Latvijas Ornitoloģijas biedrība atzīmē 30 gadus, turpināsies sabiedrības izglītošana

Dabas pētnieki uzstādījuši jaunu kameru jūras ērgļu ligzdai Durbes pusē, putnu pāri iedzīvotāji var vērot tiešsaistē. Novērošanas kamera ir novietota janvāra sākumā un dod iespēju vērot jaunas ligzdas būvēšanas procesu. Putnus vērot ar tehnoloģiju palīdzību tik plašām sabiedrības lokam nemaz nebūtu iespējams, ja arvien nebūtu attīstījusies Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB), kas stiprinājusi arī izglītošanas funkciju. Putnu vērotāju organizācijai tieši 17.februārī aprit 30 gadu.

Ikviens internetā var vērot jūras ērgļu ligzdu, kurai uzstādīta kamera Liepājas puses Durbes novadā. Translācijai iedzīvotāji var sekot līdz portālā "Dabasdati.lv". Ērgļu pārim aizvadītā ligzdošanas sezona bijusi veiksmīga. Šoreiz ligzda izveidota vecas egles nolauztajā galotnē, kura tagad veido ligzdas būvēšanai piemērotu žākli aptuveni 25 metru augstumā. Putniem lietotāji jau devuši vārdus – mātīti sauc par Durbi, bet tēviņu par Robertu.

"Jūras ērgļu pirmās olas varētu parādīties mēneša nogalē un perēšana ilgs 38 dienas, kad arī varētu izšķilties kāds mazulis, bet lidotspēju tie sasniegs aptuveni divarpus mēnešu vecumā. Ligzdu novērošanas mērķis ir zinātniskās informācijas iegūšana pētniekiem par apdraudējumiem sugām, kā arī tā ir iespēja parādīt plašākai sabiedrībai putnu dzīvi," pastāstīja ornitologs Strazdiņš, kurš atgādina, ka petīciju pret mežizstrādi putnu ligzdošanas laikā parakstījuši vairāk nekā 3000 cilvēku.

Putnu vērošanas attīstība kopumā un iespēja plašai sabiedrībai arvien iesaistīties notikusi, pateicoties Ornitolģijas biedrībai Latvijā, atzīst dabas fonds. Biedrībai 17.februārī aprit 30 gadu. Tās vadītājs, ornitologs Viesturs Ķerus skaidro, ka sākotnēji biedrība vairāk darbojusies zinātniskā ievirzē, bet gadu gaitā tā īpaši pievērsusies aizsardzībai un sabiedrības izglītošanai:

"To, ka iedzīvotāji patiešām dabas vērošanai velta laiku, liecina arī dati, ka, piemēram, pērn Latvijas zivju ērgļa ligzdu visā pasaulē vērojuši ap pusmiljons cilvēku. Arī šogad plānots novērot melnā stārķa ligzdu, savukārt zivju ērgļa vietā šogad internetā, iespējams, varēs vērot vistu vanagu."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti