums pieciem kokiem noteikt bojājuma iemeslu, vai to veicis dzīvnieks, kukaiņi, vai tā ir dabas parādība.

“Manuprāt šis koks ir novecojis un tas ir dabas parādība. - Bieži mežā sanāk būt? - Mēs ar ģimeni ejam bieži, bet ar skolu reti. Pagaidām ir interesanti”, saka skolnieks Žanis.

Dabaszinību skolotāja Mārīte Leikuma no Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzijas ekspedīcijā skolēnus ved jau otro gadu.

“Pagājušajā gadā ļoti interesanta šī ekspedīcija bija, bērniem ļoti patika, man arī, tā kā piedāvājums nāk vēlreiz no ''Latvijas Valsts mežiem", tāpēc mēs piekritām. Kas ir tas ieguvums skolēniem? Ļoti reti mēs tiekam dabā, šeit ļoti laba iespēja, ir ļoti laba mācību stunda mežā,” norāda skolotāja Mārīte Leikuma.

Skolotāja novērojusi, ka bērniem un viņu ģimenēm ir ļoti dažādas tradīcijas kopīgām aktivitātēm dabā.

“Ir arī tādi vērojumi, neatceros meitene, kurā klasē - tā bija sākumskola - man teica, ka vispār nekad mūžā mežā nav bijusi. Tas ir ļoti liels mīnuss no vecāku puses, ka bērns vispār nekad nav bijis mežā," atzīst skolotāja.

Ekspedīcijas laikā skolēni uzzina gan daudz ko jaunu, gan apzinās cilvēka ietekmi uz meža ekosistēmu, uzdevumi palīdz veidot arī izpratni par meža saglabāšanu nākamajām paaudzēm.

Rēzeknes novada Taudejāņu mežā ekspedīcijas notiek piecas dienas, tām pieteikušās 43 skolu grupas, kopumā ap 750 skolēniem no visas Latgales.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti